Пробація – можливість виправити своє життя без позбавлення волі

16.08.2019

Головна мета пробації – забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних злочинів, а також забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності. Така інформація надається органом пробації на вимогу суду і називається – досудова доповідь. Суд виносить ухвалу, якою зобов’язує орган пробації скласти досудову доповідь відносно обвинуваченого і надати її в призначений строк.

На підставі даної ухвали обвинувачений викликається до органу пробації, де відбувається перша його зустріч та знайомство з працівником пробації. Під час такої зустрічі працівник пробації запитує про особисте життя, соціальне оточення, роботу, матеріальне становище, стан здоровя, ставлення до правопорушення. Адже суддя в матеріалах справи бачить лише інформацію про скоєне правопорушення, а обвинувачений за допомогою досудової доповіді має можливість донести історію свого життя, повідомити про обставини, які спонукали його до скоєння злочину, розповісти про своє ставлення до того, що сталось.

Працівник пробації має право спілкуватись з найближчим оточенням обвинуваченого: рідними, друзями, колегами, знайомими, а також отримувати інформацію з інших джерел: матеріалів кримінального провадження, місця роботи або навчання, проживання, тощо. Після того, як зібрана вся можлива інформація, за допомогою спеціальної методики, проводиться оцінка ризиків вчинення повторного злочину. На основі даної оцінки робиться висновок, чи може обвинувачений виправитись без позбавлення волі.

Працівник пробації є незалежною та неупередженою особою, інформація, яку він надає суду не може використовуватись, як доказ у кримінальному провадженні. З матеріалами досудової доповіді може ознайомитись лише обмежене коло осіб: працівник пробації, суддя, прокурор, захисник та потерпілий.

Суд приймає досудову доповідь до уваги і виносить справедливе рішення. У разі, якщо було призначено покарання без позбавлення волі, правопорушник не потрапить за ґрати, а знову зустрінеться з працівником пробації. Тобто,  особа засуджена до такого виду покарання, як заборона займати певні посади і займатись певною діяльністю,  покарання у виді громадських або виправних робіт, а також засуджений до позбавлення або обмеження волі з іспитовим строком – є клієнтом пробації. Йому надається можливість виправитись у соціумі, при цьому він має виконати ряд обов’язків, покладених на нього судом.

З часу впровадження в дію досудової пробації Корюківським районним сектором філії Центру пробації в Чернігівській області було складено і передано до суду 158 досудових доповідей відносно обвинувачених у різних злочинах. Більшість з них отримали покарання без позбавлення волі і перебуваючи на обліку пробації успішно пройшли своє випробування.

Корюківський районний сектор філії державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області запрошує до співпраці наполегливих, відповідальних, толерантних, ініціативних та оптимістичних особистостей для здійснення волонтерської діяльності.

Взаємодіючи із сектором пробації, Ви допомагатимете особам (суб’єктам пробації), які в силу обставин, важких умов життя, умисно чи із необережності вчинили правопорушення невеликої суспільної небезпечності, за які їх засуджено до покарань альтернативних позбавленню волі, або ситуація, коли на етапі підготовки досудової доповіді вирішується питання щодо міри їх відповідальності. Тобто поміж відбуттям певного виду покарання, ця особа з метою попередження скоєнню нею нового правопорушення отримуватиме комплекс заходів, спрямованих на корекцію соціальної поведінки або її окремих проявів, формування соціально сприятливих змін особистості.

Кожен небайдужий та ініціативний, разом з нашим сектором зможе прийняти в цьому участь шляхом: допомоги в зборі, узагальнені та систематизації інформації, здійсненні наглядових заходів, наданні консультативної допомоги психологічної діагностики та корекції, проведенні виховних бесід, підвищенні освітнього рівня, залученні до просоціальних видів діяльності та культурного життя громади, допомоги у працевлаштуванні, облаштуванні побуту, знаходженні сил «встати на ноги» щоб потім своїми діями та прикладом допомогти іншим та багато іншого.

Діяльність волонтерів здійснюється відповідно до ЗУ (Закон України) «Про волонтерську діяльність» з урахуванням особливостей, визначених Кримінально-виконавчим кодексом України, ЗУ «Про захист персональних даних», ЗУ «Про пробацію» та нормативно правовими актами, що регулюють організацію пробації.

Ми Вас чекаємо за адресою: м. Корюківка, вул. Шевченка, 72. тел.: 2-28-97.

Корюківський районний сектор філії Державної установи «Центр пробації» в Чернігівській області

Серпень 2019