21 лютого – Міжнародний день рідної мови

Починаючи з 2000 року міжнародна спільнота відзначає День рідної мови. Відзначення бере початок з XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня — 17 листопада 1999 року в Парижі, де було оголошено про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності».

Оскільки з 6 000 розмовних мов світу близько половині загрожує зникнення, ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної належності людини. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше як 100 осіб, не задокументовані.

Цікаві факти про українську мову

Багато хто чув, що українська визнана однією з найкрасивіших мов світу. Ось ще кілька фактів про нашу рідну мову.

– в українській мові налічується близько 256 тисяч слів.

– українська мова відрізняється від споріднених слов’янських мов тим, що в ній є сьомий кличний відмінок.

– у 1933 році з українського правопису вилучили букву “ґ” з ідеологічних міркувань. Комуністи вважали, що українці за допомогою цієї літери намагаються наблизитися до західного стилю мови і віддаляються від російської мови. Максим Рильський і Павло Тичина безуспішно намагалися повернути “ґ” в абетку. Літеру повернули в алфавіт у 1990 році .

– українську мову намагалися заборонити багато разів – найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила 4 століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуївський циркуляр, який мав русифікувати українців.

– дуже важливою частиною української мови є її діалекти – унікальні для кожного регіону. Разом з вивченням літературної норми української мови важливо також пам’ятати і зберігати особливості свого діалекту.

– серед творів українською мовою найбільше перекладів має “Заповіт” Тараса Шевченка. Вірш переклали на 140 мов світу.

– найпопулярнішою у світі піснею українського походження можна назвати різдвяну пісню “Щедрик”. Іноземцям вона відома як “Carol of the bells”.

– серед українських слів найчастіше використовують іменник “рука”, прикметник “великий”, дієслово “бути” і займенник “він”.

– важливою частиною українського фольклору є народні казки.

ukУкраїнська