Elders

REGULATIONS ON THE ALDERMAN OF THE KORYUKIV CITY COUNCIL

Decision of the 2nd session of the 8th convocation of the City Council dated 15.12.2020 "On the formation of Starosty districts of the Koryukiv City Council"

Decision of the 4th session of the 8th convocation of the City Council dated 25.02.2021 No. 51-4/VIII "On Amendments to the Regulation on the Elder of the Koryukiv City Council"

Рішення 26 сесії 8 скликання міської ради від 27.02.2024 №61-26/VIII “Про внесення змін до Положення про старосту Корюківської міської ради”

* work schedule of Starosty districts:
Mon-Fri: from 8:00 a.m. to 5:00 p.m.
Break: from 1:00 p.m. to 2:00 p.m.
Sat-Sun: weekend

з/п

Village elders and clerks

Adress

1.

Iryna Vasylyvna HONCHARENKO

Village elder

Bretch Starostyn district

(includes the villages: Brech, Hurynivka, Lubenets, Nova Hurynivka, Ozeredy, Khovdiivka)

15361

Brech village, Shkilna street, 9

(04657)2-67-48

brech-rada@ukr.net

Авраменко Наталія Анатоліївна clerk
2.

Village elder

Buda starostyn district

(includes the villages: Buda, Makhovyky, Petrova Sloboda, Sosnivka, Shishka)

15341

Buda village, Tsentralna St, 7

(04657)2-43-33

buda-rada@ukr.net

Natalia Yuryivna
Solodka
clerk
3.

YEGUNOVA
Alla Ivanovna

Village elder

Domashlin Starostyn district

(includes villages: Domashlin, Beshkivka, Lukovets)

15362

Domashlyn village, Molodizhna St, 22

dom-rada@i.ua

Tetyana Hryhorivna
Ruban
clerk
4.

KOZEL
Volodumir Ivanovych

Village elder

Zabarivka Starostyn district

(includes the villages: Volovyky, Zabarivka, Kyrylivka, Nova Buda)

15342

Zabarivka village, Gagarina St., 29

(04657)2-63-35

zabarivka.starostat@gmail.com

Olena Nikolaevna Tonitsa clerk
5.

GRIGORYEV
Igor Oleksandrovych

Village elder

Naumivka Starostyn district

(includes the villages: Androniki, Vysoke, Naumivka, Peredil, Spychuvate, Turivka)

15314

Naumivka village, Shevchenko street, 91

(04657)2-44-18

naumovk@i.ua

Nina Viktorivna
Vasylets
clerk
6.

REDIN
Anton Leonidovych

Village elder

Oleksandrivka Starostyn District

(includes the villages: Oleksandrivka, Verholissya, Pisky)

15352

Oleksandrivka village, Tsentralna St, 111

(04657)2-64-60

oleksandrivska.s.r.15352@ukr.net

Yulia Vitalivna
Kutsenko
clerk
7.

MYSNYK
Victor Dmitrovych

Village elder

Okhramievychy Starostyn district

(includes the villages: Okhramievichi, Lupasove, Romanivska Buda)

15313

Okhramievichi village, Peremogy street, 25A

(04657)2-75-24

misnikVD@i.ua

Margarita Vasylivna Naumovets clerk
8.

CYCLAURI
Yury Mussovych

Village elder

Perelyub Starostyn district

(includes the villages: Perelyub, Balyasi, Biloshitska Sloboda, Maibutne)

15312

Perelyub village, Centralna St, 19

(04657)2-41-34

perelyub.rada@i.ua

Lyudmila Volodymyrivna Nadtochii clerk
Olena Vasylivna Lytvynenko clerk 2-71-18
9.

RYEBETS
Petro Oleksandrovych

Village elder

Prybyn Starostyn District

(includes the villages: Pribyn, Kostyantynivka, Rudnya, Shishkivka)

15311

Prybyn village, Gagarina street, 2

(04657)2-41-24

prybyn.silrada@ukr.net

Olena Ivanovna Shcherba clerk
Рябець Надія Іванівна clerk
10.

YUDENKO
Natalia Mykolaivna

Village elder

Reimentarovka Starostyn district

(includes the villages: Bohdalivka, Hutyshche, Dovga Hreblya, Zalyadya, Olijnyki, Reimentarivka)

15335

Reimentarivka village, Shevchenko street, 6

(04657)2-53-16

rejmentarivka@ukr.net 

Nina Petrivna
Roztalna
clerk
11.

POMAZ
Gennadiy Oleksiyovych

Village elder

Rybynsk Starostyn district

(includes the villages: Rybynsk, Zhuravleva Buda, Lisove, Novoselivka, Parastovske, Stopylka, the village of Golubivshchyna)

15321

Rybynsk village, Zelena St., 37

(04657)2-52-17

ribinsk_st_okrug@ukr.net

Valentina Fedorivna Motrych clerk
12.

LISENYI
Victor Mykolayovych

Village elder

Savynky Starostyn district

(includes the villages of Savinky, Burkivka)

15360

Savynky village, Lesi Ukrainky street, 2

(04657)2-66-42

ssavinki@gmail.com

Valentina Petrovna
Romanenko
clerk
13.

KRAVCHENKO
Olena Vasylivna

Village elder

Syadrine Starostyn district

(includes the villages: Budyshche, Samotugy, Syadryne, Telne)

15323

Syadrine village, Generala Bilogo St, 54

(04657)2-76-25

silrada-syadrine@ukr.net

Деньгуб
Тетяна Леонідівна
clerk
14.

KUCHERENKO
Leonid Anatoliyovych

Village elder

Tyutyunnytsia Starostyn district

(includes the villages: Kostyuchki, Kuguky, Samsonivka, Sahutivka, Tyutyunnytsia)

15350

Tyutyunnytsia village, Bohdana Khmelnytskogo str, 56

(04657)2-74-34

tutun.okrug@gmail.com

Valentina Vasylivna
Pinchenko
clerk
15.

Shulyachenko
Raisa Hryhorivna

Village elder

Hotyivka Starostyn district

(includes Khotiivka village)

15360

Khotiivka village, Dovzhenka street, 9

(04657)2-66-43

hot.okrug@gmail.com

clerk

 

en_GBEnglish (UK)