Розділи порталуІнформує Державна фіскальна служба2018 рікПро зміну реквізитів бюджетних рахунків!

 Корюківське відділення Менської ОДПІ  повідомляє наступне.

З 2 липня 2018 року, у зв’язку із запровадженням Державною казначейською службою України (далі-Казначейство) централізованої моделі виконання дохідної частини бюджетів, рахунки для зарахування доходів до державного та місцевих бюджетів будуть відкриті на балансі центрального апарату Казначейства ( МФО 899998) в розрізі кодів бюджетної класифікації, бюджетів та адміністративно-територіальних одиниць України (у період до 02.07.2018 відкриті на балансі обласних апаратів Казначейства).

Таким чином, починаючи з 02.07.2018 року змінюються реквізити бюджетних рахунків для сплати податків і зборів.

З реквізитами нових бюджетних рахунків можна ознайомитись в ЦОП Корюківського відділеня Менської ОДПІ ( м.Корюківка, вул..Передзаводська, 2 ), на веб-порталах органів ДФС України в рубриці «Бюджетні рахунки».

Додаток файл  корюківський район rah_2018  в електронному вигляді.


Унормовано порядок митного оформлення транспортних засобів і контролю за відповідністю екологічним нормам

З 23 травня 2018 року набрав чинності Закон України від 27 лютого 2018 року № 2301-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів», спрямований на вдосконалення порядку ввезення на митну територію України з метою вільного обігу транспортних засобів.

Згідно з новою редакцією статті 2 закону слова «пропуск на митну територію України» замінено словами «митне оформлення».  Таким чином, прийнятий закон не звільняє імпортерів від дотримання відповідності екологічного рівня «ЄВРО-5» щодо автомобілів, а унормовує порядок митного оформлення транспортних засобів і контролю за відповідністю їх екологічним нормам.

Водночас новоприйнятим законом врегульовано проблему ввезення на митну територію України та здійснення державної реєстрації автомобілів швидкої медичної допомоги, наданих українським лікарням іншими державами в якості гуманітарної допомоги, які  не відповідають екологічному рівню «ЄВРО-5».

Згідно зі старою редакцією закону від дотримання екологічних вимог звільнялись лише транспортні засоби, які ввозились на митну територію України тимчасово, з метою транзиту та при переселенні громадян на постійне місце проживання до України.

Відповідно до внесених змін, перелік транспортних засобів, на які не поширюються вимоги закону, доповнено автомобілями швидкої медичної допомоги та транспортними засобами спеціального призначення – пересувними медичними клініками, визнаними гуманітарною допомогою згідно із Законом України «Про гуманітарну допомогу», що дозволить вирішити питання транспортного забезпечення центрів екстреної медичної допомоги.

До внесення змін статтею 2 Закону України «Про деякі питання ввезення на митну територію України та реєстрації транспортних засобів» було встановлено, що пропуск на митну територію України з метою вільного обігу транспортних засобів нових і таких, що були в користуванні, здійснюється за умови їх відповідності екологічним нормам.

Документом, що засвідчує відповідність транспортних засобів вимогам технічних регламентів та національних стандартів, є сертифікат або інший документ про підтвердження відповідності, виданий згідно із законодавством України, що вказує, якому саме рівню екологічних норм відповідає за конструкцією транспортний засіб. Позначення рівня екологічних норм, якому відповідає транспортний засіб, має бути внесено до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (стаття 3 Закону).


Про термін подання розрахунку та внесення платежів за спеціальне використання рибних та інших живих ресурсів

Головне управління ДФС у Чернігівській області доводить до відома платників, що ДФС України листом від 23.05.2018 № 2377//99-99-12-03- 04-17 «Про термін подання розрахунку та внесення платежів за спеціальне використання рибних та інших живих ресурсів» повідомила наступне.

Статтею 18 Закону України від 13.12.2001 № 2894-ІІІ «Про тваринний світ» зі змінами встановлено, що за спеціальне використання об’єктів тваринного світу (в тому числі рибальство, включаючи добування водних безхребетних тварин) справляється плата у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок справляння збору (плати) за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 449 «Про затвердження Порядку справляння збору за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів і розмірів збору за спеціальне використання».

Порядок обчислення та внесення плати визначено Інструкцією про порядок обчислення та внесення платежів за спеціальне використання рибних та інших водних живих ресурсів (далі – Інструкція), затвердженою спільним наказом Держкомрибгоспу, Мінекономіки, Мінфіну, Мінбезпеки та ДПА України від 24.12.1999 № 167/156/300/650, зареєстрованим у Мін’юсті 14.01.2000 за № 17/4238.

На підставі п. 2.2 Інструкції користувач зобов’язаний вести облік вилучених водних живих ресурсів наростаючим підсумком з початку року та щокварталу складати в двох примірниках розрахунок. Один примірник розрахунку подається контролюючому органу за місцем реєстрації користувача як суб’єкта господарської діяльності, другий – органу рибохорони Держкомрибгоспу України, в зоні діяльності якого користувач здійснює вилучення водних живих ресурсів, не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом.

Згідно з п. 2.6 Інструкції платежі за спеціальне використання водних живих ресурсів вносяться користувачем не пізніше 25 числа місяця, наступного за звітним кварталом.


ДФС запровадила новий сервіс для платників ПДВ

За інформацією Державної фіскальної служби України, для платників податку на додану вартість  запроваджено новий електронний сервіс – візуалізація повної інформації щодо податкової накладної з урахуванням всіх зареєстрованих до неї розрахунків коригування кількісних і вартісних показників.

Новий сервіс створений з метою недопущення платниками податку помилок при складанні розрахунків коригування до податкової накладної.

Доступ до інформації надано в приватній частині (особистий кабінет) Електронного кабінету у розділі «ЄРПН». За заданими параметрами пошуку податкової накладної відображається остаточний розрахунок з урахування всіх послідуючих зареєстрованих до неї розрахунків коригування по таким параметрам:

«Реєстраційний номер»; «Ознака документа (ПН-0, РК-1)»; «Номер документа»;  «Дата складання документа»; «Причина коригування (РК)»; «Номер рядка ПН (номер рядка ПН, що коригується)»; «Номер рядка в xml файлі»; «Обсяги постачання без ПДВ»; «Кількість (ПН, гр.6)»; «Ціна (ПН, гр.7)»; «Зміна кількості (РК, гр.7)»; «Ціна зазначена в гр. 8 РК»; «Зміна ціни (РК гр.9)»; «Кількість зазначена в гр.10 РК»; «Код товару згідно з УКТ ЗЕД (ПН/РК)»; «Код послуги згідно ДКПП (ПН/РК)»; «Ознака імпортованого товару (ПН/РК)»; «Код ставки (ПН/РК)»; «Код одиниці виміру (ПН/РК)»; «Назва одиниці виміру»; «Зведена ПН/РК до зведеної ПН»; «Причина з якої не підлягає ненаданню отримувачу»; «Опис товару/послуги».

У разі виникнення питань з приводу користування Електронним кабінетом, платники податків мають можливість звернутися до ДФС України за номером телефону: 0-800-501-007.


На Чернігівщині припинено діяльність «підпільного цеху» з виробництва алкогольних напоїв

Співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Чернігівській області, спільно із прокуратурою області, припинили діяльність чергового незаконного виробництва небезпечного для здоров’я алкогольного сурогату.

Цього разу підпільний цех, в якому виробляли фальсифікат, був розташований у м. Чернігові, в гаражному приміщенні одного з автомобільних гаражних кооперативів м. Чернігова.

Виробництво здійснювалося шляхом змішування спирту невідомого походження з водою та іншими харчовими домішками з використанням обладнання, що забезпечує масове виробництво.

Загрозливим фактором для здоров’я споживачів було і те, що реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв здійснювалась не в традиційних скляних пляшках а в пластикових пляшках різного об’єму та пластикових пакетах, так званих «bag-in-box», об’ємом по 2 літри.

Потужність виявленої гуральні перевищувала 2 тисячі літрів фальсифікату щомісяця.

Реалізували свою недоброякісну продукцію злочинці через торгівельну мережу м. Чернігові.

За результатами проведених 5 обшуків з незаконного обігу вилучено 2400 літрів фальсифікованих алкогольних напоїв та 1260 літрів спирту орієнтовною вартістю 800 тис гривень.

Крім цього, в ході проведених заходів також були вилучені обладнання для виготовлення сурогату, фурнітура, порожня тара для упаковки та пластикові ємності із залишками рідини з характерним запахом спирту.

На даний час триває досудове розслідування по кримінальному провадженню, зареєстрованому за ч. 3 ст. 204 (незаконне виготовлення, зберігання, збут і транспортування з метою збуту підакцизних товарів) Кримінального кодексу України.


До уваги  представників сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад!

ГУ ДФС у Чернігівській області з метою забезпечення надходжень бюджетів місцевих громад звертає увагу представників сільських, селищних, міських рад та рад об’єднаних територіальних громад на наступне.

Відповідно до ст.12 Податкового кодексу України від 02.12.2010  № 2755-VI, зі змінами та доповненнями, (далі за текстом – Кодекс) сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Копія прийнятого рішення про встановлення місцевих податків чи зборів або про внесення змін до них надсилається в електронному вигляді у десятиденний строк з дня прийняття до контролюючого органу, в якому перебувають на обліку платники відповідних місцевих податків та зборів, але не пізніше 1 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін до них.

Крім того, орган місцевого самоврядування у десятиденний строк з дня затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель направляє в електронній формі до контролюючого органу інформацію про нормативну грошову оцінку земель.

Звертаємо Вашу увагу, що платники місцевих податків та зборів при визначенні своїх податкових зобов’язань використовують зведену інформацію, розміщену на офіційному веб-сайті ДФС України. Такі платники звільняються від відповідальності у разі, виявлення розбіжностей між даними офіційного веб-сайту та даними офіційно оприлюдненого рішення про встановлення місцевих податків та зборів.

Звертаємося із проханням надати інформацію щодо прийнятих рішень про встановлення місцевих податків та зборів та інформацію про проведену нормативну грошову оцінку земель до 22.06.2018 року в електронному вигляді у будь-якому форматі, що дозволяє розмістити її в електронному вигляді на офіційному сайті ДФС України (наприклад : pdf ) на електронну адресу ГУ ДФС у Чернігівській області – ch.official@sfs.gov.ua. Додатково, просимо повідомити дату оприлюднення рішення та дату набрання ним чинності.

Інформацію про встановлення розмірів земельного податку та податку на майно, відмінне від земельної ділянки просимо надати за формою встановленою Постановою КМУ «Про затвердження форм типових рішень про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» від 24.05.2017 № 483.


Фіскальна служба області застерігає від помилок
при формуванні митної вартості

За інформацією Головного управління ДФС у Чернігівській області, підрозділом митного аудиту під час перевірки одного із підприємств області, що проводилась за результатами аналізу договорів із контрагентами, встановлено порушення повноти декларування  складових митної вартості.

Перевіркою були виявлені відмінності між інформацією в довідках про транспортні витрати та актах виконаних робіт. Порушення у відображенні витрат на транспортування товарів на умовах поставки FCA призвело до заниження податкових зобов’язань з податку на додану вартість із ввезених в Україну товарів на суму 277 тис грн та  додаткового імпортного збору на суму   35 тис  гривень.

Фіскальна служба області звертає увагу суб’єктів господарювання, що заявлена декларантом митна вартість товарів і подані ним відомості про її визначення повинні базуватися на об’єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню.  А підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення таких операцій.

Оскільки доставка товару це окрема господарська операція, то всі витрати, які понесені при її виконанні, є витратами на транспортування. При ввезенні на митну територію України товару автотранспортом, який для здійснення доставки товару, виїхав до пункту завантаження (відповідно до умов поставки) порожнім, тобто при цьому не виконував перевезення експортних вантажів, то витрати на подачу транспортного засобу до місця завантаження відносяться до господарської операції з доставки товару і повинні враховуватись при визначенні його митної вартості.

Крім того, при визначенні митної вартості до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за оцінювані товари, додаються подальші витрати (складові митної вартості), якщо вони не включалися до ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті. Зокрема, це витрати на транспортування оцінюваних товарів до аеропорту, порту або іншого місця ввезення на митну територію України; витрати на навантаження, вивантаження та обробку оцінюваних товарів, пов’язані з їх транспортуванням, витрати на страхування цих товарів.

ДФС України, керуючись главою 4 Податкового кодексу України, своїм рішенням про результати розгляду скарги, поданої підприємством для оскарження  акту перевірки, залишило податкові  повідомлення рішення по визначеним податковим зобов’язанням зі сплати митних платежів за результатами перевірки на загальну суму 387 тис грн  без змін, а скаргу платника податку – без задоволення.

Даний приклад наведено для упередження  суб’єктів господарювання  від неправомірного заниження митних платежів при митному оформленні товарів та дотримання вимог податкового та митного законодавства.

Звертаємо увагу платників податків, що порушення вимог законодавства веде до негативних наслідків у господарській діяльності.


До уваги платників податку на додану вартість!

З 1 липня 2018 року додаток 1, додаток 5 та додаток 9 до податкової декларації з ПДВ подаються за новими формами.

У зв’язку з набранням чинності з 01 червня 2018 року наказу Міністерства фінансів України від 23 березня 2018 року № 381 „Про затвердження змін до наказу Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21”(http://sfs.gov.ua/…/podatkove-zakonodavst…/nakazi/72909.html), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2018 року за № 451/31903, додаток 1(http://sfs.gov.ua/data/normativ/000/002/72909/_D1_381.xls), додаток 5 (http://sfs.gov.ua/data/normativ/000/002/72909/_D5_381.xls) та додаток 9 (http://sfs.gov.ua/data/normativ/000/002/72909/_DS9_381.xls) до податкової декларації з ПДВ з 01 липня 2018 року подаються платниками, які обрали місячний або квартальний звітні (податкові) періоди, за новими формами.

Водночас наголошуємо, що відомості до таблиці 1.2 додатку 1 та додатку 5 до податкової декларації з ПДВ заповнюються платниками одноразово (для платників, які обрали місячний звітний (податковий) період, – червень 2018 року та платників, які обрали квартальний звітний (податковий) період, – ІІ квартал 2018 року).

            Графік проведення сеансів телефонного зв’язку «гаряча лінія»
ГУ  ДФС  у  Чернігівській  області  у червні 201
8 року

Дата  та час         проведення сеансу Тема На запитання платників відповідає: Телефонувати за
номером:
06.06.2018р.

з 11.00 до 12.00

«Правова освіта у сфері податкового законодавства – запорука успішного бізнесу» Начальник юридичного управління Соловей Ніна Миколаївна 652-319

 

13.06.2018

 

з 11.00 до 12.00

«Порядок надання адміністративних послуг платникам податків» Заступник начальника управління обслуговування платників

Чумакова Інна Володимирівна

 

652-397


До уваги керівників неприбуткових установ та організацій!

Звертаємо увагу, що суб’єкти господарювання, внесені станом на 01.01.2018  до Реєстру  неприбуткових установ та організацій, разом  зі  звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації  за 2017 рік  повинні подати річну фінансову звітність, яка  відповідно до п. 46.2  ст.46 Податкового кодексу України  є додатком до звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та його  невід’ємною частиною.

При цьому у таблицях «Наявність додатків» та «Наявність поданих до Звіту форм  фінансової  звітності» проставляється позначка «+».

Пунктом 3 Закону України від 16.07.1999р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» для неприбуткових  організацій  встановлено  скорочену  за показниками фінансову  звітність у складі Балансу  та Звіту про фінансові результати.

Крім того, звертаємо увагу, що форми фінансової звітності  для бюджетних установ  затверджені наказом  Мінфіну від 29.11.2017 року   № 976 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку в державному секторі».

Неподання до органу ДФС разом зі звітом про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації фінансової звітності, спричинить його невизнання як податкової декларації, що  тягне  за собою застосування  штрафних санкцій.


Новації, які слід враховувати при здійснені контрольованих операцій

Відповідно до норм, внесених  Законом  України «Про внесення змін  до Податкового кодексу України та деяких законодавчих  актів України  щодо забезпечення  збалансованості  бюджетних надходжень у 2018 році» від 07.12.2017 №2245-VIII необхідно виділити наступні напрямки  серед змін в законодавстві відносно трансфертного законодавства, які почали діяти з 01.01.2018 року:

 1. Тепер контрольованими визнаються господарські операції між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні (п.п. ґ пп39.2.1.1 Податкового кодексу України, далі ПКУ).
 2. Критерії, за якими юридичні та/або фізичні  особи вважаються пов’язаними значно поширені (пп. 14.1.159 ПКУ):

      тепер пов’язаними вважаються  юридичні особи, кінцевим беніфіціарним власником  (контролером) яких є одна і таж сама  юридична та /або фізична особа.

 1. Додалося критеріїв для низько податкових юрисдикцій:

Постановою КМУ від 27.12.2017р. № 1045 затверджено новий перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України. До нового переліку включено 85 країн, в т.ч. Грузія, Естонія, ОАЕ.

 1. З 01.01.2018р. змінено і вартісний критерій для визначення господарських операцій контрольованими.

Ще однією важливою зміною в правилах ТЦ став новий п.п. 39.2.1.9 ПКУ, яким  змінено підхід  у розрахунку одного з вартісних критеріїв контрольованих операцій.

Так, відповідно до п.п. 39.2.1.1 ПКУ операції вважаються контрольованими, тільки коли дотримано вартісних критеріїв:

Річний обсяг доходів платника податків  від усіх видів діяльності складає 150 млн. гривень.

Обсяг таких операцій  за звітний 2018 рік складає 10 млн. гривень.

Тепер поряд з названими нормами діє новий пп. 39.2.1.9 ПКУ, за яким  при визначенні 10-ти мільйонного критерію, обсяг операцій  із кожним контрагентом  необхідно  розраховувати  виходячи з цін, що відповідають принципу «витягнутої руки», а не за договірними цінами, як це було раніше.

 1. Зміни в коригуванні податкових зобов’язань за контрольованими операціями:

з 01.01.2018р. платник податків  відповідно до п 50.1 ПКУ може подати уточнюючий розрахунок податково-прибуткової декларації з правками в частині КО до 01 жовтня року, що настає за звітним, не застосовуючи штрафних санкцій.

 1. Уточнено зміст та продовжено строки подання документації з ТЦ:

пп. 39.4.6 ПКУ  доповнено відомостями, які платники повинні розкривати  в документації, а саме: інформацію про пов’язаних осіб як на дату здійснення КО та і на дату запиту документації.

У разі, якщо платником застосовано метод рентабельності, фінансові показники необхідно  підтвердити  даними бухгалтерського обліку та фінансової звітності  сторони КО, для  якої здійснюється такий розрахунок.

Дані норми діють щодо документації, яку платники підготували за попередні періоди 2013-2016 роки, адже  під час подання документації з ТЦ мають застосовуватися норми, чинні на момент направлення запиту.

Запит на документацію з ТЦ контролюючі органи можуть тепер направляти  не раніше 1 жовтня року, що настає за календарним роком, у якому були здійснені відповідні КО.

Отже, цьогоріч нововведення, внесені до ПКУ не такі численні та грандіозні, але ж є і резонансні новації, які необхідно враховувати платникам податків при здійснені контрольованих операцій.


Право батьків на податкову знижку за витратами на навчання працюючого студента

 Право платника податку на податкову знижку, підстави для її нарахування, перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки, обмеження права на її нарахування визначені ст. 166 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ).

01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», яким внесено зміни, зокрема до п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 ПКУ, відповідно до якого платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розд. IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені (п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року (п.п. 166.1.2 п.166.1 ст. 166 ПКУ).

При цьому, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання) (п.п. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 ПКУ).

При цьому п. 166.4 ст. 166 ПКУ визначено обмеження щодо застосування податкової знижки, зокрема загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ.

Отже, з метою використання права на податкову знижку за витратами понесеними у 2017 році на користь закладу освіти батько (матір) працюючого студента може включити до податкової знижки на навчання з урахуванням п. 166.4 ст. 166 ПКУ лише суми коштів, сплата яких фактично підтверджена відповідними розрахунковими документами (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в яких зазначено, що платіж за навчання здійснено безпосередньо особою, яка звертається..

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 103.06.03).


Порядок заповнення платниками податків заяви про приєднання до договору про визнання електронних документів

 Згідно п.1 розділу ІІІ наказу Міністерства фінансів України від 06.06.2017 №557 «Про затвердження Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.08.2017 за № 959/30827 (далі – Наказ №557) юридичні особи, самозайняті особи, податкові агенти, контролюючі органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування набувають статусу суб’єкта електронного документообігу з дати укладення Договору про визнання електронних документів (далі – Договір), шляхом приєднання до нього на підставі Заяви про приєднання до Договору, яка направляється протягом операційного дня у визначеному форматі (стандарті) засобами телекомунікаційного зв’язку до контролюючого органу за основним місцем обліку платника.

Усі реквізити Заяви про приєднання до Договору обов’язкові для заповнення (п.2 розділу ІІІ Наказ №557).

При заповненні реквізитів Заяви про приєднання до Договору, зазначається:
  – дата та номер Заяви про приєднання до Договору;
  – дата та номер Договору – реквізити Договору, який оприлюднено відповідно п.3 Наказу №557;

   – код за ЄДРПОУ / реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності), номер паспорта, найменування (або прізвище, ім’я, по батькові (за наявності) для фізичних осіб) платника;

   – в особі – прізвище, ім’я та по батькові (далі – ПІБ) керівника (для фізичної особи- підприємця (далі – ФОП) – його ПІБ);

     При заповненні реквізитів Заяви про приєднання до Договору, зокрема зазначається:
     – що діє на підставі:

     для юридичних осіб – вид установчого документу (статут підприємства або інший установчий документ), відомості про яких включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) (із зазначенням дати внесення);

     для фізичних осіб – підприємців – зареєстрований як фізична особа – підприємець, про що містяться відомості в ЄДР (із зазначенням дати внесення);
     для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність – закон, на підставі якого особа здійснює незалежну професійну діяльність, про що внесено запис до відповідного реєстру (із зазначенням дати);

          – код за ЄДРПОУ та найменування контролюючого органу – код за ЄДРПОУ та найменування контролюючого органу, Договір якого визначений Порядком обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженим Наказом №557, та розміщений на субсайті офіційного веб-порталу ДФС;
     – за адресою – адреса субсайтів офіційного веб-порталу ДФС, за якою оприлюднено Договір про визнання електронних документів;
     – е-mail Автора – поштова скринька платника, яка використовується платником для листування з контролюючими органами та повідомляється шляхом внесення адреси електронної пошти до облікових даних автора.

Слід зазначити, що фізичні особи, які не є самозайнятими особами, автоматично вважаються суб’єктами електронного документообігу та мають право подавати електронні документи до контролюючих органів виключно з використанням ЕЦП.

З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 135.03).


Про граничний термін сплати податкових зобов’язань з рентної плати

 Головне управління ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків, що базовий податковий (звітний) період для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану та рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України дорівнює календарному місяцю.

Сума податкових зобов’язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації.

У той же час, платникам рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводної сировини та платникам радіочастотного ресурсу України рекомендуємо сплатити податкові зобов’язання за січень 2018 року до 28 лютого включно.


До уваги посадових осіб органів державної влади та органів місцевого самоврядування

Головне управління ДФС у Чернігівській області звертає увагу, що Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (далі – АЦСК ІДД ДФС) на головній сторінці офіційного інформаційного ресурсу АЦСК ІДД ДФС у розділі «Новини» за посиланням https://acskidd.gov.ua/news#192 повідомив наступне.

Повідомляємо, що відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції» починаючи з 01 січня до 01 квітня особи зазначені в пункті 1, підпунктах “а” і “в” пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону (далі – суб’єкти декларування), зобов’язані щорічно подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Для подання декларації за минулий рік суб’єкт декларування має використовувати особистий ключ електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) отриманий для виконання своїх службових обов’язків. Разом з цим, особи, які припинили діяльність пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування протягом звітного року, отримують послуги ЕЦП як фізичні особи, а не як посадова особа органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації державної форми власності.

Таким чином, для безперешкодного та комфортного отримання послуг ЕЦП рекомендуємо завчасно звернутися до АЦСК ІДД ДФС.

Додатково повідомляємо, що для початку заповнення вказаної декларації необхідно перейти на веб-портал НАЗК та авторизуватись за допомогою особистого ключа ЕЦП (файл Key-6.dat) та ввести актуальну адресу електронної поштової скриньки (бажано використовувати поштові скриньки доменних зон «ua», «net» або «com»). Детальну інформацію щодо порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування розміщено на веб-сайті НАЗК.

«Рекомендації при роботі з Єдиним державним реєстром декларацій» та «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування» розміщено на веб-сайті НАЗК у розділі «Декларування».

Довідкові служби НАЗК:

Довідка щодо заповнення декларацій: +38 (044) 200-08-29.

Технічна допомога: +38 (044) 200-06-94, support@nazk.gov.ua.


Для всіх платників податку на прибуток установлено єдиний  строк подання річної декларації – перше березня

 Для податкової декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) рік визначено єдиний строк її подання – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, незалежно від базового звітного (податкового) періоду складання декларації – квартал або рік.

Граничним строком подання декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) 2017 рік –  є 1 березня 2018 року.

Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерством фінансів України від 20.10.2015 № 897.

Крім того, звертаємо увагу, що платники податку на прибуток разом з відповідною податковою декларацією подає фінансову звітність, яка є додатком до податкової декларації.

Зміна строку подання річної податкової декларації з податку на прибуток підприємств впливає також на строк подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу).

Так, п. 3 Порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2011 року № 138 (далі – Порядок), визначено, що розрахунок частини чистого прибутку (доходу), разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств.

Враховуючи викладене вище, граничним строком подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу) за звітний 2017 рік є 1 березня 2018 року.

Зазначена інформація викладена у листі ДФС України від 31.01.2018 №2834/7/99-99-15-02-01-17.


До уваги сільгоспвиробників – платників єдиного податку IV групи

 Спрощена система IV група – це особлива група, де можуть перебувати тільки сільськогосподарські товаровиробники. При чому тільки юрособи, так як згідно пп. 14.1.235 ПКУ сільськогосподарським товаровиробником вважається юрособа незалежно від організаційно-правової форми, яка займається: виробництвом сільгосппродукції (групи 1-24 УКТ ЗЕД) та/або розведенням; вирощуванням і виловом риби у внутрішніх водоймах (озерах, ставках та водосховищах); переробкою сільгосппродукції на власних чи орендованих потужностях, у тому числі з власновиробленої сировини на давальницьких умовах, і здійснює операції з її постачання.

Відповідно  ПКУ об’єктом оподаткування для аграрних підприємств − платників єдиного податку IV групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебувають у власності сільськогосподарського товаровиробника або надані йому в користування, у т. ч. на умовах оренди.

Базою оподаткування податком для єдинників IV групи – сільськогосподарських товаровиробників є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня базового податкового (звітного) року відповідно до порядку, встановленого ПКУ (п. 2921.2 ПКУ).

Індекс споживчих цін, що використовується для визначення величини коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) для цілей оподаткування єдиним податком IV групи, застосовується із значенням 100 % не лише за 2015 рік, а і за 2017 рік.

Для перебування на єдиному податку IV групи  сільськогосподарським товаровиробникам потрібно: Не можуть бути платниками єдиного податку  IV групи  сільськогосподарські товаровиробники (пп. 291.51 ПКУ):
·         мати в наявності земельні ділянки  сільськогосподарського  призначення;

 

·         у яких понад 50 відсотків доходу, отриманого вiд продажу сільськогосподарській продукції власного виробництва тa продуктів її переробки, становить дохід вiд реалізації декоративних рослин (зa винятком зрізаних квітів, вирощених нa угіддях, щo належать сільськогосподарському товаровиробнику нa праві власності aбо надані йому в користування, та продуктів їx переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини);
·         частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік не повинна бути меншою 75%.(пп. 291.4  ПКУ):

 

·         що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крiм виноматеріалів виноградних (коди згідно УКТ ЗEД 2204 29-2204 30), вироблених нa підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, а також крім електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії( за умови, що дохід від реалізації такої енергії не перевищує 25 відсотків доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) такого суб’єкта господарювання);
·         які станом на 01 січня базового (звітного) року мають податковий борг, зa винятком безнадійного податкового боргу, щo виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

 Відповідно до пп. 298.8.1 ПКУ сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року:

 • загальну податкову деклараціюз податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ);
 • звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки;
 • розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва;
 • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок.

Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва є невід’ємною частиною податкової декларації.

У 2018 році платникам єдиного податку IV групи потрібно подавати декларацію з єдиного податку за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. №578 із змінами, внесеними наказом Мінфіну від 17.03.2017 р. №369.

Слід підкреслити, що юридична особа – платник єдиного податку подає розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва разом з податковою декларацією платника єдиного податку IV групи та довідкою про наявність земельних ділянок до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та за місцем розташування земельних ділянок.

Відповідно до пп. 295.9.2 ПКУ платники єдиного податку IV групи сплачують податок щоквартально протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, у таких розмірах:

 • у I кварталі – 10%;
 • у II кварталі – 10%;
 • у III кварталі – 50%;
 • у IV кварталі – 30%.

Платники єдиного податку IV групи перераховують в установлений строк загальну суму коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.

Для платників єдиного податку IV групи ставки податку у 2018 році не змінилися і, як і раніше, встановлюються у відсотках до нормативної грошової оцінки земельної ділянки:

 • для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) – 0,95%;
 • для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,57%;
 • для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57%;
 • для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,19%;
 • для земель водного фонду – 2,43%;
 • для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, – 6,33%.

                 Про умови обрання (переходу) на спрощену систему оподаткування

ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків – юридичних осіб – суб’єктів господарювання, які мають намір обрати або перейти на спрощену систему оподаткування третьої групи, що подати заяву за формою, затвердженою наказом Мінфіну України від 20.12.2011 №1675, до контролюючого органу можна не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. Здійснити перехід на спрощену систему оподаткування можна один раз протягом календарного року.

Перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснено за умови, що протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, обсяг доходу юридичної особи не перевищує  5 мільйонів гривень. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, затверджений наказом №1675.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка не передбачає сплату ПДВ, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації.

Не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб’єкти господарювання (юридичні особи), які здійснюють:

 • діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
 • обмін іноземної валюти;
 • виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно – мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин);
 • видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напів- дорогоцінного каміння);
 • видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення;
 • діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами;
 • діяльність з управління підприємствами;
 • діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню);
 • діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату;
 • діяльність з організації, проведення гастрольних заходів.

 Крім того, на третій групі не можуть перебувати:

 • страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізінгові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом, реєстратори цінних паперів;
 • суб’єкти господарювання, у статутному капіталі яких сукупність часток, що належать юридичним особам, які не є платниками єдиного податку, дорівнює або перевищує 25 відс.;
 • представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
 • юридичні особи – нерезиденти;
 • платники податків, які на день подання заяви про реєстрацію мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс – мажорних обставин).

Завчасно перевіряйте своїх контрагентів, щоб не потрапити у податкові ризики 

 Зараз це нескладно зробити завдяки електронному сервісу «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», що функціонує на офіційному Веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/businesspartner). Щоб впевнитися, що ваш партнер є надійним контрагентом, варто завчасно це перевірити – наголошують у Головному управлінні ДФС у Чернігівській області.

Проте, деякі платники все ж таки спокушаються на співпрацю з сумнівними контрагентами. Про це свідчать матеріали податкових перевірок. Так, фахівці управління аудиту викрили чергову схему ухилення від оподаткування. Учасники цієї незаконної оборудки спромоглися трансформувати податковий кредит від придбання  тютюнових виробів в будівельно-монтажні роботи. Як результат, підприємство реального сектору економіки сформувало податковий кредит на суму близько 200 тис. гривень.

Почалося все з укладання угоди на поставку матеріалів та виконання монтажних робіт між двома чернігівськими підприємствами у листопаді 2016 року. Під час перевірки податківці звернули увагу, що у штаті підприємства-постачальника, яке нібито здійснило чималий комплекс робіт, числиться лише один працівник – директор. Податківці встановили, що директор числився на своїй посаді формально та не підписував жодних документів із фінансово-господарської діяльності. Тому, усі первинні документи, договори та податкові декларації з моменту створення підприємства є недійсними, а саме підприємство – фіктивним.

За результатами перевірки  підприємству-замовнику, яке співпрацювало з фіктивним підприємством, донараховано податків на суму близько 200 тис. гривень.  Не погодившись з даним рішенням, підприємство звернулося до суду. Слухання по даній справі вже відбулося і Чернігівським окружним адміністративним судом, який розглядав даний позов, винесено рішення про відмову позивачу. 

У Головному управлінні роз’яснюють, що постанова Чернігівського окружного  адміністративного суду це перший крок проходження процедури оскарження. Платник має право на подальше оскарження. Але, слід врахувати, що суд вже виніс вирок стосовно директора підприємства-замовника, згідно якого його визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення. Судова практика з цього приводу свідчить: факт участі особи, яка підписала первинні документи у діяльності фіктивного підприємства, несумісний із легальною підприємницькою діяльністю. Відповідно, податкові накладні, виписані від імені осіб, які заперечують свою участь у створенні та діяльності контрагентів платника, не можна вважати належно оформленими та підписаними, а тому віднесення відображених у них сум ПДВ до податкового кредиту є безпідставним.

Кожен платник сам вирішує, що йому краще: сплатити донараховані суми чи зануритися у судову тяганину. При цьому важливо розуміти: якщо  остаточне судове рішення буде прийнято на користь податкового органу, то підприємство отримає додатковий фінансовий тягар у вигляді пені.


Понад 52 млн. грн. податків і зборів сплачено у січні поточного року до місцевих бюджетів Чернігівщини

У Головному управлінні ДФС у Чернігівській області проінформували про внесок пересічних громадян (в тому числі підприємців) у формування доходів бюджетів територіальних громад області.

Із загальної суми – 4 млрд. грн. сплачених у 2017 році податків і зборів до місцевих бюджетів – фізичними особами було забезпечено 550 млн. грн., тобто майже восьму частину коштів.

Від підприємців надійшло 98 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб, сплаченого від оподаткування власних доходів та зарплати найманих працівників, ще 62 млн. грн. – земельного податку, 312 млн. грн. єдиного податку, 15 млн. грн. акцизного податку від реалізації підакцизних товарів, 6 млн. грн. податку на нерухомість, 8 млн. грн. плати за ліцензії на торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Громадяни, що не зареєстровані підприємцями, сплатили у 2017 році 50 млн. грн. податків до місцевих бюджетів, у тому числі: за результатами декларування доходів за попередній рік – 9 млн. грн., за земельні ділянки – 38 млн. грн., за нерухомість – 2,5 млн. грн., за транспортні засоби преміум‑класу – 200 тис. гривень.

Така ж тенденція спостерігається і у січні поточного року. Фізичними особами сплачено до місцевих бюджетів понад 52 млн. грн. податків і зборів, або восьму частину доходів бюджетів.


Старовинні побутові речі затримали співробітники Чернігівської митниці ДФС у пункті пропуску «Нові Яриловичі»

П’ятнадцять виробів з металу срібного кольору виявили співробітники Чернігівської митниці ДФС у рейсовому автобусі «Київ-Вільнюс», який під керуванням нашого співвітчизника слідував за межі України.  

При проведенні заходів контролю митники перевірили вміст пакунку білого кольору (розміром 30х10 см), що знаходився під сидінням водія і був прикритий іншими речами. У пакунку знаходились предмети побуту, що мають ознаки старовини. Серед них: 3 портсигари, 6 чайних ложок з малюнком, підстаканник, 2 кільця для серветок, складне яйце, годинник з написом «Павел Буре» та номером 204503, а також кулон з написом «Ялта». На предметах викарбувані дати (1871-1896 рр.) та клейма, що можуть свідчити про їх цінність.  

Предмети, всупереч нормам законодавства, не були задекларовані. Документів, що дозволяли б вивезення предметів старовини за кордон, також не було надано. Митниками складений протокол за статтею 472 Митного кодексу України «Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення». Старовинні предмети вилучені та будуть передані на експертизу для визначення їх вартості та історико-культурної цінності.     


Увага конкурс на здійснення експертної оцінки!

Головне управління ДФС  у Чернігівській області оголошує конкурсний відбір суб’єкта оціночної діяльності, якому буде доручено проведення незалежної оцінки наступного майна, яке перебуває у податковій заставі:

 1. Об’єкт нерухомості – будівля готелю «Градецький», загальною площею 9986,1 кв.м, за адресою м. Чернігів, проспект Миру, 68, що належить ПАТ Готель «Градецький».
 2. Вагончик будівельний БМС, габаритні розміри 2460х8000х2550 см, площа 19,68 кв.м., р.в. 2010 за адресою м. Чернігів, вул. Любецька, 157, що належить ТОВ «Чернігівгазспецсервіс».
 3. Стоматологічна установка «Gnatus-Artus», введено в експлуатацію 15.08.2014р., за адресою м. Ніжин, що належить ПП «Лабораторія Дентатех».
 4. Інші ТМЦ та устаткування.

Письмові заяви на участь у конкурсному відборі приймаються за адресою: м.Чернігів, вул. Реміснича, 11 (тел. для довідок 652-391).2017 рікЧернігівщина: перший мільярд до місцевого бюджету

За п’ять місяців поточного року органами фіскальної служби області забезпечено  до місцевих бюджетів 1125,8 млн. грн., що на 52,7 відсотки або 388,3 млн. грн. більше ніж за відповідний період минулого року. Цей мільярдний показник є позитивним результатом і для фіскальної служби,  і для  регіону в цілому.

За інформацією відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем, домінуючим у формуванні місцевих бюджетів залишається податок на доходи фізичних осіб. Його питома вага в загальній сумі надходжень по області становить 55,4 відсотки. За п’ять місяців 2016р. податку на доходи фізичних осіб зібрано 624,1 млн.грн.. Приріст до рівня минулого року складає 54,6 відсотки або 220,4 млн.грн..

За рахунок плати за землю місцеві бюджети поповнилися на 186,8 млн.грн.. Єдиного податку на підприємницьку діяльність від юридичних, фізичних осіб та сільгосппідприємств надійшло 136,8 млн.грн., акцизного податку від реалізації підакцизних товарів – 79,7 млн.грн., єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування – 898,4 млн.грн..

Слід наголосити, що  суттєве збільшення податку на доходи фізичних осіб  відбувається завдяки суб’єктам господарювання області, які вчасно виплачують заробітну плату своїм працівникам, та в розмірах, що перевищує законодавчо встановлений мінімальний рівень.

Так, серед підприємств області зі значною кількість найманих працівників, найвищий середній рівень заробітної плати на ПРАТ «АТ Тютюнова компанія «В.А.Т. Прилуки», ТОВ «Чернігівська індустріальна молочна компанія», ПАТ «Слов’янські шпалери-КФТП», СТОВ «Дружба-Нова», ПВТП «ДЖІ-ЕН-ЕЛ».

Фіскальна служба області висловлює подяку таким  платникам за вагомий внесок у наповнення місцевих бюджетів та закликає керівників підприємств області дбати про добробут та захищеність у майбутньому своїх працівників, виплачуючи зарплати  не нижчі середньообласного рівня.

Адже підвищення доходів громадян прямо впливає на наповнення місцевих бюджетів. А це відкриває можливості для реалізації важливих економічних та соціальних проектів, від яких залежить добробут жителів Чернігівщини.


Чернігівською митницею ДФС у травні перераховано до Держбюджету  272,6 мільйони гривень

Протягом травня Чернігівською митницею ДФС перераховано до Державного бюджету України 272 688,9 тисяч гривень митних платежів.

Показник середньоденного перерахування у травні 2016 року склав 14,3 мільйони гривень.

У розрізі податків надходження становлять: податок на додану вартість – 245 мільйонів гривень, акцизний податок – 2,5 мільйони, ввізне мито – 22,6 мільйони, решту платежів складають – вивізне мито, єдиний збір та інші.

Основні бюджетоформуючими товарами у травні були: сигарети, мінеральні добрива, тютюнова сировина, пневматичні гумові шини та пиво солодове.

У Чернігівській митниці ДФС повідомили, що з метою забезпечення надходжень до бюджету здійснюються заходи з контролю за повнотою оподаткування товарів при митному оформленні. Завдяки цьому додаткові надходження у травні склали понад 10 мільйонів гривень.


Кінологічна команда Чернігівської митниці ДФС посіла друге місце на міжнародних змаганнях кінологів

Кінологічна команда Чернігівської митниці ДФС у складі головного державного інспектора-кінолога управління боротьби з митними правопорушеннями Анатолія Ісака та німецької вівчарки Найк взяла участь у міжнародних  змаганнях кінологів, що проходили наприкінці травня у місті Ірпінь.

У змаганнях брали участь 6  кінологічних команд Державної фіскальної служби України, які були представлені в різних категоріях, зокрема, пошуку тютюнових виробів, наркотиків, зброї та вибухових речовин. Такі міжнародні змагання Департаментом спеціалізованої підготовки та кінологічного забезпечення  ДФС проводяться щорічно. Участь у них беруть команди майже з усіх силових структур України, а також представники Польщі, Молдови та Білорусі.

Чернігівська команда посіла друге місце у категорії: пошук зброї та вибухових речовин. Найк справився з поставленим завданням на відмінно. Вівчарка працює на митниці вже понад 4 роки. За цей період, під час чергування у пунктах пропуску на кордоні, Найк неодноразово підтверджував свої вміння. А у травні цього року Найк «спрацював» на речовину рослинного походження, що була прихована під чохлом сидіння у салоні рейсового автобуса, який прямував за напрямком «Київ-Вільнюс» через пункт пропуску «Нові Яриловичі». За даним фактом до правоохоронних органів направлено оперативне повідомлення, речовину вилучено.

Автомобіль-порушник затримали митники на Чернігівщині

У пункті пропуску «Нові Яриловичі» співробітники Чернігівської митниці ДФС затримали автомобіль, який використовувався для переміщення товарів поза митним контролем.

За допомогою бази даних митники встановили, що  44-річний водій влітку минулого року переміщував вантаж мінеральної води з  Російської Федерації на територію Донецької області, що тимчасово непідконтрольна Україні. А саме, до міста Макіївка. Порушення полягає у тому, що пункт пропуску «Успенка», через який згідно документів відбувалося переміщення вантажу, не функціонує з січня 2015 року.

Таким чином близько 13 тонн мінеральної води було ввезено в Україну без здійснення митного контролю та сплати належних платежів. За даним фактом митниками складено протокол про порушення митних правил за ч.1 ст. 482 Митного кодексу України. Вантажний сідловий тягач «DAF», на якому переміщувався вантаж, вилучено. Після розгляду справи у суді на порушника очікує штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів, стягнення у сумі вартості товарів та конфіскація транспортного засобу.


Контакт-центр ДФС працює для задоволення законних прав та інтересів платників

Головне управління ДФС у Чернігівській області нагадує платникам податків про функціонування Контакт-центру ДФС.

Скориставшись сервісом, ви маєте можливість отримати відповідь в режимі оn – line. Для цього достатньо зателефонувати до Контакт-центру ДФС за телефонними номером:

0-800-501-007. Зв’язок здійснюється зі стаціонарних телефонів – безкоштовно, з мобільних телефонів – за тарифами операторів мобільного зв’язку. Натиснувши на номер з комунікативних пристроїв: комп’ютерів, планшетів та мобільних телефонів, які мають можливість комунікаційної телефонії – сплачуєте тільки за послуги Інтернет-провайдера.

Інформаційно-довідкові послуги надаються з 8:00 до 20:00 години (крім суботи та неділі).

Крім того, отримати своєчасну, достовірну і повну довідкову інформацію з податкових, митних питань та щодо єдиного соціального внеску, можна скориставшись загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом (ЗІР) Державної фіскальної служби України.

Інформаційне наповнення «ЗІР» здійснюється за результатами звернень платників до Контакт-центру та з метою зменшення витрат часу представників бізнесу на спілкування.

Зазначимо, що у розділах «ЗІР» функціонують такі блоки: «Запитання-відповіді з Бази знань», «Нормативні та інформаційні документи» та «Письмові консультації». Інформація систематизована тематично:

– оподаткування;

– митна справа;

– ЄСВ;

– електронний цифровий підпис.

Варто відмітити, що ресурс передбачає можливість надання пропозицій з технічних питань його роботи шляхом використання «Форми зворотнього зв’язку», розміщеної в рубриці «Про ресурс».

Скористатися послугою можна за електронною адресою (http://zir.sfs.gov.ua) або через веб-портал ДФС України, розділ «Загальнодоступний інформаційно – довідковий ресурс».


Оподаткування доходів від продажу самостійно вирощеної сільськогосподарської продукції

Головне управління ДФС у Чернігівській області нагадує, що відповідно до норм Податкового кодексу України (пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165) не оподатковуються доходи, отримані  громадянами від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена самостійно на земельних ділянках, наданих їм у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:

– садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

– особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються. Якщо ж розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, то дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подавати податковому агенту копію Довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок за формою № 3ДФ. Порядок її видачі затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 року № 32.

Така довідка безоплатно видається громадянам сільською, селищною або міською радою за місцем їх проживання в термін протягом п’яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви. Серед реквізитів, які повинні міститися у довідці, зокрема, – вид цільового призначення земельної ділянки, розмір земельної ділянки у гектарах тощо. Довідка видається строком на п’ять років.

Отже, якщо продавець сільгосппродукції надав підприємству, яке є податковим агентом, копію чинної та належно складеної довідки, і дані цього документа свідчать про наявність у такої фізичної особи права на застосування пільги, встановленої пп. 165.1.24 п. 165.1 ст. 165 ПКУ, то підприємство-покупець не утримує податок з доходів, що виплачуються за сільськогосподарську продукцію.

Однак, слід нагадати, якщо розміри земельних ділянок перевищують норми, встановлені Земельним кодексом України, то такі доходи включаються платником податку до загального річного оподатковуваного доходу, підлягають відображенню у декларації про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року та оподатковуються за ставкою 18 відсотків, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.


На Чернігівщині платникам податків надано 330,3 тис. адміністративних послуг та електронних сервісів

Із загальної кількості адміністративних послуг, наданих платникам податків за січень – травень поточного року – 67 відсотків (221,4 тис.) платники отримали через Центри обслуговування платників.

За інформацією заступника начальника відділу обслуговування платників ГУ ДФС у Чернігівській області Інни Чумакової, найбільш затребуваною була послуга видачі картки платника податків. Нею скористалися понад 14,6 тис. громадян. На другому місці послуга з реєстрації книг обліку розрахункових операцій – 3,1 тис..

Також, значну кількість було надано: витягу з реєстру платника єдиного податку – 2,4 тис., реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 2,0 тис., видача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями – 1,0 тис., видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами фіскальної служби  та  видача ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами –  по 0,9 тис., реєстрація розрахункових книжок – 0,8 тис.


Про розгляд звернень громадян фіскальною службою області

Впродовж січня-травня 2016 року до органів ДФС Чернігівської області від громадян надійшло 140 письмових звернень, в тому числі 8 колективних від 47 громадян.

Серед пільгових категорій громадян право на звернення реалізували  учасник бойових дій та інвалід ІІІ групи.

Переважна більшість звернень стосуються питань роз’яснення податкового законодавства.

За результатами розгляду: роз’яснено – 115 звернень, вирішено позитивно – 4, направлено за належністю – 6, відмовлено у задоволенні – 1, на стадії розгляду перебуває 14 звернень.

Для забезпечення реалізації конституційного права на звернення керівниками податкових інспекцій області проведено 175 особистих прийомів громадян, з них 52 виїзних.

Усім заявникам надані своєчасні та кваліфіковані відповіді.


Щодо форм звітності з ЄСВ

Головне управління ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків, що у зв’язку зі змінами, внесеними наказом  Міністерства фінансів України від 11.04.2016 року № 441 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435, звітність за травень 2016 року подається у червні  2016 року за формами звітності, затвердженими наказом Мінфіну № 435.

Звітність за новими формами, затвердженими наказом № 435 у редакції наказу № 441, подаватиметься платниками єдиного внеску, починаючи з 01.07.2016.


Понад 474 млн. грн. податкових платежів надійшло від платників Чернігівщини

За травень 2016 року до бюджетів усіх рівнів від платників Чернігівщини надійшло 474,2 млн.грн. податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 61,1 відсоток  або 179,8 млн.грн. більше ніж у травні минулого року.

До місцевих бюджетів платники Чернігівщини сплатили у травні 259,8 млн.грн.. Показник минулого року перевищено на 56,8 відсотків або 94,1 млн.грн.

Перевищення  минулорічного показника надходжень відбулося завдяки збільшенню рівня добровільної сплати податків сумлінними платниками та здійсненню заходів податківцями.

Як повідомила заступник начальника відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем Наталія Камінська, найбільша питома вага у доходах місцевих бюджетів  припадає на податок з доходів фізичних осіб – 49 відсотків. У травні його надійшло 127,4 млн.грн..

Єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  сплачено платниками 178,1 млн.грн.

Фіскальна служба області висловлює подяку платникам за своєчасність розрахунків з бюджетом та високий рівень добровільної слати податків. Ми сподіваємось на високу свідомість платників та партнерські стосунки. Очікуємо й надалі своєчасних бюджетних надходжень, що так необхідні державі для забезпечення соціальних виплат.


Для комфорту платників

З 01 липня 2016 року звіти з  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за звітний період “червень 2016 року” подаються за новою формою згідно з Порядком  формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 23.04.2015 № 460/26905 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 11.04.2016 року № 441, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.05.2016 № 682/28812).

З метою створення комфортних  умов для подання суб’єктами господарювання звітів з  єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та на виконання вимог Порядку, на сайті Державної фіскальної служби України та субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області  розміщені електронні формати.


До уваги виробників та підприємств оптової та роздрібної торгівлі спиртом, алкогольними напоями та тютюновими виробами!

У зв’язку із численними зверненнями, повідомляємо, що відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» всі суб’єкти господарювання, які мають ліцензії, а це виробники, підприємства оптової та роздрібної торгівлі, подають до органів ДФС за основним місцем обліку суб’єкта господарювання, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіти про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Форми таких звітів затверджені наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за  № 340/28470, який розроблено на виконання частини третьої статті 16 Закону №481.

Отже, підставою для скасування вимоги подання звітів про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів може бути лише внесення відповідних змін у Закон № 481.

Першим звітним періодом для подання звітів за формами, затвердженими Наказом №49, був квітень 2016 року. В зв’язку із тим, що останній день строку для подання звіту за квітень 2016 припадав на святковий день – 9 травня, подання звіту переносилося на 10 травня 2016 року.

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, що граничний строк (останній день) подання звітів за травень 2016 року – 9 червня 2016 року!

Відповідно до порядків подання  та заповнення звітів, затверджених Наказом №49, суб’єкти господарювання незалежно від форм власності подають звіт за основним місцем обліку в електронній формі.

Для забезпечення подання звітів в електронній формі з використанням ЕЦП, що надаються безкоштовно суб’єктам господарювання АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, на офіційному веб-порталі ДФС розміщено безкоштовне спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» (http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/).

Також, звертаємо увагу, що подання після граничного строку уточнюючих звітів не передбачено, оскільки звітність розроблена з метою державного контролю за регулюванням виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом, алкогольними  напоями  та  тютюновими  виробами, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України і не відноситься до податкової. Відповідно, на подання зазначеної звітності не розповсюджуються норми   п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України щодо надсилання уточнюючого розрахунку до податкової звітності.

Разом з тим, у разі виявлення суб’єктом господарювання помилки у звітній інформації і направленні нових звітів з уточненими даними у граничні строки подання звітності, інформаційні системи приймання звітності ДФС забезпечать обробку таких нових звітів.

У зв’язку із численними зверненнями, повідомляємо, що відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» всі суб’єкти господарювання, які мають ліцензії, а це виробники, підприємства оптової та роздрібної торгівлі, подають до органів ДФС за основним місцем обліку суб’єкта господарювання, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіти про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Форми таких звітів затверджені наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 березня 2016 року за  № 340/28470, який розроблено на виконання частини третьої статті 16 Закону №481.

Отже, підставою для скасування вимоги подання звітів про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів може бути лише внесення відповідних змін у Закон № 481.

Першим звітним періодом для подання звітів за формами, затвердженими Наказом №49, був квітень 2016 року. В зв’язку із тим, що останній день строку для подання звіту за квітень 2016 припадав на святковий день – 9 травня, подання звіту переносилося на 10 травня 2016 року.

Звертаємо увагу суб’єктів господарювання, що граничний строк (останній день) подання звітів за травень 2016 року – 9 червня 2016 року!

Відповідно до порядків подання  та заповнення звітів, затверджених Наказом №49, суб’єкти господарювання незалежно від форм власності подають звіт за основним місцем обліку в електронній формі.

Для забезпечення подання звітів в електронній формі з використанням ЕЦП, що надаються безкоштовно суб’єктам господарювання АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту ДФС, на офіційному веб-порталі ДФС розміщено безкоштовне спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності» (http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/spetsializovane-klientske-program/).

Також, звертаємо увагу, що подання після граничного строку уточнюючих звітів не передбачено, оскільки звітність розроблена з метою державного контролю за регулюванням виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом, алкогольними  напоями  та  тютюновими  виробами, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України і не відноситься до податкової. Відповідно, на подання зазначеної звітності не розповсюджуються норми   п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України щодо надсилання уточнюючого розрахунку до податкової звітності.

Разом з тим, у разі виявлення суб’єктом господарювання помилки у звітній інформації і направленні нових звітів з уточненими даними у граничні строки подання звітності, інформаційні системи приймання звітності ДФС забезпечать обробку таких нових звітів.


Електронні сервіси ДФС постійно удосконалюються

Електронний сервіс «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) доопрацьовано. Відтак, у платників є можливість підготувати, заповнити та надіслати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця та податкову декларацію платника єдиного податку третьої групи – юридичної особи (далі – Декларація) в електронному вигляді.

У відкритій частині електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) в режимі «Бланки податкової звітності» можна заповнити, завантажити та роздрукувати Декларацію, а у приватній частині (особистий кабінет) в режимі «Введення звітності» платник може підготувати та надіслати до контролюючого органу Декларацію в електронному вигляді. За результатами обробки Декларації квитанції 1 та 2 будуть розміщені в режимі «Вхідні/вихідні документи» особистого кабінету.

Нагадуємо, що Форма та Інструкція щодо заповнень таких декларацій, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку».


На Чернігівщині  35 громадян  задекларували доходи понад  мільйон гривень

За інформацією управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Чернігівській області, 15,5 тис. громадян області задекларували доходи, отримані протягом 2015 року. Загальна сума задекларованих доходів складає понад 806 млн. грн..  При виплаті доходів до бюджету спрямовано 43,5 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 4,3 млн.грн. військового збору. Крім того громадянами при заповненні декларацій  самостійно нараховано до сплати ще 19,8 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 3,5 млн.грн. військового збору.

35 громадян області  у 2015 році отримали більше 1 млн.грн. доходів, на загальну суму 101 млн. грн. При цьому, до самостійної сплати визначено 1,7 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 211 тис.грн. військового збору. Порівняно з минулим роком кількість мільйонерів в області збільшилась. Нагадаємо, що серед минулорічних декларантів було 26 громадян із доходами понад 1 млн.грн..

Серед задекларованих, найбільшу частку  складають доходи, отримані у вигляді спадщини чи подарунків, від продажу майна, а також іноземні та інвестиційні доходи.

Зокрема, доходи у вигляді спадщини чи подарунків отримали 2,9 тис. громадян на суму 248,4 млн. грн., від продажу майна – 947 громадян на суму 109,5 млн. грн. і  28 громадян задекларували іноземні доходи на загальну суму 4 млн. грн..

Понад 3 тис. громадян області скористалися правом на податкову знижку.

Переважна більшість декларантів – 79 відсотків, заявили про повернення сплачених сум на користь учбових закладів. Загальна сума податку, яка підлягає поверненню з бюджету, складає 3,7 млн.грн., з яких 2,6 млн.грн. вже повернуто громадянам.


Чернігівські митники долучились до Всеукраїнського спортивного заходу «Велодень 2016»

Працівники Чернігівської митниці ДФС долучились до міського свята велоспорту. Протягом останніх трьох років це стало вже гарною традицією для колективу митниці. Співробітники разом зі своїми родинами беруть участь у Всеукраїнському  заході «Велодень», який цього року проходив у Чернігові 22 травня.

Учасники велопробігу, серед яких було багато дітей, проїхали маршрутом довжиною в 11 км. Приємно, що і організатори, і вболівальники позитивно оцінили командні зусилля митників. За результатами голосування команда митниці зайняла почесне ІІ місце  у конкурсі на кращу велогрупу. Цьогорічна акція проходила під гаслом «Рух, екстрим, безпека». Загалом було весело та приємно провести вихідний день з користю для здоров’я.


На Чернігівщині припинено спробу нелегального вивезення лісоматеріалів

Під час проведення спільних заходів у рамках операції «Рубіж» з метою виявлення та припинення правопорушень у митній сфері співробітники відділу внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Чернігівській області спільно з працівниками управління боротьби з митними правопорушеннями Чернігівської митниці ДФС виявили факт незаконного  вивезення лісоматеріалів за межі України.

Один з підприємців області намагався трьома вантажними автомобілями вивезти лісоматеріали з порушенням митного законодавства шляхом недекларування деревини.

За даним фактом складені адміністративні протоколи,  лісоматеріали вилучені.

На даний час триває адміністративне провадження, після проведення якого матеріали будуть передані до суду.


Фіскальна служба області відкрита для громадськості

Головне управління ДФС у Чернігівській області підтримує курс на активне залучення громадськості до спільного обговорення напрямів реформування служби, публічного обговорення законодавчих актів.

З початку року органами ДФС області проведено 116  публічних заходів за участі засобів масової інформації, 68 „круглих столів”, 90 зборів та зустрічей з громадськістю, 13 громадських слухань. Інститутами громадянського суспільства проведено 117 заходів, в яких взяли участь представники фіскальної служби.

Зараз велика увага приділяється налагодженню дієвого зворотного зв’язку з представниками громадських організацій Чернігівщини.

З метою забезпечення тісної співпраці та системного діалогу з громадськістю, при Головному управлінні ДФС у Чернігівській області створено Громадську раду. Вона має повноваження дорадчого органу, тому водночас і допомагає, і радить, і контролює. Одним із основних завдань Громадської ради  –  є забезпечення відкритості діяльності органу ДФС.

На робочих засіданнях Громадської ради обговорювались законопроекти щодо удосконалення адміністрування ПДВ, спрощеної системи оподаткування, питання оптимізації структури органів ДФС, призупинення індексації нормативної грошової оцінки земель з метою збереження виробничого потенціалу вітчизняних підприємств тощо.

Серед проблем, що доводилось вирішувати на засіданнях – залишення на  обліку в органах ДФС області великих платників    податків, що дасть можливість створенню сприятливих умов для розвитку економіки області, поліпшенню інвестиційного клімату.


Підсумки «Деклараційної кампанії-2016» підвели у Головному управлінні ДФС в області

Начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Чернігівській області Світлана Волкова, яка зустрілася з журналістами під час брифінгу, розповіла про основні результати кампанії декларування доходів громадян, отриманих протягом 2015 року.

За її словами, 15,5 тис. громадян області задекларували доходи, отримані протягом 2015 року. Загальна сума задекларованих доходів складає понад 806 млн. грн..

Податковими агентами під час виплати доходів утримано та перераховано до бюджету 43,5 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 4,3 млн.грн. військового збору. Крім того, громадянами самостійно при заповненні декларацій  нараховано до сплати ще 19,8 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 3,5 млн.грн. військового збору.

Серед задекларованих, найбільшу частку  складають доходи, отримані у вигляді спадщини чи подарунків, від продажу майна, а також іноземні та інвестиційні доходи.

Зокрема, доходи у вигляді спадщини чи подарунків отримали 2,9 тис. громадян області на суму 248,4 млн. грн., від продажу майна – 947 громадян на суму 109,5 млн. грн. і  28 громадян задекларували іноземні доходи на загальну суму 4 млн. грн..

Продовжуючи брифінг, Світлана Волкова звернула увагу, що доходи понад 1 млн.грн. у 2015 році отримали 35 громадян області  на загальну суму 101 млн. грн.. При цьому, до самостійної сплати визначено 1,7 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 211 тис.грн. військового збору. Порівняно з минулим роком кількість мільйонерів в області збільшилась. Адже, серед минулорічних декларантів було 26 громадян із доходами понад 1 млн.грн..

Правом на податкову знижку скористалися понад 3 тис. громадян області. Переважна більшість декларантів – 79 відсотків, заявили про повернення сплачених сум на користь учбових закладів. Загальна сума податку, яка підлягає поверненню з бюджету, складає 3,7 млн.грн.. На сьогодні, 2,6 млн.грн. вже повернуто громадянам. Деклараційна кампанія триватиме до кінця поточного року для категорії громадян, які мають бажання реалізувати своє право на податкову знижку.

Можна констатувати, що рівень податкової культури населення області зростає. Про це свідчить зростання кількості громадян що в цьому році задекларували свої  доходи. А це важливо, адже налаштовує громадян на зростання рівня благополуччя у суспільстві, – зазначила Світлана Волкова.


Триває реорганізація територіальних фіскальних органів у Чернігівській області

У рамках процесу реформування Державної фіскальної служби України триває скорочення та оптимізація територіальних органів фіскальної служби в області.

Так, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №840 та наказів Державної фіскальної служби України, зменшено чисельність територіальних органів Головного управління ДФС в області  з 1095 до 704 штатних одиниць (майже на 36 відсотків).

На сьогодні чисельність ГУ ДФС у Чернігівській області та ДПІ складає 704 штатних одиниць, але у відповідності до наказу ДФС від 01.04.2016 №279, чисельність працівників ГУ ДФС в області та підпорядкованих ДПІ становитиме 542 штатних одиниць.

Процедура реорганізації триває і на рівні державних податкових інспекцій області. Вона розпочата у березні 2016 року. Кількість податкових інспекцій скорочено з 12-ти до 4-х. Залишаються: Чернігівська, Прилуцька, Ніжинська та Менська Об’єднані державні податкові інспекції. Всі інші ДПІ та ОДПІ будуть реорганізовані та приєднані до вищезазначених, як відділення з кількістю 6-9 штатних одиниць.

Штатну чисельність ДПІ скорочено з 813 до 404 осіб.

Чернігівська митниця ДФС на сьогоднішній день має штатну чисельність 360 осіб. З початку 2016 року у митниці було скорочено 25 посад.


Яка категорія громадян звільняється від плати за землю

Від сплати земельного податку звільняються: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Звільнення від сплати податку за земельні ділянки, передбачене для вищевказаних категорій фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм, а саме: для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах – не більш як 0,25 гектара, в селищах – не більш як 0,15 гектара, в містах – не більш як 0,10 гектара; для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара; для будівництва індивідуальних гаражів – не більш як 0,01 гектара; для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара.

Також, від сплати земельного податку звільняються власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) за умови їх передачі в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Громадянами, які не звільнені від сплати,  податок сплачується протягом 60 днів з дня отримання податкового повідомлення – рішення.


На Чернігівщині надходження  від сплати єдиного внеску склали 720 мільйонів гривень

Платники Чернігівської області за чотири місяці поточного року  сплатили понад 720 млн. гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Є тенденція до зростання надходжень єдиного внеску – з 180 млн.грн. у січні до 197 млн.грн. у квітні. Внесені до діючого законодавства зміни щодо  підвищення з травня цього року мінімальної заробітної плати  сприяють збільшенню сплати єдиного внеску в подальшому.

ДФС у Чернігівській області нагадує, що з 1 травня розмір мінімальної заробітної плати складає 1450 грн., розмір мінімального страхового внеску становить 319 грн. (1450 грн.х 22%).

Звертаємо  увагу, що на рівні мінімального страхового внеску мають сплачувати єдиний внесок за себе фізичні особи – підприємці платники єдиного податку.

Також змінилася максимальна величина доходу, на яку потрібно нараховувати єдиний внесок. Вона складає 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, встановлених на місяць нарахування доходу. З травня це 36 250 грн. (1450 грн. х 25).

Слід пам’ятати, що своєчасна та повна сплата  єдиного внеску  –  запорука зростання добробуту та гарантія соціального захисту.


Платники Чернігівщини активно користуються комплексом адміністративних, консультативних та  інформаційних послуг органів ДФС

За січень – квітень поточного року органами ДФС області надано платникам понад 284 тисячі адміністративних, консультативних, інформаційних послуг  та електронних сервісів.

За інформацією відділу обслуговування платників податків Головного управління ДФС у Чернігівській області, найбільшу частку адміністративних послуг – 67 відсотів (190,5 тисяч) платники отримали через Центри обслуговування платників. Найбільш затребуваною була послуга видачі картки платника податків. Нею скористалися більш як 12 тисяч платників. За нею – послуга з реєстрації книг обліку розрахункових операцій. За відповідний період надано 2,4 тисячі таких послуг.

Крім того, значну частку становлять: надання витягу з реєстру платника єдиного податку – 2 тисячі, реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 1,7 тисяч, видача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями – 0,8 тисяч, видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами фіскальної служби  та  видача ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами –  по 0,7 тисяч, реєстрація розрахункових книжок – 0,6 тисяч.


Платники області дали позитивну оцінку роботі Центрів обслуговування

З метою дослідження якості обслуговування платників податків в ЦОП, органами ДФС області в квітні проведено опитування відвідувачів, що звертались з метою подання звітності, отримання адміністративних, інформаційних послуг та за консультаціями. Опитування проводилось шляхом анкетування.

Як показали результати вивчення заповнених анкет, платники дали позитивну оцінку роботі Центрів, а також підтвердили оперативність реагування податківців на зауваження та надані пропозиції.

Загалом, за квітень поточного року відвідувачі залишили 5296 позитивних відповідей на поставлені питання. Скаржитись на неправомірні дії працівників ЦОП та якість наданих ними послуг платникам, які опитані протягом квітня, не доводилось.

Респонденти висловили задоволення електронними сервісами, наявністю зручних засобів для комунікації та графіком роботи.  Обслуговування у ЦОП платники визнали оперативним та якісним.

До речі, протягом квітня Центри відвідало понад 39 тисяч громадян, які відмітили спрощення в отриманні послуг та суттєве поліпшення якості обслуговування.


Службою ДФС області звернення громадян розглядаються вчасно

Впродовж січня-квітня 2016 року до органів ДФС області надійшло від громадян 80 індивідуальних письмових звернень та 5 колективних від 29-ти осіб.

Серед пільгових категорій громадян, право на звернення реалізували  учасник бойових дій та інвалід ІІІ групи.

За результатами розгляду: роз’яснено – 68 звернень, вирішено позитивно – 4, направлено за належністю – 4,  на стадії розгляду перебуває 9 звернень.

Для забезпечення реалізації конституційного права на звернення, керівниками податкових інспекцій області проведено 91 особистий прийом громадян, з них 26 виїзних.

Усім заявникам надані своєчасні та кваліфіковані відповіді.


Співробітниками відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ГУ ДФС у Чернігівській області викрито порушень на суму 7,5 мільйони гривень

За матеріалами співробітників відділу боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ГУ ДФС у Чернігівській області, станом на 16.05.2016 в Єдиному реєстрі досудових розслідувань обліковано 15 кримінальних правопорушень. З них 9 кваліфікуються за ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем), 6 – за іншими статтями Кримінального кодексу України. Загальна сума нанесених державі збитків складає 7,5 млн. грн.

Зокрема, в квітні поточного року співробітниками відділу задокументовано факт незаконного привласнення державних коштів посадовими особами підприємства при проведенні будівельних робіт в м. Чернігові. Перевіркою встановлено завищення підприємством у актах приймання виконаних робіт для комунальної установи кошторисної заробітної плати за 4 квартал 2015 року на загальну суму 167 тис. грн.

В результаті здійснених операцій державі нанесено збитки на загальну суму 167 тис. грн.

За даним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про відкриття кримінального провадження, що кваліфікується за ч. 2 ст. 191 КК України. Досудове розслідування триває.


Чернігівською митницею ДФС перераховано до Держбюджету більше 1,5 мільярди гривень

Як повідомили у Чернігівській митниці ДФС, протягом січня-квітня поточного року надходження  до Державного бюджету від діяльності митниці склали  1517 мільйонів гривень.

Найбільші суми митних платежів нараховані за результатами митного оформлення добрив, тютюнової сировини, сигарет, шин та покришок гумових, тракторів, джгуту ацетатного, фільтропаличок та пива солодового. За результатами митного оформлення цих груп товарів до бюджету надійшло понад 1 мільярд гривень, що становить 69 відсотків від загальної суми коштів.

Порівнюючи 4 місяці поточного року з аналогічним періодом минулого, митники констатують, що зросли обсяги ввезення через зону діяльності митниці добрив, сигарет та тютюну. Поряд з цим, зовсім відсутні митні оформлення скрапленого газу, шоколадних виробів, метанолу.


Чернігівськими митниками припинено 195 порушень митних правил на суму понад 18 мільйонів гривень

Співробітники Чернігівської митниці ДФС протягом січня–квітня припинили 195  порушень митних правил на загальну суму понад 18 мільйонів гривень. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року на цьому напрямку діяльності відбулося збільшення як по кількості справ, так і по  вартості предметів правопорушення. Цьогоріч кількість порушених справ зросла на 17, а вартість предметів по них – на 1,3 мільйони гривень.

За вартістю переважають промислові товари – 1 578 тисяч гривень та транспортні засоби  –  1 682 тисячі гривень.

Також за цей період безпосередньо митницею розглянуто 93 справи про порушення митних правил. За результатами їх розгляду порушники оштрафовані на суму 3 769 тисяч гривень, з яких до бюджету вже сплачено 346 тисяч гривень.


Платники Чернігівщини  у квітні поповнили бюджет на 397 мільйонів гривень

У квітні 2016 року до зведеного бюджету Чернігівської області надійшло 397 млн.грн. податків і зборів, що контролюються ГУ ДФС області. Це на 40 відсотків або майже на 113 млн.грн. більше за відповідний період минулого року.

60 відсотків зібраних коштів залишаться у розпорядженні територіальних громад області. А це майже 240 млн.грн., які будуть направлені на виконання соціальних та бюджетних програм.

Завдяки заходам, що здійснювались органами ДФС області по контролю за правильністю та повнотою справляння податків і зборів, бюджетні призначення, затверджені сесіями місцевих рад, виконані на 149 відсотків. А місцеві  громади додатково отримали 78 млн.грн. до запланованих.

Більшу частину надходжень до місцевих бюджетів області формує податок з доходів фізичних осіб – 60 відсотків або 145 млн.грн.. Ще 30 відсотків надходжень забезпечують податок на майно (43 млн.грн.) та єдиний податок на підприємницьку діяльність (29 млн.грн.). Сплата акцизного податку від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та палива забезпечує 7 відсотків надходжень (майже 17 млн.грн.).

Завдяки злагодженій роботі органів ДФС області та платників податків відсоток добровільної сплати становить 97,8  від загальної суми.

За рахунок вжитих фіскальних заходів до бюджету мобілізовано 3,9 млн. гривень.  Від погашення податкового боргу надійшло 4,7 млн. гривень.


Легалізація заробітної плати – важлива тема сьогодення

На державному рівні створюються умови, сприятливі для легалізації заробітних плат. Так, із прийняттям Закону України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», скасовано залежність розміру єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від класу професійного ризику виробництва страхувальника, утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з найманих працівників та встановлено єдиний розмір ставки єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі 22%.

Зміни в законодавстві є позитивним кроком для забезпечення конституційних прав і соціальних гарантій працюючих громадян, зокрема щодо збільшення розміру заробітних плат.

За даними Головного управління статистики у Чернігівській області у лютому 2016 року заробітна плата штатних працівників підприємств, установ та організацій області становила 3484 грн.

Традиційною для економіки області є галузева диференціація зарплат. Як і раніше, найбільшою була заробітна плата працівників сфери інформації та телекомунікацій, фінансової та страхової діяльності, промисловості.

Проте, як зазначила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Світлана Волкова, на даний час в області, поширені випадки виплати заробітної плати нижче законодавчо встановленого рівня підприємствами, що здійснюють діяльність у сфері: торгівлі (21,6%), сільському господарстві (10,8%), будівництві (5,8%), транспорті (4,8%), підприємств, які здійснюють операції з нерухомим майном (9,2%), діяльність у сфері адміністративного та допоміжного обслуговування (8,4%).

Значний відсоток таких підприємств у м. Чернігові (24,6%), Чернігівському (20,4%), Н.-Сіверському (21,2%) та Носівському (18,8%) районах.

Йдеться про „тіньові” заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. Це негативно впливає не лише на економіку країни, а й на самого працівника. Адже, громадяни, які погоджуються отримувати зарплату в «конверті», не лише сприяють розвитку «тіньових схем», а й позбавляють себе соціальної захищеності – гідної пенсії в майбутньому, лікарняних, декретних виплат, отримання банківських кредитів тощо.

Такий працівник повністю беззахисний перед роботодавцем. Домовленість про розмір заробітної плати жодним чином не зафіксовано, і роботодавець її виплачує доти, доки на те його воля. Звернувшись по захист своїх прав, наприклад, до суду, профспілкових організацій, контролюючих органів, працівник не матиме практично жодних доказів на підтвердження дійсного розміру своєї заробітної плати.

Як керівники підприємств, так і наймані працівники повинні усвідомити, що час дешевої робочої сили відходить у минуле. Роботодавці мають дотримуватися законодавства про оплату праці та дбати про добробут та захищеність у майбутньому своїх працівників.


Платникам Чернігівщини відшкодовано 344,2 мільйони гривень ПДВ

Протягом січня-квітня платники Чернігівщини заявили до відшкодування з бюджету 217,9 млн. грн. податку на додану вартість. В управлінні податків і зборів з юридичних осіб Головного управління ДФС в області повідомили, що на розрахункові рахунки платників відшкодовано всього 344,2 млн. грн..

При цьому фіскальними органами виявлено та упереджено незаконно задекларовані до відшкодування суми ПДВ у розмірі 5,2 млн. грн., з яких 1,9 млн. грн. – у квітні.


Підпільний цех з виготовлення алкогольного фальсифікату  припинив свою діяльність завдяки податковій міліції Чернігівщини

Підпільний цех, в якому виробляли небезпечний для здоров’я фальсифікат, був розташований у Чернігові, в приватному будинку. Не думали і не гадали  фальсифікатори,  що до них  завітають  співробітники податкової міліції ГУ ДФС у Чернігівській області.

Споживач  же, на жаль, і до сьогодні не відав і не гадав, що  під виглядом елітних алкогольних напоїв відомих торгівельних марок («ABSOLUT», «Finlandia», «Jelzin», «Пшенична») він купує небезпечний для здоров’я напій.

Злочинці, щоб реалізувати свою недоброякісну продукцію оптовим  покупцям, використали мережу Інтернет.

Загрозливим фактором для здоров’я споживачів було і те, що реалізація фальсифікованих алкогольних напоїв здійснювалась не в традиційних скляних пляшках а в пластикових пакетах, так званих «bag-in-box», об’ємом по 10 та по 2 літри.

За результатами 11 санкціонованих обшуків, проведених співробітниками податкової міліції у м. Чернігові та м. Славутичі, вилучено 440 пакетів «bag-in-box» загальним об‘ємом 2 тисячі літрів готового до реалізації фальсифікату вартістю 250 тис. грн., 1 тисячу літрів рідини з характерним запахом спирту орієнтовною вартістю 130 тис. грн., що використовувалась при виробництві горілки та 30 тис. грн. готівки, які отримані злочинцями від реалізації сурогату.

Зловмисники добре знарядилися для того щоб виробляти фальсифіковані напої. Адже в ході операції також були вилучені обладнання для виготовлення сурогату, комп’ютерне обладнання, фурнітура, порожня тара для упаковки популярних торгових марок, пластикові ємності з залишками рідини з характерним запахом спирту на суму більш 200 тис.грн.

Загальна вартість вилучених товарно-матеріальних цінностей перевищує 600 тис.грн. На даний час триває досудове розслідування, здійснюється відбір зразків рідини для проведення експертного дослідження.


Унеможливити корупційні ризики  – одне з першочергових завдань Головного управління ДФС у Чернігівській області

Поряд з основним завданням фіскальних органів зі своєчасного  наповнення бюджетів усіх рівнів, дуже гостро стоїть питання максимального зниження можливих корупційних проявів та зловживань у сфері професійної діяльності.

У Головному управлінні ДФС у Чернігівській області повідомляють, що робота з цього напрямку ведеться постійно і планомірно. Відділом внутрішньої безпеки здійснюються заходи, як профілактичного, так і контрольного характеру.

Протягом трьох місяців поточного року працівники відділу провели 19 службових перевірок, за результатами яких 2 матеріали направили до органів прокуратури для прийняття рішення в порядку ст.214 КПК України. Крім того, на адресу керівництва територіальних фіскальних органів направлено 15 подань, вжиті заходи реагування стосовно 13 посадових осіб, притягнуто до дисциплінарної відповідальності 7 посадовців, 1 – винесено офіційне застереження.

Головне управління ДФС у Чернігівській області закликає мешканців області також не бути байдужими. Про усі випадки зловживань просимо негайно повідомляти за номерами: /0462/ 668-522 – телефон «Довіри» та  /044/ 284-00-07- сервіс «Пульс», а також за адресою Головного управління в області: м. Чернігів, вул. Реміснича, буд. 11 (к. 208).


Податківці Чернігівщини віддали шану подвигу героя Дмитра Тернового

Напередодні свят у Ніжині біля пам’ятного знаку «Герої не вмирають»  відбувся мітинг, присвячений вшануванню пам’яті Героїв Небесної Сотні та воїнів, що загинули у зоні проведення АТО.

Колектив фіскальної служби в області з сумом та гордістю віддав шану своєму колишньому колезі – полковнику міліції Дмитру Терновому, який більше 10 років віддав службі у податкових органах і з честю виконав свій обов’язок перед Вітчизною.

Вшанували пам’ять героя виконуючий обов’язки начальника Головного управління ДФС в області Олексій Барановський, Ніжинський  міський голова Анатолій Лінник, родина Дмитра Тернового, представники громадських організацій, а також працівники фіскальної служби області та району.

У своєму виступі Олексій Барановський закликав усіх присутніх завжди пам`ятати про подвиг героїв, які загинули у мирний час. З сумом відзначив, що найкращі помирають першими. Висловив надію на те, що ці трагічні  жертви останні. Із особливими словами вдячності і співчуття звернувся до родини Дмитра, яка втратила найдорожче – батька та  чоловіка.

Хвилиною мовчання вшанували присутні бійців, чия висока громадянська мужність, відданість Україні та військовій присязі віднині навічно закарбовані в нашій пам’яті. Присутні поклали квіти до монументу Героям Небесної Сотні.

Заходи продовжилися на території Ніжинської ЗОШ №9, де  була встановлена  меморіальна дошка полковнику Дмитру Терновому та висаджена туєва алея.


Фіскальна служба в області повідомляє щодо обов’язкової подачі звітності реалізаторами пального

У відділі контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області нагадують реалізаторам пального про законодавчі вимоги до операцій з його реалізації.

Відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), осіб, які реалізують пальне, віднесено до платників акцизного податку (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу).

Об’єктом оподаткування є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджено зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

З 1 березня цього року запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизних накладних як обов’язкових електронних документів, які складатимуться при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку.

Таким чином, першим звітним періодом для таких платників є березень 2016 року.

З метою забезпечення належного декларування зобов’язань з акцизного податку в умовах запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та оформлення і реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних Державною фіскальною службою України розроблено проект наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до форми декларації акцизного податку та Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», який знаходиться на погодженні в Міністерстві фінансів України.

Згідно зі ст. 46 Кодексу застосування нової форми декларації (розрахунків) можливе після набрання нею чинності, тобто її оприлюднення,  та лише з податкового періоду, що настає за податковим періодом, у якому відбулося її оприлюднення. До визначення нових форм декларації, які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Діючу форму декларації акцизного податку затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 105/26550 № 14 (далі – наказ №14).

Разом з цим, відповідно до  п. 49.2 1 ст. 49 Кодексу платники, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу (тобто, особи, які реалізують пальне), а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді.

За таких обставин до набрання чинності новою формою декларації платники акцизного податку, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді, повинні подати податкові декларації з акцизного податку за чинною формою декларації (наказ №14) до контролюючого органу за основним місцем обліку.

У разі відсутності об’єкта оподаткування акцизним податком декларація подається такими платниками шляхом заповнення титульного аркуша до декларації (без заповнення р.05), заповнення рядків 15 та 16 додатка 1 до декларації з нулями та перенесення їх до розділу В самої декларації (графа В 1).

У разі виникнення об’єкта оподаткування, тобто  наявності операцій з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, визначені п.п. 213.1.12   п. 213.1 ст. 213 Кодексу, платники податку з реалізації пального повинні задекларувати ці зобов’язання за чинною формою декларації (наказ №14) шляхом заповнення додатка 1 до декларації та перенесення суми податкового зобов’язання до розділу В самої декларації (графа В 1).

Інші платники акцизного податку, зокрема виробники пального, які здійснюють реалізацію пального відповідно до п.п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, та суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі пальним, що здійснюють реалізацію відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, декларують зобов’язання з акцизного податку за формою, затвердженою наказом №14, та з урахуванням рекомендацій, наданих листами ДФС  від 21.01.2016 № 1903/7/99-99-19-03-03-17 та від 03.02.2016 № 3495/7/99-99-19-03-03-17.

Звертаємо увагу, що згідно з п. 120.1 ст. 120 Кодексу неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори, податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірах, передбачених цією статтею, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.


До уваги платників акцизного податку

Головне управління ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників акцизного податку які отримали ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами щодо затвердження нових форм звітів.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 №49 затверджено форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядки їх заповнення.

Перший звіт за цими формами подається за квітень 2016 року. Термін подачі звіту – до 10 травня 2016 року.

ВАЖЛИВО: до суб‘єктів господарювання у разі неподання чи несвоєчасного подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів застосовується фінансова санкція у вигляді штрафів у розмірі 17000 грн. (ст. 17 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулюванням виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями).


З 1 травня збільшилися мінімальна заробітна плата та мінімальний страховий внесок

З 1 травня 2016 року в Україні збільшилися розміри прожиткового мінімуму і мінімальної зарплати з 1378 грн. до 1450 грн.

Ставка для нарахування єдиного соціального внеску з 1 січня 2016 року становить 22 відсотка до визначеної бази нарахування.

Відповідно до пункту 5 статті 8 Закону України від  08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено порядок нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок). Якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, то в такому випадку сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної зарплати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску.

Тому, з 1 травня розмір мінімального страхового внеску становить 319 грн. (1450 грн. *22%).

На рівні мінімального страхового внеску повинні сплачувати єдиний внесок за себе фізичні особи-підприємці, платники єдиного податку.

Також змінилася і максимальна величини бази нарахування єдиного внеску. З 1 січня 2016 року вона становить 25 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, на яку нараховується єдиний внесок. Тож з 1 травня вона дорівнює 36 250 грн. (1450 грн. * 25).

Відповідно, збільшився максимальний розмір нарахованого єдиного внеску. З 1 травня він складає 7975 грн. (36 250 грн. * 22%).

Без змін залишаються наступні пільги, виплати та ставки податків:

– граничний розмір добових, сума податкової соціальної пільги, а також граничний розмір доходу, який дає право на неї;

– сума неоподатковуваного доходу у вигляді подарунків;

– сума нецільової благодійної допомоги;

– ставки єдиного податку для I і II групи;

– ставки податку на нерухоме майно.


Для власників РРО та КОРО: нюанси друкування звітного чеку та оприбутковування готівки

Фахівці Головного управління ДФС в області роз’яснюють власникам реєстраторів розрахункових операцій (РРО), що вимоги щодо роздрукування на РРО фіскальних звітних чеків визначені Законом України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон). Дія Закону поширюється на усіх суб’єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Фіскальний звітний чек – документ встановленої форми, надрукований РРО, що містить дані денного звіту, під час друкування якого інформація про обсяг виконаних розрахункових операцій заноситься до фіскальної пам’яті.

Вимоги щодо роздрукування на РРО фіскальних звітних чеків визначені у пункті 9 статті 3 Закону, а саме суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Ця норма враховує особливості роботи РРО, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.

Відповідно до пункту 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій РРО, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 року №199 (далі – Вимоги), Z-звіт – денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам’яті та занесенням її до фіскальної пам’яті РРО.

Зміна – період роботи РРО від реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту, до виконання наступного Z-звіту.

У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам’яті (додаток до Вимог), зазначено, що максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години.

У даному випадку слід розрізняти тривалість зміни роботи РРО та тривалість зміни роботи персоналу СГ.

Відповідно до п.7 Вимог усі режими роботи реєстратора (крім тих, що забезпечують усунення причин блокування) повинні блокуватися, зокрема у разі перевищення максимальної тривалості зміни роботи РРО.

Враховуючи викладене, якщо суб’єкт господарювання працює цілодобово і робоча зміна закінчується наступного календарного дня (наприклад о 00 год. 30 хв.), то фіскальний звітний чек (Z-звіт) повинен роздруковуватися кожного дня після закінчення робочої зміни тобто після 00 год. 30 хв. але не пізніше 24 годин, які минули від реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звiтy.

Одночасно звертаємо увагу на вимоги пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 із змінами та доповненнями (далі – Положення), чим передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книжки (далі – РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Виходячи із наведених вимог законодавства, якщо суб’єкт господарювання працює цілодобово, і робоча зміна розпочалась одного календарного дня, а закінчилась наступного календарного дня (ресторан розпочав роботу о 12 год. 00 хв. 15.04.2016, а закінчив о 00 год. 30 хв. 16.04.2016), оприбуткування готівки здійснюється шляхом вчинення запису у КОРО, на підставі фіскальних звітних чеків РРО, при цьому дата оприбуткування у КОРО повинна відповідати даті роздрукування фіскальних звітних чеків РРО (Z-звіт повинен роздруковуватися після завершення робочої зміни о 00 год. 30 хв. 16.04.2016, оприбуткування готівки повинно здійснюватись у КОРО 16.04.2016).


Платники мають право на скасування штрафних (фінансових)санкцій  у встановлених законодавством випадках

Державна фіскальна служба України повідомляє, що у платників податків з’явилося право на скасування штрафних (фінансових) санкцій за умови дотримання критеріїв, що визначені Податковим кодексом України (далі – Кодекс).

Міністерство фінансів України наказом від 10.02.2016 №40 затвердило «Порядок скасування штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення» (далі – Порядок).

Порядок визначає послідовність дій контролюючих органів при скасуванні штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих на суму визначеного контролюючим органом податкового зобов’язання, яку платник податків сплатив у терміни, визначені абзацом першим пункту 57.3 статті 57 Кодексу, без оскарження податкового повідомлення-рішення.

Слід звернути увагу, що норма застосовується до платників податків з річними обсягами доходів та/або операцій до 20 млн. гривень, є тимчасовою (до 31 грудня 2016 року) та стосується штрафних (фінансових) санкцій, що нараховані на суму податкового зобов’язання, визначеного контролюючим органом. Крім того, штрафні (фінансові) санкції не скасовуються у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов’язання з одного й того самого податку або збору.

Даний Порядок опублікований в «Офіційному віснику України» №20 від 18.03.2016 і набрав чинності з дня опублікування.


Про режим роботи Центрів обслуговування платників у святкові та вихідні дні

З метою організації якісного виконання органами ДФС покладених завдань з обслуговування платників податків, запобігання виникненню можливих ризиків несвоєчасного та неякісного прийняття податкової звітності та надання адміністративних послуг, ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє про режим роботи ЦОП у святкові та вихідні дні:

30 квітня 2016 року — робочий день до 15 год. 00 хв.;

2, 3 травня 2016 року — робочі дні у режимі чергування (за необхідності із залученням спеціалістів відповідних структурних підрозділів) до 16 год. 00 хв.;

4, 5, 6, 7 травня 2016 року — робочі дні відповідно до затверджених графіків роботи ЦОП;

1, 8, 9 травня 2016 року — вихідні дні.


Легалізації заробітної плати альтернативи немає

Актуальною темою сьогодення є боротьба з виплатою заробітної плати у «конвертах». Підприємства, установи, організації та громадяни – суб’єкти підприємницької діяльності, при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне ухилення від сплати податків і порушення норм законодавства щодо виплати заробітної плати.

Бажаючи уникнути зайвих, на їхню думку, витрат, не чесні роботодавці  видають працівникам зарплату готівкою. У цьому випадку йдеться про „тіньові” заробітки, з яких не утримуються податки та не здійснюються відрахування до Пенсійного фонду. Це негативно впливає на економіку країни та на самого працівника. А працівники, іноді свідомо погоджуються на пропозицію роботодавців отримувати офіційну (часто мінімальну) та неофіційну (значно вище мінімальної) зарплатню.

Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що їх згода отримувати зарплату „в конвертах” позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

Деякі підприємства мають в обороті десятки мільйонів гривень, при цьому їх працівники задовольняються «мінімалками». Така ситуація неприпустима. Керівники підприємств мають дбати про добробут та захищеність у майбутньому своїх працівників, виплачуючи зарплати  не нижчі середньообласного рівня. Суспільство має зрозуміти, що легалізації заробітної плати альтернативи немає.


На Чернігівщині припинено незаконну експортну оборудку на суму понад мільйон гривень

У Головному управлінні ДФС у Чернігівській області повідомили, що у результаті спільних дій працівників податкової міліції, фахівців відділу внутрішньої безпеки та Чернігівської митниці ДФС припинено діяльність фіктивного підприємства.

У результаті заходів, що здійснені у рамках операції «Рубіж», упереджено нанесення збитків державі та вилучено товарів на загальну суму 1,1 мільйон гривень.

Суть незаконної оборудки полягала у тому, що підприємство, яке насправді виявилося фіктивним, намагалося здійснити експорт вантажу сухофруктів до Республіки Білорусь. Податкові злочинці планували митне оформлення вантажу провести у Чернігівській митниці.

Було встановлено, що дане підприємство було зареєстроване на одного з мешканців Києва за винагороду. Ділки планували використовувати підприємство для прикриття незаконної діяльності з метою ухилення від сплати податків. Саме цей намір і викрили співробітники фіскальної служби Чернігівщини.

У ході досудового розслідування вилучено 21 тонну сухофруктів та транспортний засіб, яким перевозився вантаж. За фактом фіктивного підприємництва слідчими Головного управління внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про вчинення кримінального правопорушення за частиною 1 статті 205 Кримінального кодексу України.

Проводяться слідчі дії.


Головне управління ДФС в області попереджає – діють телефонні аферисти!

Шановні платники податків! Головне управління ДФС у Чернігівській області закликає Вас не піддаватись на провокативні телефонні дзвінки.

Шахраї телефонують до суб’єктів господарювання нібито від імені керівництва ДФС в області і вимагають терміново допомогти коштами. Обіцяють посприяти, щоб підприємство не перевіряли. А у випадку відмови погрожують податковим тиском.

УВАГА! Будьте пильними та не дозволяйте себе ошукати. Шахраї завжди розраховують на довірливість своїх жертв і змушують їх до необдуманих вчинків. У жодному разі не віддавайте гроші і терміново повідомляйте про такі випадки органи ДФС.

Для цього цілодобово діють: телефон «Довіри» – (0462) 668-522 та сервіс «Пульс» – (044) 284-00-07.  Інформацію також можна повідомити безпосередньо до відділу внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Чернігівській області, звернувшись за адресою: м. Чернігів, вул. Реміснича, буд. 11 каб. 208.


Знайди своє покликання

З метою забезпечення потреби органів Державної фіскальної служби України у працівниках з високим професіональним та культурним рівнем, здатних компетентно та відповідально вирішувати завдання щодо наповнення Державного бюджету України, Національний університет державної податкової служби України оголошує набір абітурієнтів для участі в конкурсі для зарахування на денну форму навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр за напрямом підготовки «Правоохоронна діяльність» на факультет підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників податкової міліції Національного університету державної податкової служби України.

Відповідно до Правил прийому до Національного університету державної податкової служби України у 2016 році на навчання для здобуття ступеня бакалавра приймаються громадяни України віком від 17 до 25 років з повною загальною середньою освітою за результатами зовнішнього незалежного оцінювання знань і вмінь вступників та рівня їх фізичних здібностей з урахуванням середнього бала документа про повну загальну середню освіту та балів за особливі успіхи та/або за успішне закінчення підготовчих курсів.

На адресу університету направляються особові справи абітурієнтів, які відібрані згідно з правилами добору. Під час оформлення особових справ проводиться медичне та психофізіологічне обстеження, тестування абітурієнтів, перевірка рівня їх фізичної підготовки.

За детальнішою інформацією щодо порядку вступу на навчання до Національного університету ДПС України звертатись до відділу по роботі з персоналом ГУ ДФС у Чернігівській області за телефоном 652-936. Адреса: м. Чернігів, вул. Реміснича,11. Адреса НУ ДПС України: м. Ірпінь, Київська обл., вул. Карла Маркса, 31, тел.(04597) 56-595, 60-477, 57-571.


Про розгляд звернень громадян органами ДФС області

Впродовж січня-березня 2016 року до органів ДФС Чернігівської області від громадян надійшло 69 індивідуальних письмових звернень та 1 колективне від п’яти громадян.

Щодо статі авторів звернень, то більш активними були чоловіки, вони надіслали 39 заяви. Від жінок надійшло 30 звернень.

Серед пільгових категорій громадян право на звернення реалізували  учасник бойових дій та інвалід ІІІ групи.

За результатами розгляду: роз’яснено – 37 звернень, вирішено позитивно – 4, направлено за належністю – 2, на стадії розгляду перебуває 27 звернень.

Задля реалізації конституційного права на звернення керівниками податкових інспекцій області проведено 86 особистих прийомів громадян, з них 26 виїзних.

Усім заявникам надані своєчасні та кваліфіковані відповіді.


Платники Чернігівщини дали позитивну оцінку роботі Центрів обслуговування платників

Відвідувачі Центрів обслуговування платників, що звертались з метою подання звітності, отримання адміністративних, інформаційних послуг та за консультаціями, дали позитивну оцінку роботі Центрів, а також підтвердили оперативність реагування податківців на зауваження та пропозиції.

Загалом, за березень поточного року відвідувачі залишили 6416 позитивних відповідей на поставлені питання. Скаржитись на неправомірні дії працівників ЦОП та якість наданих ними послуг платникам, які опитані протягом березня, не доводилось.

Респонденти задоволені електронними сервісами, наявністю зручних засобів для комунікації та графіком роботи.  Обслуговування у ЦОП платники визнали оперативним та якісним.

До речі, протягом березня поточного року, ЦОП відвідали 44,1 тис. громадян, які відмітили спрощення в отриманні послуг та суттєве поліпшення якості обслуговування.


Плануєте торгувати пальним – зареєструйтесь в органах ДФС

Головне управління ДФС у Чернігівській області наголошує, що суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю підакцизними товарами – пальним – сплачують акцизний податок у розмірі 0,042 євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару. Особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку

Звертаємо увагу, що зареєструватись необхідно до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація здійснюється на підставі подання відповідної заяви до контролюючого органу за місцезнаходженням юридичної особи або місцем проживання фізичної особи – підприємця. Заява має бути надана не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.

Нагадуємо, що роздрібна торгівля – це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг. Згідно норм законодавства роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів. Продаж нафтопродуктів (крім бензину, дизельного палива, скрапленого вуглеводневого газу) у дрібній розфасовці здійснюється також через спеціалізовані магазини, що продають товари господарського вжитку.

Забороняється продаж бензину, дизельного палива та скрапленого вуглеводневого газу безпосередньо з автоцистерн, а також приватними особами у каністрах та іншій тарі.


Електронний кабінет надає платникам податків можливість працювати з органами фіскальної служби дистанційно

Електронний кабінет – це персональне автоматизоване робоче місце платника податків, доступ до роботи в якому здійснюється з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету, шляхом аутентифікації з використанням електронного цифрового підпису та авторизації такого платника податків.

Користувачами Електронного кабінету є юридичні особи та самозайняті особи, фізичні особи-підприємці та особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Електронний кабінет надає платникам податків можливість працювати з органами фіскальної служби дистанційно в режимі реального часу, а саме: подавати декларації з використанням електронного цифрового підпису та переглядати подану та / або сформовану податкову звітність; отримувати нагадування про терміни подання звітності та сплати податків, зборів; отримувати інформацію про особисті реєстраційні дані; подавати заяви і отримувати в електронному вигляді довідки про відсутність заборгованості; вести в електронному вигляді Книги обліку доходів і витрат; переглядати інформацію про стан своїх розрахунків з бюджетом, зокрема, про заборгованість по сплаті податків, зборів, ЄСВ тощо.

Робота в Електронному кабінеті виключає можливість помилки в обов’язкових реквізитах поданої декларації та випадки подання звітності не в повному обсязі. З його допомогою можна перевірити звіт на наявність арифметичних помилок, зберегти форму звіту в режимі “Чернетки” і використовувати її при створенні наступних звітів. Також Електронний кабінет надає можливість імпорту з бухгалтерських програм (наприклад, 1-С) сформованої електронної звітності, перетворення її в пакет документів з подальшим направленням до органів фіскальної служби. Через Електронний кабінет можна отримати квитанції про прийняття органами фіскальної служби спрямованого звіту протягом декількох хвилин.

Станом на сьогодні ДФС України доопрацьовано електронний сервіс «Електронний кабінет платника» (оновлена версія), на даний час доступні наступні можливості для платників податків без використання клієнтського забезпечення:

– підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді;

– переглядати дані картки особового рахунка про стан розрахунків з бюджетом (нараховано, сплачено, переплата, податковий борг, штрафні (фінансові) санкції, пеня);

– формувати та заповнювати платіжні документи щодо сплати податків, зборів та інших платежів до бюджету;

– здійснювати сплату податків, зборів та інших платежів до бюджету за допомогою банківських систем типу Інтернет-банкінг;

здійснювати офіційне листування з органами ДФС України з питань оподаткування, отримувати консультаційні послуги (у режимі реального часу або за попередньо надісланими питаннями), замовляти та отримувати адміністративні послуги;

– оперативно переглядати актуальні, а також архівні відомості, які надано платником податків або сформовано на підставі наданих ним до ДФС документів (дані обліку, дані щодо об’єктів оподаткування, інформацію про результати перевірок, інформацію про доходи фізичної особи тощо).

Додатково повідомляємо, що вхід до Електронного кабінету платника податків здійснюється шляхом авторизації на веб-ресурсі за допомогою електронного цифрового підпису.


Декларацію про доходи громадяни можуть відправити до фіскального органу  електронною поштою

У рамках кампанії декларування доходів громадян ДФС доопрацьовано електронний сервіс «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) в частині надання можливості підготувати, заповнити та надіслати декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб (далі – Декларація) в електронному вигляді.

У відкритій частині електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) можна заповнити, зберегти та роздрукувати декларацію, а у закритій частині (особистий кабінет) платник може подати декларацію в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД)

Матеріали роз’яснювального характеру з питань декларування громадянами доходів розміщені на офіційному веб-порталі ДФС в банері «Декларування доходів громадян» (http://sfs.gov.ua/deklaruvannya-dohodiv-gromadyan-2016/).


Легалізація виплати заробітної плати найманим працівникам

Легалізація заробітної плати – надзвичайно важлива соціальна проблема, від якої залежить розвиток територіальних громад. Тіньова заробітна плата – це великий резерв надходжень до місцевих бюджетів, Пенсійного та інших страхових фондів. Усвідомлюючи важливість проблеми легалізації виплати заробітної плати найманим працівникам, більшість роботодавців працюють у законодавчому полі. Але є й такі, які, намагаючись отримати якомога більший прибуток, ухиляються від сплати податків, використовують працю громадян без належного оформлення трудових відносин та пропонують зарплату в «конвертах».

Корюківська ОДПІ разом з представниками районної адміністрації та фінансового управління, Пенсійного фонду, проводить комплексі заходи, націлені на викорінення таких проявів в районі як використання праці неоформлених працівників та виплата заробітної плати нижче мінімальної.

Як зазначив в.о.начальника Корюківської ОДПІ Віталій Шумський – «нелегальна робота – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантії на безпечні і здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок, зрештою відсутність впевненості у майбутньому. Згадайте про це перед тим, як погодитись працювати нелегально!»

З  метою недопущення порушень діючого законодавства при виплаті заробітної плати при Корюківській РДА діє районна комісія з питань забезпечення своєчасності і повноти сплати податків, внесення інших обов’язкових платежів та ефективного використання бюджетних коштів, погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат, дотримання законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати. Членами робочої групи  координується робота з представниками Пенсійного фонду, територіальної інспекції праці щодо перевірок СГД, які виплачують заробітну плату нижче встановленого законодавством рівня; щоквартально направляються в міськраду та прокуратуру  списки СГД, які виплачують заробітну плату нижче мінімального рівня;  суб’єкти господарювання запрошуються до ДПІ для проведення співбесіди щодо заборгованості по заробітній платі та виплати заробітної плати не нижче мінімального рівня  та отримуються  письмові пояснення;  проводяться постійні перевірки працівниками контролюючих служб міста    суб’єктів господарювання, які використовують найману працю на підприємствах торгівлі, громадського харчування, закладах туризму, ресторанного та готельного бізнесу, з питань дотримання трудового законодавства  та законодавства з оплати праці, здійснюється моніторинг середньооблікової чисельності працівників.

Протягом І кварталу 2016 року за результатами 11 перевірок суб’єктів господарювання щодо оформлення найманих працівників працівниками сектору податків і зборів з фізичних осіб Корюківської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області виявлено 24 неоформлених найманих працівників. За результатами перевірок з 24 найманими робітниками трудові відносини оформлено, укладено трудові договори та сплачено 2,4 тис.грн.

Легальна зайнятість, реальна заробітна плата і податки з цієї заробітної плати – це закон. Кожен повинен усвідомити, що такі явища, як зарплата “в конверті” та робота без офіційного працевлаштування, мають глибокі корені та руйнують суспільство зсередини, позбавляючи працівників майбутнього. Погоджуючись на працевлаштування без офіційного оформлення, громадяни втрачають соціальні гарантії, а бюджет – податки.

Необхідно досягати взаєморозуміння між громадянами, державою та бізнесом, гармонійного поєднання їх інтересів. Адже сплачені податки, збільшення надходжень до бюджету – це розвиток інфраструктури, утримання соціально-культурної сфери та медичних закладів, підвищення рівня життя громадян.

Нагадуємо громадянам, що подолати таке негативне явище, як «тіньова» заробітна плата, можливо лише спільними зусиллями. Прохання до всіх небайдужих жителів району повідомляти про випадки неофіційного працевлаштування, заниження роботодавцями заробітної плати, виплати зарплати «в конвертах» тощо до Корюківської ОДПІ в письмовому вигляді або за телефоном 2-26-46.


Реєстрація платника податку, який здійснює реалізацію пального

Враховуючи зміни, внесені до Податкового кодексу України Законом України від 24.12.2015 року №909-VIII особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб – підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального відповідної заяви.

У зв’язку з цим, одним із об’єктів оподаткування акцизним податком нині є реалізація будь-яких обсягів пального понад обсяги, що:

– отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

– ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією;

– вироблені та реалізовані в Україні, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.


Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 року затверджено нові форми звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

Суб’єкти господарювання усіх форм власності, які одержали ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, подають звіт  за формами 1-РА та 1-РТ відповідно до органів ДФС за основним місцем обліку суб’єкта господарювання до 10 числа місяця, що настає за звітним.

У формі 1-РА “Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі” зазначаються код згідно з УКТЗЕД та вид алкогольної продукції,  залишок алкогольних напоїв на початок звітного місяця, обсяг придбання алкогольних напоїв усього за звітний період суб’єктом господарювання, обсяг реалізації алкогольних напоїв усього за звітний період та  залишок алкогольних напоїв на кінець звітного місяця. Одиниці виміру, які застосовуються при складанні Звіту – тисячі дал. (1 дал =10 літрів).

У формі 1-РТ “Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі” зазначаються код згідно з УКТЗЕД та вид тютюнових виробів, залишок тютюнових виробів на початок звітного місяця, обсяг придбання тютюнових виробів усього за звітний період суб’єктом господарювання, обсяг реалізації тютюнових виробів усього за звітний період та залишок тютюнових виробів на кінець звітного місяця. Одиниці виміру, які застосовуються при складанні Звіту – млн. штук.


Платники Чернігівщини у березні цього року сплатили до бюджетів на 102 мільйони гривень більше

За березень до бюджетів усіх рівнів суб’єктами господарювання сплачено 422 млн грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що контролюються Головним управлінням ДФС у Чернігівській області. Це на 32 відсотки або на 102 млн грн більше, ніж  за відповідний період минулого року.

Переважна частина цих коштів сплачена платниками до бюджетів самостійно і лише 3 млн грн стягнуто фіскальними заходами та майже 6 млн грн – за рахунок погашення податкового боргу.

Державний бюджет поповнився на 200 млн грн. У порівнянні до надходжень березня 2015 року сплачено більше на 15 млн грн, до лютого 2016 року – приріст майже на 14 млн грн.

До місцевих бюджетів платники Чернігівщини сплатили 221 млн грн, що у півтора рази або на 74 млн грн більше, ніж за відповідний період минулого року.

Зросли надходження податку на доходи фізичних осіб на 50 млн грн, земельного податку – майже на 14 млн грн., акцизного податку від реалізації підакцизних товарів – на 3,4 млн грн, єдиного податку з підприємницької діяльності – на 2,6 млн грн.

Бюджетні призначення, затверджені сесіями місцевих рад, за підсумками березня по платежах, що контролюються органами державної фіскальної служби, виконані на 151,8 відсотка – понад заплановану суму надійшло 75,8 млн грн.

Крім того, забезпечено надходження єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у сумі 177,6 млн грн. Перевищений рівень лютого цього року на 12,5 млн грн.


На «тіньовому» бізнесі пальним ділки заробили б мільйони

У рамках операції «Акциз-2016» фахівці податкової міліції Головного управління ДФС у Чернігівській області спільно з управлінням захисту економіки Національної поліції та прокуратурою Чернігівської області виявили незаконне виробництво пально-мастильних матеріалів.

Встановлено, що одне із підприємств Чернігівщини, вид діяльності якого  – оптова та роздрібна торгівля пальним, паралельно з легальним бізнесом,   вело й «тіньовий». Використовуючи виробничі потужності нафтопереробного заводу, воно налагодило незаконне виготовлення бензину та дизельного пального.

Технологія виготовлення пально-мастильних матеріалів була примітивною – газовий конденсат змішували з паливними присадками. А потім готова продукція реалізувалася через власну мережу автозаправних станцій.

Як повідомив прес-секретар податкової міліції Головного управління ДФС у Чернігівській Микола Тулупов, співробітники податкової міліції та  Національної поліції провели обшуки за місцем виробництва та зберігання пально-мастильних матеріалів.  Вилучено майже 300 тонн нафтопродуктів, реалізувавши які, ділки збагатилися б ще на 4 мільйони гривень.

За зібраними матеріалами у Єдиному реєстрі досудових розслідувань зареєстровано кримінальне провадження за ст. 204 Кримінального кодексу України.

Досудове розслідування триває. Нині проводиться огляд вилученої продукції, відбираються зразки рідини для проведення експертного дослідження.


Якщо оскарження перевірки безпідставне, то доведеться сплатити не лише приховані податки та штраф, але й пеню

За перший квартал фахівці підрозділів аудиту юридичних осіб Чернігівської області провели 180 планових та позапланових документальних перевірок юридичних осіб. За цими актами перевірок платникам донараховано сплатити до бюджету грошових зобов’язань у сумі 587 млн. 558 тис. грн. Для порівняння зазначимо, що за весь минулий рік було проведено  751 таку перевірку. З року в рік кількість перевірок зменшується і вони орієнтовані на платників, які мають ризики несплати податків.

Варто зазначити такий аспект, що бувають випадки, коли керівники підприємств не погоджуються з результатами перевірки. Тож, отримавши податкові повідомлення-рішення, вони можуть використати право на адміністративне або судове оскарження. Але при цьому необхідно враховувати, що при вирішенні справи не на користь платника податків, йому необхідно буде за період проведення процедури оскарження сплатити до бюджету, окрім оскарженого грошового зобов’язання і суму пені, нараховану у відповідності до ст.129 Податкового кодексу України.

Фахівці однієї з інспекцій Головного управління ДФС у Чернігівській області провели документальну перевірку підприємства «Д», яке здійснює діяльність у сфері лісового господарства.

Під час перевірки цього підприємства були виявлені порушення. А саме, перевіркою встановлено, що контрагенти-постачальники не могли надати зазначений у договорах обсяг послуг лісозаготівлі. Адже у них не було найманих працівників, які б забезпечили такі обсяги послуг, а також  вони не мали  необхідних дозволів на виконання вказаного в договорі виду робіт.

Тобто, операції між підприємством “Д” та підприємствами-виконавцями з отримання послуг вчинені з метою ухилення від сплати податків.

Це призвело до заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток та авансових платежів з цього податку у сумі 1 мільйон гривень. До платника  застосовані штрафні санкції, які разом з виявленою недоплатою склали 1,3 мільйона гривень.

Підприємство використало право на судове оскарження до рівня Верховного суду України, яке вирішено на користь податкових органів.  По завершенню судового оскарження підприємство сплатило до бюджету 1,7 мільйона гривень (оскаржена сума грошових зобов’язань та сума пені, нарахована за період судового оскарження).


Левову частку від загальних надходжень єдиного внеску на Чернігівщині сплачують бюджетні установи

Платники Чернігівщини протягом першого кварталу сплатили понад 523 мільйони гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Від юридичних осіб надійшло 477,8 мільйона гривень  (91,3 відсотка). З них  245,3 мільйона гривень сплатили бюджетні установи. Фізичні особи  відповідно сплатили 45,3 млн грн або 8,7 відсотка від загальної суми надходжень єдиного внеску.

За порушення законодавства з нарахування та сплати єдиного внеску до адміністративної відповідальності притягнуто 96 посадових осіб. Їм нараховано до сплати 50 тисяч гривень єдиного внеску та 5,7 мільйона гривень фінансових санкцій.


На Чернігівщині горілку продавали дешевше, але з підробленими акцизними марками

Суб’єкти підприємницької діяльності при реалізації в роздріб алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального зобов’язані сплачувати 5-відсотковий акцизний податок. Як відомо, такі суми зараховуються до бюджетів міст, міських та селищних рад. А в подальшому вони використовуються на розвиток інфраструктури цих населених пунктів, а отже, на покращення життєдіяльності населення.

Основний фактор збільшення надходжень податку до бюджету – суб’єкти підприємницької діяльності повинні реалізовувати підакцизну групу товарів виключно через реєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). Якщо ж платник ігнорує ці вимоги торгівлі, місцеві бюджети недоотримують вкрай необхідні кошти. Це позначатиметься на розвитку інфраструктури територіальних громад.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів  Головного управління ДФС у Чернігівській області   Ігор Пирог, протягом першого кварталу органи місцевого самоврядування Чернігівщини отримали від роздрібної торгівлі підакцизними товарами 42 мільйони 70 тисяч гривень акцизного податку.

Працівники Головного управління ДФС у Чернігівській області систематично проводять перевірки суб’єктів господарювання щодо виробництва та обігу підакцизних товарів. За їх результатами до порушників застосовано штрафних фінансових санкцій на суму близько  900 тисяч гривень.

Приміром, днями працівники відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів провели дві перевірки суб’єктів господарювання, які займаються роздрібною торгівлею алкогольних напоїв та тютюнових виробів у  Козелецькому районі.

Під час перевірок виявлені порушення. Алкогольні напої реалізовували за цінами, нижчими за встановлені  мінімальні роздрібні, а також алкогольні напої продавали з підробленими марками акцизного податку. На етикетках було зазначено, що алкоголь виготовлений у Кіровоградській області.

Штрафна санкція за виявлені порушення становить 10 тисяч гривень та 17 тисяч гривень відповідно.


Протягом першого кварталу платники Чернігівщини отримали понад 226 тисяч послуг та електронних сервісів ДФС

Завдяки здійсненню інноваційних кроків спрощено процедуру отримання адміністративних, інформаційних, консультаційних послуг в органах ДФС. Так, протягом січня – березня 2016 року платникам надано 226,3 тис. таких послуг та електронних сервісів.

Із загальної кількості адміністративних послуг – 91 відсоток (16,4тис.) надано через Центри обслуговування платників. За інформацією відділу обслуговування платників, найбільш популярною була послуга видачі картки платника податків. Нею скористалися понад 9,1 тис. осіб.

Також, значну кількість було надано наступних послуг: реєстрація книг обліку розрахункових операцій – 1,8 тис.,  надання витягу з реєстру платника єдиного податку – 1,4 тис., реєстрація книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 1,2 тис., реєстрація розрахункових книжок – 0,5 тис., видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами фіскальної служби  – 0,5 тис.,  видача ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями – 0,5 тис., видача ліцензії на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами – 0,4 тис.


Майже 7300 жителів Чернігівщини вже задекларували свої доходи

Як повідомили в Головному управлінні ДФС у Чернігівській області, з початку року декларації про отримані  в 2015 році доходи, вже подали майже 7,3 тис. громадян. З них 4,1 тис.–  особи, які зобов’язані задекларувати свої доходи,  решта – громадяни, які звернулися для отримання податкової знижки.

До сплати задекларовано майже 8,2 млн.грн. податку на доходи з фізичних осіб. Набільші суми доходів задекларовано громадянами внаслідок отримання спадщини –  майже 132,6 млн.грн., з яких до сплати задекларовано 6,3 млн.грн. податку.

У відомстві нагадують, що кампанія декларування громадянами доходів, одержаних у 2015 році триватиме до 1 травня 2016 року.

Подати таку декларацію зобов’язані громадяни, які упродовж 2015 року отримали:

– доходи, з яких при нарахуванні або виплаті податок не утримувався;

– доходи від особи, яка не є податковим агентом;

– спадок (подарунки) від осіб, які не є членами сім’ї першого ступеня споріднення;

іноземні доходи, тощо.

Крім того, для отримання права на податкову знижку чинне законодавство дозволяє громадянам надавати декларацію про свої доходи за минулий рік  протягом поточного року.


Чернігівськими митниками у березні перераховано до Держбюджету 443,8 мільйони гривень

У березні обсяги надходжень митних платежів від Чернігівської митниці ДФС до Державного бюджету України склали 443 854,7 тисяч гривень. З них: податку на додану вартість – 377,9 мільйонів гривень, акцизного податку – майже 2,5 мільйони, ввізного мита – близько 60,9 мільйонів, решту платежів складають – вивізне мито, єдиний збір та інші.

У порівнянні з лютим 2016 року надходження збільшились на 12 відсотків або на 48,3 мільйонів гривень. Найбільші суми митних платежів нараховані за результатами митного оформлення добрив, тютюнової сировини, сигарет, гумових шин, паперу і тари з нього, а також пива.

Митники відзначають, що порівняно з лютим у березні зросли обсяги ввезення мінеральних добрив, сигарет, тютюну, тари з паперу і картону.


Особи, які провадять незалежну професійну діяльність до 1 травня 2016 р. повинні сплатити ЄСВ

Головне управління ДФС у Чернігівській області нагадує, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахований за 2015 рік, до 1 травня поточного року.

Така норма передбачена пунктом 5 статті 4, абзацу 4 частини 8 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».


До відома платників податків!

У зв`язку з модернізацією електронних сервісів на веб-порталі ДФС відтепер інформацією з реєстрів ДФС, які є загальнодоступними, можна скористатись у режимі реального часу.

Електронні сервіси «Дані про взяття на облік платників», «Дані реєстру платників ПДВ», «Реєстр платників єдиного податку», «Реєстр страхувальників», «Інформація про РРО» та «Інформація про книги ОРО», «Дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального», «Реєстр осіб, які здійснюють операції з товарами» розміщенні у режимі «Інформація з реєстрів» відкритої частини електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія), а також у вкладці «Інформація з реєстрів» в меню електронних сервісів на головній сторінці веб-порталу ДФС.


На Чернігівщині митниками припинено 139 порушень митних правил на суму понад 16 мільйонів гривень

У результаті здійснення заходів, спрямованих на попередження порушень митного законодавства, співробітниками Чернігівської митниці ДФС протягом січня-березня припинено 139 порушень. Вартість вилучених предметів, серед яких переважають промислові й продовольчі товари та транспортні засоби,  складає 16 452 тисячі гривень.

За цей період митницею направлено на розгляд до судових інстанцій 69 справ на загальну суму 16 385 тисяч гривень. Судами винесено рішення про конфіскацію предметів правопорушення на суму 3 437 тисяч гривень, накладено штрафів на суму 3 459 тисяч гривень та стягнуто 24 тисяч гривень.

Безпосередньо митницею розглянуто 80 адміністративних справ, накладено штрафів на суму 2 243 тисяч гривень, з них вже сплачено до бюджету 215 тисяч гривень.


На Чернігівщині за результатами фактичних перевірок до бюджету додатково сплачено понад 375 тисяч гривень

Протягом першого кварталу поточного року працівниками управління аудиту ГУ ДФС у Чернігівській області проведено 94 перевірки суб’єктів господарювання, що здійснюють розрахунки в готівковій та безготівковій формі, за результатами яких до суб’єктів господарювання застосовано штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 522,1 тис.грн. До державного бюджету сплачено 375,5 тис.грн..

В основному платники допустили такі порушення:

– продаж товарів, не облікованих у встановленому чинним законодавством порядку;

– не оприбуткування отриманих готівкових коштів;

– відсутність ліцензії на право здійснення роздрібного продажу алкогольних напоїв тощо.

Разом з тим, у першому кварталі проведено 4 фактичних перевірки АГЗС. По двох з них виявлено факти реалізації скрапленого газу та паливо-мастильних матеріалів без дозвільних документів.

Проведення перевірок триває. Вже в квітні працівниками відділу фактичних перевірок, контролю за готівковими операціями управління аудиту, спільно з оперативниками фіскальної служби Чернігівської області, проведено 4 перевірки АГЗС. У ході перевірок виявлено реалізацію пального без оформлення необхідних дозвільних документів. Скраплений газ  продавали за готівкові кошти з порушенням вимог податкового та бухгалтерського обліку. До порушників застосовано штрафні санкції на загальну суму 16,3 тис.грн. та складено по кожному факту протоколи за п. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення.


Переобладнали автомобіль – маєте право на податкову знижку!

Громадяни, які у минулому році переобладнали свій транспортний засіб з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива, мають право включити до податкової знижки суму фактично сплачених коштів на таке переобладнання.

Для отримання податкової знижки чинне законодавство дозволяє громадянам подати декларацію про свої доходи за минулий рік  впродовж поточного року.

Витрати, які платник податку має право включити до податкової знижки, визначені статтею 166 Податкового кодексу.

Зауважимо, що понесені витрати обов‘язково слід підтвердити відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача).

У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Декларація подається до податкової інспекції за місцем проживання (реєстрації в паспорті).


Чернігівські митники інформують щодо збільшення кількості митних оформлень

Протягом першого кварталу Чернігівською митницею ДФС оформлено понад 12 тисяч митних декларацій. Це на 12 відсотків більше ніж у відповідному періоді минулого року.

Серед загальної кількості оформлених декларацій переважають імпортні – 5 184 шт. або 43 відсотки. У режимі експорту оформлено 3 367 декларацій або 28 відсотків від загальної кількості. Решта – транзит. Майже 100 відсотків декларацій подані до оформлення в електронному вигляді.

Загалом, через митні пости на Чернігівщині за три місяці прослідувало  430 тисяч громадян, було пропущено 131 тисячу транспортних засобів та 856 тисяч тонн вантажів.


Щоб подати декларацію про доходи можна скористатися й електронними сервіcами

Триває кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом минулого року. Подати декларацію можна завітавши до податкової інспекції за місцем проживання. Там безкоштовно не лише нададуть бланк декларації, але в разі необхідності й допоможуть його заповнити.

Втім, електронні сервіси, які успішно впроваджуються в фіскальній службі, надають можливість ділового спілкування в режимі он-лайн. Декларацію про доходи також можна надіслати зі свого персонального комп’ютера. Допоможе в цьому сервіс «Заповнення декларації громадянами», який знаходиться на головній сторінці веб-порталу ДФС України. Отже, громадяни та фізичні особи-підприємці можуть відзвітувати про минулорічні доходи, надіславши електронною поштою заповнену  декларацію про майновий стан і доходи. Але для цього необхідно мати електронний цифровий підпис.

Кампанія декларування доходів триватиме до 1 травня. Дуже важливо не лише вчасно подати декларацію, але й внести до неї достовірну інформацію. Якщо є сумніви щодо сум отриманих доходів чи сплачених податків, уточнити такі відомості також допоможуть електронні сервіси.

Фізособа-платник податків може в електронному вигляді сформувати запит та отримати відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків. Допоможе в цьому електронний сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису».

Електронна адреса веб-порталу ДФС України – www.sfs.gov.ua. На суб-сайті Головного управління ДФС у Чернігівській області можна більше дізнатися про кампанію  декларування. Адреса вебсайту – ch.sfs.gov.ua.


На Чернігівщині порушник митного законодавства сплатить до бюджету штраф у розмірі 2,75 мільйонів гривень

Як повідомлялося раніше, співробітники Чернігівської митниці ДФС виявили порушення при митному оформленні обладнання для виробництва пластикових виробів, що ввозилось з Китаю на адресу чернігівської фірми. За документами, які декларант фірми надав до митного оформлення, вантаж значився як «Екструзійна лінія у розібраному стані модель JC-EPE 135-90Квт»  вартістю 35000 доларів США.

Митники провели перевірку та виявили, що маркування заявлене у митній декларації не відповідає маркуванню на товарі. Крім того, встановили, що окрім заявленої в документах екструзійної лінії, фактично ввезені ще й інші – незадекларовані – агрегати. «Уникли» декларування три виробничі машини: для ламінації, для різки та гранулятор, кожна з яких здатна виробляти готову продукцію незалежно одна від одної.

Митники порушили адміністративну справу за статтею 472 Митного кодексу України «Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення» та скерували справу до суду.  Незважаючи на те, що суд першої інстанції прийняв рішення закрити провадження, керівник митниці подав апеляційну скаргу. Апеляційний суд Чернігівської області, розглянувши її, скасував попередню постанову, визнав керівника фірми винним у скоєнні правопорушення та наклав на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів (що підлягали декларуванню), а це понад 2,75 мільйони гривень, з їх конфіскацією на користь держави.


Позиція Чернігівської митниці ДФС щодо ситуації з митним оформлення вантажів

Виконуючий обов’язки начальника Чернігівської митниці ДФС Владислав Супроненко у зв’язку з акцією протесту представників бізнесу щодо припинення роботи «Термінал-центр» повідомив, що на сьогоднішній день митниця працює у штатному режимі. Жодних перепон для діяльності суб’єктів ЗЕД з боку митниці не відбувається.

Створені всі умови для митного оформлення вантажів, які перетинають державний кордон у зоні діяльності Чернігівської митниці, через пункти пропуску «Сеньківка», «Грем’яч», «Нові Яриловичі» – безпосередньо у пунктах пропуску без подання попередньої декларації, що значно прискорює митне оформлення. Присутність брокера чи представника фірми при цьому не обов’язкова. За бажанням власників вантажів митні процедури здійснюються також у внутрішніх підрозділах митниці. Це відділ митного оформлення № 1, який розташований безпосередньо за адресою: проспект Перемоги, 6 (в адмінбудівлі), термінал у місті Козелець, а також внутрішні митні пости «Прилуки», «Сновськ», «Новгород-Сіверський».

Владислав Супроненко наголосив, що податки і збори до Державного бюджету, від яких формується і сума, що надходить до місцевого бюджету, перераховуються вчасно і в повному обсязі. Жодних зменшень не спостерігається. Якщо у  січні поточного року митниця перерахувала 258 664 тис.грн., у  лютому – 395 518,2 тис.грн., то вже станом на 21 березня – 258 771,8 тис.грн. Усі кошти перераховані до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернігівській області незалежно від місця проведення митного оформлення товару.


Легалізація заробітної плати допоможе підняти стандарти життя

Роботодавцям, на жаль, ще бракує свідомості – нелегальна наймана праця і «конвертна» зарплата на Чернігівщині не поспішають відходити в минуле. Тіньова зайнятість влаштовує деяких керівників. Вони продовжують жити за принципом: немає офіційної зарплати – немає податків.  У такий спосіб «економлять» для себе   кошти за рахунок соціальних гарантій найманих працівників.

Як повідомила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Чернігівській області Світлана Волкова, протягом січня та лютого перевірено 49 суб’єктів господарювання з питання своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб та з питання повноти нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування при виплаті заробітної плати та інших доходів громадянам.    За актами донараховано сплатити 6 мільйонів 261 тисячу гривень. Це на 4 мільйони 632 тисячі гривень більше, ніж за відповідний період минулого року.

Щоб виявити нелегальних працівників фахівці фіскальної служби систематично аналізують податкову звітність, порівнюють обсяги виручки, види діяльності платників та кількість персоналу, опрацьовують інформацію, яка надходить від інших органів влади. За рахунок таких заходів працівники податкової служби  за підсумками січня-лютого посприяли в офіційному оформленні трудових відносин 372 найманих працівників, до державної реєстрації залучено 162 особи. Відтак до бюджету додатково спрямовано 186 тисяч гривень податків.

З 1 січня відбулися зміни в законодавстві щодо сплати єдиного соціального внеску, спрямовані на детінізацію ринку праці та легалізацію заробітної плати. Зокрема, зменшено нарахування єдиного внеску за кожну застраховану особу до 22 відсотків, а також скасовано утримання страхового  внеску із заробітної плати  найманих працівників.

Ці законодавчі нововведення стимулюють роботодавців прозоро будувати стосунки з найманими працівниками. Відтак, збільшаться надходження до місцевих бюджетів, що надасть більше можливостей територіальним громадам в реалізації соціальних програм. І що не менш важливо – офіційно оформлені наймані працівники матимуть пакет соціальних гарантій. Зокрема, зможуть розраховувати в майбутньому на достойну пенсію. Тож легалізація ринку праці допоможе підняти стандарти життя. Важливо, щоб роботодавці проявили громадянську свідомість, а наймані працівники не погоджувалися працювати без належного оформлення  на роботу.


Щодо  розподілу податкового кредиту сільськогосподарськими підприємствами

ДФС України листом від 14.03.2016 року №8763/7/99-99-19-03-02-17 повідомила про порядок розподілу сільськогосподарськими підприємствами – суб’єктами спеціального режиму оподаткування податкового кредиту при придбанні товарів/послуг для використання в операціях з постачання зернових і технічних культур, продукції тваринництва та іншої сільськогосподарської продукції та  про особливості заповнення податкової звітності з податку на додану вартість, форма та порядок заповнення і подання якої затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок №21).

Законом №909, зокрема, внесено зміни до пункту 209.2 статті 209 ПКУ, відповідно до яких у 2016 році в межах спеціального режиму оподаткування запроваджена часткова сплата сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки в залежності від виду сільськогосподарської продукції, що реалізується.

При цьому у випадку придбання/виготовлення сільськогосподарськими підприємствами України товарів\послуг, основних фондів для їх одночасного використання частково для виробництва зернових і технічних культур, та/або частково для виробництва продукції тваринництва, та/або частково для інших сільськогосподарських товарів/послуг, такі платники податку здійснюють розрахунок питомої ваги вартості таких видів сільськогосподарської продукції у загальній вартості усіх сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених за 12 попередніх послідовних звітних (податкових) періодів (без урахування поточного звітного (податкового) періоду) (підпункт «а» підпункту 209.15.1 пункту 209.15 статті 209 ПКУ), який  здійснюється щомісячно у додатку 9 (ДС9) до податкової декларації з ПДВ за формою, затвердженою Порядком № 21.

Розподіл суми податкового кредиту звітного періоду за видами сільськогосподарських операцій здійснюється у відповідних рядках таблиць 1, 2 та 3 додатка 10 (ДС10) до податкової декларації з ПДВ із позначками «0121 – 0123» виходячи з частки, розрахованої у додатку 9 (ДС9).

Сума від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, (рядок 24 декларації з ПДВ із позначками «0121»-«0123» за грудень 2015 року), розподіляється одноразово між рядками 11.1 таблиць 1, 2 та 3 додатку 10 (ДС10) виходячи з того, для використання в яких саме видах сільськогосподарської діяльності були придбані товари/послуги, за рахунок яких сформоване від’ємне значення з ПДВ за грудень 2015 року. Такий розподіл доцільно здійснити на підставі бухгалтерської довідки.

Якщо за результатами здійснення окремих видів сільськогосподарської діяльності у звітному періоді визначено від’ємне значення суми ПДВ (за окремим видом діяльності), така сума від’ємного значення зазначається у рядках 14 відповідних таблиць додатка 10 (ДС10) до податкової декларації з ПДВ із позначками «0121»- «0123» та переноситься до рядків 19 та 21 податкової декларації з ПДВ із позначками «0121»- «0123» поточного (звітного) періоду; до рядків 11.1 відповідних таблиць додатка 10 (ДС10) до податкової декларації з ПДВ із позначками «0121»-«0123» наступного звітного періоду.


Запитували-відповідаємо

Готувалися розпочати сімейний бізнес – відкрити автозаправну станцію. Одержали всі дозвільні документи. Тепер дізналися, що ніби-то треба обов’язково зареєструватися ще й платником акцизного податку. Хочу розібратися, як кажуть, від «а» до «я» – чи не можна якось обійтися без цього. Розкажіть, будь ласка, доступно, щоб ми зрозуміли, що таке комерційне використання пального.

Родина Степаненків.

Роз’яснення надає начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів  Головного управління ДФС у Чернігівській області   Ігор Пирог.

Листом ДФС України від 18.03.2015 року №9132/7/99-99-19-03-03-17 “Щодо практичного застосування положень Кодексу» надано роз’яснення щодо ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять».  Отже, роздрібна торгівля – це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг.

Роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів. Це  передбачено Правилами роздрібної торгівлі нафтопродуктами від 20 грудня 1997 р. №1442.

Розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Це визначено Законом від 6 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Отже, при відпуску нафтопродуктів через мережу АЗС провадиться операція з продажу пального кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об’єктом оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів відповідно до п.п.213.1.9 п.213.1 ст. 213 Кодексу.

Маю наголосити, що особи, які реалізовуватимуть пальне, обов’язково повинні зареєструватися платниками акцизного податку. Юридичні особи – у податкових інспекціях за місцезнаходженням,  фізичні особи-підприємці – за  місцем проживання, Зробити це треба до початку такої діяльності.

Реєструють платником акцизного податку на підставі відповідної заяви. Подається вона не пізніше, ніж за три робочі дні до початку реалізації пального.


Нагадуємо, що зареєструватися платником акцизного податку необхідно до початку реалізації пального

Реалізація пального підлягає обов’язковій реєстрації з 1 березня. Тож особи, які займаються таким видом діяльності, мають звернутися до податкової інспекції і зареєструватися платниками акцизного податку. Юридичні особи реєструються за місцезнаходженням, а фізичні особи підприємці – за місцем проживання. І зробити це треба заздалегідь – до початку реалізації пального. Такі нововведення передбачені п.п.212.3.4. Податкового кодексу України.

За три робочі дні до початку реалізації пального особа має подати відповідну заяву. Її форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня, платник податку зобов’язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня. В цьому акті необхідно зазначити адреси об’єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, та перелік резервуарів і їхні технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам). Також треба вказати правовстановлюючі документи на відповідні об’єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об’єктів. Такі вимоги прописані у підрозділі 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 Кодексу. На ці обсяги платник податку має право зареєструвати акцизні накладні (розрахунки коригування) в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Слід наголосити, що операції з реалізації пального без реєстрації передбачають для суб’єкта господарювання  штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (п.117.3 Податкового кодексу України).

Період з 1 березня до 1 квітня є перехідним, протягом якого реєстрація акцизних накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів.


Не всіх роботодавців Чернігівщини приваблює європейська податкова культура

Щоб збільшити свої прибутки керівники деяких підприємств не поспішають позбутися практики ухилення від сплати податків. Приміром, найманих працівників офіційно не оформляють і виплачують їм зарплату в «конвертах». І це при тому, що  законодавчі зміни щодо сплати єдиного соціального внеску, які набули чинності з початку року, сприяють легалізації ринку праці. Адже зменшення єдиного внеску за застраховану особу до 22 відсотків та скасування страхового  внеску із зарплати  найманих працівників суттєво зменшують навантаження на фонд заробітної плати і дозволяють відмовитися від «конвертів».

Під час проведення документальних перевірок, які проводять фахівці  підрозділів податків і зборів з фізичних осіб, залишається актуальним питання щодо перерахування до бюджету утриманого із заробітної плати та інших доходів працівників податку з доходів фізичних осіб.

Як повідомила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Головного управління ДФС у Чернігівській області Світлана Волкова, протягом перших двох місяців року під час проведення 5 документальних перевірок виявлені факти, коли  суб’єкти господарювання не перераховували або несвоєчасно перераховували податок до бюджету. За такі порушення додатково нараховано сплатити до бюджету 417 тисяч гривень податку на доходи фізичних осіб та 3 тисячі гривень єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Сподіватися, що приховані податки залишаться непоміченими, марно. Адже фахівці податкової служби ретельно готуються до проведення перевірок, аналізують можливі ризики. Крім того, вони систематично перевіряють податкову звітність і аналізують види діяльності платників, порівнюють обсяги виконуваних робіт з кількістю найманих працівників, вивчають іншу інформацію, в тому числі й ту, що  надходить від різних органів влади.

Цьогорічні законодавчі нововведення, які суттєво зменшують податкове навантаження, стимулюють роботодавців зробити ринок праці прозорим. І швидше наближатися до європейської податкової культури.


Фантом – переможець змагань з футзалу

Як відомо, футбол – перший номер спорту в світі. Футбольні матчі проводяться протягом усього року. Взимку також, але в залі. Такий футбол має назву футзал.

Виник футзал, як вид спорту, на початку 1930-х років в Монтевідео (Уругвай) завдяки  місцевим шанувальникам футболу. А в грудні 2002 року була створена AMF – світова асоціація футболу в залах.

Останнім часом футзал популярний і на Чернігівщині. Днями в Ніжині в спорткомплексі «Зірка» відбувся турнір, почесними учасниками якого були  команди військових частин та воїни АТО. Ініціатори та організатори змагань – командир військової частини Микола Кушнір, директор СК «Зірка»  Сергій Півень та депутати  Ніжинської міськради. До речі, полковник Микола Кушнір є учасником АТО і з власного прикладу знає наскільки важливі для реабілітації командні види спорту.

Участь у турнірі з фут залу взяли команди «Щит-41», «Січ», «САЗ», «Фантом» (Головного управління ДФС у Чернігівській області), а також команди військкомату та рембату.

На першому етапі команди змагалися в підгрупах, де зіграли всі між собою. Ігри відбулися в напруженій боротьбі за місце в фіналі. Але за результатами матчів до фіналу увійшли дві чернігівські команди – «Січ» та «Фантом».

На шляху до фіналу податківці провели зустрічі з командами рембату та військкомату відповідно з рахунками 7:4 та 6:3.

Початок фіналу виявився щедрим на сюрпризи.  На першій хвилині нападник команди «Січ» потужно пробив у «дев’ятку» воріт. Але вже через дві хвилини нападник «Фантома» Євгеній Кашук влучним ударом у ближній кут зрівняв рахунок. Далі на полі точилася гостра боротьба.

І за дві хвилини до завершення матчу команді «Січ», гравці якої демонстрували креативні передачі, вдалося вийти вперед. На табло з’явився рахунок «2:1». Це мобілізувало «Фантом» піти на останній штурм воріт суперника. І  за 10 секунд до кінця гри рахунок вирівнявся – 2:2.

Доля першого місця вирішувалася в серії післяматчевих пенальті. Олексій Кашук, який за результатами турніру був визнаний «Кращим» гравцем, здобув своїй команді «Фантом» перемогу та золоті медалі.

Але найголовніше – всі учасники змагань одержали позитивні емоції. Спортивний азарт і захоплююча гра сприяли цікавому дозвіллю.

Ігор Закружний, голова спортивної комісії Ради профспілки працівників ДФС у Чернігівській області


Шановні керівники органів державної влади та органів місцевого самоврядування!

До початку роботи електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб’єкти декларування зобов’язані подавати Декларації відповідно до ст. 12 Закону України від 07 квітня 2011 року №3206-УІІ «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі – Закон №3206).

Частиною дев’ятою ст.12 Закону передбачено проведення перевірки достовірності відомостей, зазначених суб’єктами декларування у Декларації.

Така перевірка згідно з п. 5 Порядку здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.03.2015 №333 (далі – Порядок), здійснюється як апаратом ДФС, так і територіальними органами (державними податковими інспекціями) за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування.

При цьому безпосередньо апаратом ДФС здійснюються перевірки на підставі отриманих копій Декларацій виключно суб’єктів декларування, перелік яких визначено п.п. 1 п. 5 Порядку, інших суб’єктів декларування – територіальними органами ДФС за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування.

Відповідно до ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі.

Тому, враховуючи наведене, з метою зменшення бюджетних витрат, для здійснення перевірки достовірності зазначених у Декларації відомостей відповідний орган протягом десяти днів з дня одержання декларації необхідно надсилати її копію:

 • до апарату ДФС – суб’єктів декларування, перелік яких визначено п.п. 1 п. 5 Порядку;
 • до територіального органу ДФС за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування інших суб’єктів декларування.

Одночасно інформуємо, що адреси територіальних державних податкових інспекцій головних управлінь ДФС в областях та м. Києві розміщено на веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua).


На Чернігівщині надходження  від сплати єдиного внеску склали 345,6  млн. грн.

Від платників Чернігівщини за 2 місяці поточного року надійшло 345,6 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Від юридичних осіб надійшло 311,7 млн. грн., або 90,2 відсотки, з яких 152,0 млн. грн. –  від бюджетних установ.

Фізичними особами  сплачено 33,8 млн. грн. або 9,8 відсотків від загальної суми надходжень єдиного внеску.

При цьому, за порушення законодавства по нарахуванню та сплаті єдиного внеску, до адміністративної відповідальності притягнуто 49 посадових осіб на суму 22 тис. грн.,  та застосовано фінансових санкцій  в сумі 3,9 млн. грн.

Станом на 1 березня заборгованість із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування становить 68,8 млн.грн.

Податковими  органами області  до виконавчої служби передано вимог про стягнення боргу з єдиного соціального внеску на суму 3,9 млн. грн.


Школа життя Василя Толочка

Конферансьє. Науковець. Педагог. Податківець. Громадський активіст. Поет. І все це про одну особистість – Василя Толочка. На цих його життєвих стежинах – і білі, і чорні смуги. Та якщо б довелося торувати шлях заново, то він, переконаний, що неодмінно б обрав саме ці стежки-дороги. Бо кожен крок – незабутній і цікавий, то набуття досвіду і мудрості.

Мріяв про театральний…

Першу гумореску про те, як сусідка зайшла в гості до Килини на млинці, глядачі зустріли оваціями і згодом саме нею починалися всі виходи на сцену. Василь Петрович пригадує, що вже восьмикласником почувався на сцені сільського клубу, як у себе вдома. Їхній аматорський колектив об’їхав з концертами чи не всі села Городнянщини. А ще він співав голосом Зикіної, Русланової, Бернеса, Утьосова… Мріяв піти до театрального.

…Але кібернетика переважила

Коли ж настав час обирати  професію, перевагу надав кібернетиці. Нічого несподіваного – на всеукраїнській олімпіаді з математики отримав Диплом III  ступеня. У 1972 році брав участь у Всесоюзній олімпіаді в Челябинську. Вперше подорожував літаком.

З гордістю розповідає, що в Київському державному університеті імені Т.Г.Шевченка моделювання біосистем у них викладав світило медицини академік Микола Михайлович Амосов, а теоретичну кібернетику – батько української кібернетики Віктор Михайлович Глушков.

Університет закінчив з відзнакою. Обдарованого молодого фахівця запросили науковим співробітником до Київського інституту кібернетики. У роботу занурився  з головою. Написав кілька наукових статей. Невдовзі був зарахований до аспірантури КДУ: розкривалися широкі перспективи у столиці…

Не міг вчинити інакше

Але примхлива доля іноді робить несподівані віражі. Молодший брат повернувся з армії зі скаліченим здоров’ям і його стан став критичним. Матері-інваліду негайно потрібна була допомога. На той час Василь Петрович вже закінчив два роки аспірантури. Залишався лише рік…

Заочного ж відділення за спеціальністю не було. Тож вибір постав між кар’єрою і порятунком рідних. Не вагаючись, повернувся до рідного села Хоробичі.

Наймолодший директор у районі

У сусідніх Ваганичах потрібен був вчитель математики. З  дня у день, за будь-якої погоди, новоспечений педагог ходив на роботу пішки. Влітку, коли підсихало болото, скорочував шлях навпростець.

Через рік Толочка призначили директором школи. Тоді йому було 24 – наймолодший директор у Городнянському районі.

У  Ваганичах знайшов свою половинку. Побралися з колегою Світланою Олексіївною. Молодій родині виділили в школі двокімнатну квартиру.

– Ні прання вивісити, ні спокійно прогулятися на подвір’ї… Як під рентгеном.

Нарешті голова колгоспу пообіцяв будинок. Будівництво наближалося до завершення, готувалися до новосілля.

А коли, погостювавши під час канікул у тещі в Західній Україні повернулися додому,  дізналися, що їхній будинок голова вже віддав іншим.

Перекваліфікувався у… податківця

На емоціях Василь Петрович зателефонував Надії Федорівні Сотниковій, виконуючій обов’язки начальника Городнянської районної податкової інспекції.

З нею познайомився, коли проводила в школі інвентаризацію (школа була на балансі сільради). В обідню перерву поспілкувалися за чашкою чаю. Надія Федорівна жалілася на брак кадрів. І дізнавшись, що Василь Петрович закінчив факультет кібернетики, запропонувала посаду. Жартома погодився. Через кілька днів вона зателефонувала і перепитала: «Чи не передумали?  Між іншим, я вже в області погодила Вашу кандидатуру». Тоді він ще вагався з остаточним рішенням…

Ось так директор школи з 12-річним стажем, відмінник народної освіти, став старшим державним податковим інспектором.

Городнянщина – прикордонна з Росією та Білоруссю територія. Василю Толочку дісталася посада у відділі по контролю за вивезенням товарів. Тоді місцевий «Агат» – одне з найпотужніших в країні підприємств – експортував телевізори.

Даєш комп’ютеризацію!

Іноді події у житті відбуваються, ніби по колу. Через півроку до Городнянської інспекції приїхала комплексна перевірка з області. Саме в цей час у податковій була найактуальнішою тема комп’ютеризації. Область готувалася до нововведень. На курси вчитись комп’ютерній грамоті чомусь відправили жінку передпенсійного віку. Навчання в столиці мало зворотний ефект – вона була категоричною, що до комп’ютерного «монстра» й не доторкнеться. А тут «розвідка» доповіла, що першокласний спеціаліст є у Городні.

Так Василя Петровича перевели в область. На посаду –  начальник відділу обліку та звітності – головний бухгалтер.

Комп’ютеризація – то окрема епоха у податковій. Коли одержали перший комп’ютер, спочатку розмірковували: «Постоїть під столом, доки не мине кампанія. Скільки їх вже було. Переживемо й цю». Але з Києва суворо наказали, що за саботаж нововведення звільнятимуть з роботи.

Невдовзі техніка почала надходити і в районні інспекції. Вартість комп’ютера була захмарною – можна було обміняти на недороге авто. В районних інспекціях навіть траплялося таке, що керівник забирав комп’ютер додому на зберігання, щоб, бува, не вкрали. Згодом видали розпорядження – поставити грати на вікнах. Василь Петрович особисто їздив перевіряти. Той період він жартома порівнює з тим, коли  імператор Петро І народ до картоплі привчав.

Першим заступником в області працював тоді Віталій Якович Бут. Його поза очі називали «ходячою енциклопедією» – досконало знав всі нюанси податкового законодавства. А комп’ютеризація стала каменем спотикання.

Василь Петрович пригадує, як одержали  електронною поштою першого листа.  Приніс його першому заступнику. Той категорично заявив, що таке завдання виконувати не буде, бо немає підпису столичного начальства. І зібгав аркуш. Вислухавши монолог непокори, Василь Петрович підійшов до дверей, але затримався, оскільки Віталій Якович вже розмовляв з Києвом.

– Так? Хм… Так? Хм… Ти бачиш, як воно.
– Давай, підпишу, – завернув з порога Василя Петровича.

Але ж документ був вже схожий на непотрібний папірець. Довелося роздруковувати вдруге.

Електронному діловодству ще довго не довіряли і вели подвійний, паперовий, облік особових рахунків платежів.

Згодом Василь Петрович обійняв посаду заступника голови-начальника управління комп’ютеризації.

За сумлінну роботу нагороджений багатьма відзнаками. Почесний працівник Державної податкової служби України.

Його життєве кредо

Коли створилася Всеукраїнська профспілка працівників органів Державної податкової служби, Василя Петровича обрали головою Чернігівської обласної ради профспілки.

З особливим ентузіазмом він втілив ідею керівництва щодо створення музею податкової служби,  проводить екскурсії. Серед експонатів – і перший комп’ютер.

З виходом на заслужений відпочинок Василь Толочко очолив місцевий осередок Всеукраїнського громадського об’єднання «Асоціація ветеранів ДПС України» в Чернігівській області.

Які посади б не обіймав, завжди залишається відданим своєму внутрішньому покликанню. Він слідує принципу: до людей треба ставитися так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.

Завдяки Василю Петровичу проведено чимало культурно-розважальних заходів, оглядів-конкурсів художньої самодіяльності, концертів, виставок, спортивних змагань, екскурсій тощо. В числі перших відвідувачів ветерани побували у Межигір’ї. Весною їздять до Києва милуватися неповторною красою Ботанічного саду. Окремі маршрути – історичними та духовними місцями.

Ветерани відчувають, що вони потрібні колективу. Турбуються про них,  якщо виникають побутові проблеми чи потрібне лікування.

Жодне свято не минає, щоб Василь Петрович не запросив на гостини ветеранів. Спогади, розмови про життя-буття. Такі необхідні й зворушливі. Під настрій гуртом заспівають.

На ліричній ноті

І завжди на прохання Василь Петрович із задоволенням читає гуморески та власні вірші. Його поезія – то його життя, мрії, сподівання, прагнення…

СПОМИН

Ті мальви яскраво червоні,
Сонця набравши в долоні,
Розводять іскристі вогні,
Знов серце тривожать мені.

І мимо пройти вже несила,
Вже погляд на мальви кладу:
Такими ж вогнями світилось
Побачення давнє в саду…

Ледь вишня тоді шелестіла,
Червоно-зелена в плодах.
До обрію зірка летіла,
І літо дрімало в садах.

Удвох ми сиділи з тобою,
Мов вишні, налиті вуста,
Веселкою барв неземною,
Світилась в очах яснота…

А серце до серця горнулось,
І руки тремтіли в руках,
До струн тоді вперше торкнулось
Кохання, омріяне в снах.

І тиша здавалась такою,
Що чуть, як зітхає роса…
Весь світ заплітала собою
Твоя світло-руса коса.

Несміло так губи зустрілись
І злякано вмить розійшлись…
Надії у серці роїлись…
Аж доки вони не збулись.

На такій ліричній ноті завершу далеко неповну розповідь про цю неординарну Людину.


Реалізовувати пальне, не зареєструвавшись платником податку, надто дорого

Відтепер особи, які займаються реалізацією пального, обов’язково повинні реєструватися платниками акцизного податку. Тому до початку такої діяльності необхідно звернутися до податкової інспекції за основним місцем обліку. Таке нововведення передбачено п.п.212.3.4. Податкового кодексу України.

Для реєстрації необхідно не пізніше, ніж за три робочі дні до початку реалізації пального, подати заяву. Її  форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів  Головного управління ДФС у Чернігівській області   Ігор Пирог, починаючи з 1 березня, протягом 20 календарних днів платник податку зобов’язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня. В акті необхідно зазначити адреси об’єктів та перелік резервуарів, де зберігаються залишки пального, технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючі документи на відповідні об’єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об’єктів.

Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 Податкового Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Період з 1 березня до 1 квітня є перехідним, протягом якого реєстрація акцизних накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів, обчислених за відповідною формулою.

Слід зазначити, що реалізація пального без реєстрації у встановленому порядку, передбачає штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального.


Реалізація майна – останній захід впливу на боржника

Одним із заходів погашення податкового боргу платника податків є реалізація  його  майна.

Відповідно до статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи, щодо погашення податкового боргу такого платника податків, шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності – шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Таким  чином,  реалізація майна є вагомим заходом впливу на боржника і відбувається виключно за дозволом суду. Йому передує цілий ряд інших заходів стягнення податкового боргу, насамперед списання коштів з банківських рахунків, вилучення готівки.

За рахунок погашення податкового боргу, з початку року вже надійшло до бюджету  8,7 млн.грн., що на 1,0 млн.грн. більше відповідного показника  минулого року.

На сьогодні, в області в податкову заставу описано майна боржників на загальну суму 23,3 млн.грн..

Протягом 2015 року податкові органи області через уповноважені торгівельні організації передали в реалізацію майно боржників на загальну суму 4,1 млн.грн., а  за  січень – лютий 2016 року  – на 1,7 млн.грн.

За рахунок реалізації описаного майна в поточному році до бюджету надійшло 492,8 тис. грн.

Отже, звертаємось до платників податків з проханням сумлінно  виконувати свої   обов’язки – своєчасно сплачувати  податки, не порушуючи встановлені законодавством  терміни.


До  уваги  платників  спеціального  режиму  оподаткування! Визначення  відповідності  сільськогосподарської  продукції  коду  товарної  класифікації

Державна фіскальна служба України листом від 04.03.2016року №7892/7/99-99-19-03-02-17 «Про порядок застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ» повідомила платників податку – суб’єктів спеціального режиму оподаткування податком діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства (далі – спеціальний режим оподаткування) про визначення відповідності сільськогосподарської продукції відповідному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД.

Законом №909, зокрема, внесено зміни до пункту 209.2 статті 209 Кодексу, відповідно до яких у 2016році в межах спеціального режиму оподаткування запроваджена часткова сплата сум ПДВ до бюджету та на спеціальні рахунки. Розмір суми ПДВ, що підлягає сплаті до бюджету та перерахуванню на спеціальні рахунки, залежить від виду сільськогосподарської продукції, що реалізується.

Для ведення податкового обліку за окремими видами сільськогосподарських операцій у складі податкової декларації з ПДВ із позначками «0121»-«0123», «0130» передбачено додаток 10 (ДС10).

З метою застосування пункту 209.2 і підпункту 209.15.1 пункту 209.15  статті 209 Кодексу, пунктом 209.19 статті 209 Кодексу визначено терміни  «зернові культури», «технічні культури» та «продукція тваринництва» в такому значенні:

зернові культури – зернові культури товарних позицій 1001 – 1008 згідно з УКТ ЗЕД;

технічні культури – технічні культури товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД;

продукція тваринництва – продукція товарних позицій 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД.

Щодо визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД повідомляємо, що згідно з пунктом 1 статті 11 Закону України від 02 грудня 1997 року № 671/97-ВР «Про торгово-промислові палати в Україні» (далі – Закон № 671) торгово-промислові палати мають право, зокрема:

проводити на замовлення українських та іноземних підприємців експертизу, контроль якості, кількості, комплектності товарів (у тому числі експортних та імпортних) і визначати їх вартість;

засвідчувати і видавати сертифікати про походження товарів, сертифікати визначення продукції власного виробництва підприємств з іноземними інвестиціями та інші документи, пов’язані із здійсненням зовнішньоекономічної діяльності.

Враховуючи викладене, у разі необхідності визначення відповідності власновиробленої сільськогосподарської продукції відповідному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД для правильного відображення обсягів постачання таких товарів у податковій декларації з ПДВ та її додатках платник податку – суб’єкт спеціального режиму оподаткування має можливість отримати висновок від Торгово-промислової палати України (її регіональних відділень) або науково-дослідного інституту судових експертиз.

У разі, якщо платником податку – суб’єктом спеціального режиму оподаткування здійснюються операції з вивезення власновиробленої сільськогосподарської продукції за межі митної території України у митному режимі експорту, то, враховуючи статтю 69 Митного кодексу України, така продукція підлягає митному оформленню та класифікується митними органами ДФС шляхом визначення кодів відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Рішення митних органів ДФС щодо класифікації товарів для митних цілей є обов’язковими.


При отриманні доходів від двох і більше роботодавців потрібно подати декларацію

Обов’язок подавати декларацію такими громадянами встановлено п. 176.1 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. №2755-VI в редакції, яка діяла до 01.01.2016 року. Згідно з вказаною нормою платники податків зобов’язані подавати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені цим Кодексом для платників податку на доходи фізичних осіб, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами одночасно двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року. У 2015 році ця сума становила 146160 грн.

При отриманні доходів від двох та більше податкових агентів заповнюється додаток Ф1 до декларації про майновий стан та доходи.

Задекларувати отримані у минулому році доходи громадяни повинні до 1 травня 2016 року, шляхом подання до податкової інспекції, за місцем реєстрації у паспорті, податкової декларації про майновий стан і доходи.


Сервіс «Пульс»  працює цілодобово

Для реагування на скарги та зауваження платників податків на дії податківців та митників працює всеукраїнський сервіс «Пульс». За кожним  зверненням, що  надходить в межах компетенції Головного управління ДФС у Чернігівській області, працівники відділу власної безпеки проводять перевірки та вживають відповідні заходи реагування.

Начальник відділу власної безпеки при ГУ ДФС у Чернігівській області Олексій Мисенко повідомив, що з початку року з сервісу «Пульс» до відділу власної безпеки надійшли 2 звернення на можливо неправомірні дії посадовців ДФС. В одному випадку – на дії податківців, в іншому – на дії працівників митниці.

За результатами перевірок одна інформація підтвердилася. На адресу керівника територіального органу ДФС направлено подання про вжиття заходів реагування стосовно порушників та недопущення виявлених недоліків у подальшому.

Сервіс «Пульс» працює цілодобово за номером: (044) 284-00-07.

Також інформацію щодо протиправних дій посадових осіб територіальних підрозділів ГУ ДФС у Чернігівській області, порушень чинного законодавства суб’єктами господарювання можна надавати до відділу власної безпеки за адресою: м.Чернігів, вул. Реміснича,11. Можна повідомляти й за номером телефону «Довіри»: (0462) 668-522. За кожним фактом буде проведена службова перевірка і вжито відповідних заходів.


Декларування доходів громадян за підсумками 2015 року обговорено під час  інтернет конференції  на Чернігівщині

Протягом години на запитання громадян відповідала заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, податків із самозайнятих осіб та громадян, майнових податків і зборів з фізичних осіб Наталя  Кузнецова.

Усього від громадян області надійшло 21 запитання. Здебільшого цікавилися   особливостями подання декларацій при отриманні спадщини, отриманням податкової знижки на навчання, можливостями декларування доходів в електронній формі, основними випадками подання податкової декларації тощо. З матеріалами інтернет-конференції можна ознайомитися на суб-сайті  ГУ  ДФС  у  Чернігівській  області.

Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року триває кампанія декларування доходів громадян.

Громадяни, які протягом минулого року отримували доходи від осіб, які не є податковими агентами, та іноземні доходи, зобов’язані включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію  за наслідками звітного податкового року до податкової інспекції, за місцем реєстрації у паспорті, а також сплатити податок з таких доходів.

Задекларувати доходи необхідно до 1 травня 2016 року.


Фахівці фіскальної служби виявили в Козелецькому районі алкоголь з підробленими акцизними марками

Щоб ринок алкогольної продукції та тютюнових виробів став прозорим, працівники відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області систематично проводять перевірки. На жаль, не перевелися ще ділки, які підпільно виготовляють алкогольні напої і продають їх довірливим покупцям.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів  Головного управління ДФС у Чернігівській області   Ігор Пирог, днями дві такі перевірки відбулися в Козелецькому районі. Під час їх проведення фахівці виявили ряд порушень. За результатами кожної перевірки складені відповідні акти.

Зокрема, фахівці виявили випадки зберігання алкогольних напоїв, маркованих підробленими марками акцизного податку, а також реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. На алкогольних напоях з підробленими марками акцизного податку були наклеєні етикетки, на яких зазначено, що продукція вироблена в Кіровоградській області.

Порушникам законодавства за результатами цих перевірок доведеться сплатити  27 тисяч гривень штрафів.


Зареєструватися платником акцизного податку необхідно до початку реалізації пального

Реалізація пального підлягає обов’язковій реєстрації з 1 березня. Тож особи, які займаються таким видом діяльності, мають звернутися до податкової інспекції і зареєструватися платниками акцизного податку. Юридичні особи реєструється за місцезнаходженням, а фізичні особи підприємці – за місцем проживання. І зробити це треба заздалегідь – до початку реалізації пального. Такі нововведення передбачені п.п.212.3.4. Податкового кодексу України.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів  Головного управління ДФС у Чернігівській області   Ігор Пирог, станом на 17 березня на Чернігівщині зареєстровані 73 суб’єкти господарювання – реалізатори пального.

За три робочі дні до початку реалізації пального особа має подати відповідну заяву. Її форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня, платник податку зобов’язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня. В цьому акті необхідно зазначити адреси об’єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, та перелік резервуарів і їхні технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам). Також треба вказати правовстановлюючі документи на відповідні об’єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об’єктів. Такі вимоги прописані у підрозділі 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України.

Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 Кодексу. На ці обсяги платник податку має право зареєструвати акцизні накладні (розрахунки коригування) в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Слід наголосити, що операції з реалізації пального без реєстрації передбачають для суб’єкта господарювання  штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (п.117.3 Податкового кодексу України).

Період з 1 березня до 1 квітня є перехідним, протягом якого реєстрація акцизних накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів.


Нелегальні алкоголь та цигарки шкодять і здоров’ю, і бюджету

Працівники Головного управління ДФС у Чернігівській області протягом минулого року перевірили 227 суб’єктів господарювання щодо дотримання законодавства при  виробництві та реалізації  підакцизних товарів. Виявлено 249 порушень законодавства в сфері обігу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пально-мастильних матеріалів. Сума штрафних  санкцій перевищила 2 мільйони 400 тисяч гривень.

За матеріалами оперативного управління виявлені 2 випадки незаконного виробництва фальсифікованих алкогольних напоїв та 1 – пально-мастильних матеріалів. Обліковано 12 кримінальних правопорушень за ст. 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів), та 2 кримінальних правопорушення – за ч.3 ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) у особливо великих розмірах).

З незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей підакцизної групи на суму  26 мільйонів 688 тисяч гривень. В тому числі – 3065 декалітрів лікеро-горілчаної продукції на суму понад 3 мільйони гривень, 2362 декалітри спирту на суму  2 мільйони 100 тисяч гривень, близько 20 тисяч пачок тютюнових виробів на суму майже 345 тисяч гривень, 10 автомобілів на суму 2 мільйони 770 тисяч гривень, 1402 тонни пально-мастильних матеріалів на суму 18 мільйонів 429 тисяч гривень.

Також вилучено товарів підакцизної групи, що були незаконно переміщені через митний кордон, на загальну суму 1 мільйон 423 тисячі гривень.

В ході операції «Акциз-2016», яка стартувала на початку року, проводяться заходи з метою недопущення виробництва та реалізації фальсифікованих підакцизних товарів та незаконного їх ввезення на територію України. Працівники Головного управління ДФС у Чернігівській області під час 63 перевірок виявили 76 порушень на суму близько півмільйона гривень.

Останнім часом побільшало порушень законодавства при торгівлі тютюновими виробами. Зокрема, у лютому працівники відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів спільно зі співробітниками оперативного управління ГУ ДФС у Чернігівській області виявили 2 факти торгівлі тютюновими виробами (тютюн для кальяну) без відповідної ліцензії та без марок акцизного податку встановленого зразка. Сума штрафних фінансових санкцій разом з вилученою продукцією становить близько 85 тисяч гривень.

Операція «Акциз-2016» триває.  Ринок підакцизної  продукції має бути прозорим і акцизний податок повинен надходити до державного бюджету. І це  є гарантією для споживачів, що вони витрачають гроші на легальну, а отже якісну продукцію.


При оформленні вантажу з Китаю чернігівські митники виявили значну кількість незадекларованих товарів

Порушення припинили співробітники митного посту «Чернігів-вантажний» під час оформлення партії товару, що надійшов в Україну з Китаю. Вантаж складався з чоловічих і жіночих сумок, рюкзаків, кейсів для ділових паперів з текстильних матеріалів та чоловічих сумок з натуральної шкіри.

Згідно товаросупровідних документів, які декларант надав до митного оформлення, вантаж  надійшов в Україну морським транспортом і направлявся на адресу однієї з київських фірм.  З метою уникнення можливих ризиків був проведений поглиблений огляд, під час якого митники перевірили на відповідність кількість наявного товару з даними, що вказані у митній декларації.

Під час перевірки встановили, що у контейнері знаходиться велика кількість  незадекларованих товарів – 2349 одиниць. Зокрема, «забули» задекларувати 1570 рюкзаків, 29 пластикових чемоданів (по 3 одиниці в наборі) та 750 сумок для ноутбуків. Наразі вартість цих предметів встановлюється.

За даним фактом складено протокол про порушення митних правил за статтею 472 Митного кодексу України «Недекларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення». Санкції статті передбачають штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів та їх конфіскацію.


Місцеві бюджети Чернігівщини у лютому одержали  на 87 мільйонів гривень більше

За лютий до бюджетів усіх рівнів надійшло 418 млн. грн  податків, зборів та обов’язкових платежів, що контролюються Головним управлінням ДФС у Чернігівській області. Це на 46 відсотків або на 132 млн. грн більше, ніж у лютому минулого року.

Як повідомила начальник відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем Олена Пустовойт, до місцевих бюджетів перераховано 231 млн.грн. Минулорічний рівень перевищений на 60,6 відсотка – надійшло на 87 млн.грн більше. За рахунок внесених до законодавства змін та підвищення рівня податкової культури зросли надходження податку на доходи фізичних осіб майже на 62 млн.грн, земельного податку – на 16 млн.грн, єдиного податку від підприємницької діяльності – на 14 млн.грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – на 4,7 млн.грн.

Чернігівщина у лютому отримала на 68 млн.грн більше податків і зборів, що на 41,6 відсотка перевищує прийняті сесіями місцевих рад бюджетні призначення. Отже, податківці посприяли, щоб у територіальних громад було більше можливостей для фінансування бюджетних та соціальних програм.


Чернігівською митницею ДФС у лютому перераховано до Держбюджету 395,5 мільйонів гривень

У лютому обсяги надходжень до Державного бюджету від діяльності Чернігівської митниці ДФС  склали 395,5 мільйонів гривень. Порівняно з січнем, у лютому до бюджету спрямовано на 136,8 мільйонів або на 52,9 % більше.

У Чернігівській митниці ДФС повідомили,  що у лютому збільшилися обсяги, а відповідно і митні платежі, за ввезення добрив, сигарет, тютюнової сировини та пива солодового.

Натомість, порівняно з січнем зменшилися обсяги ввезення та сума нарахованих платежів при ввезенні промислових машин (для виробництва фільтропаличок, пакування, розвантажування сигарет), пектинових, запашних речовин та сумішей, а також частин і  пристроїв транспортних засобів.

Найбільші суми митних платежів нараховані за результатами митного оформлення добрив, тютюнової сировини, сигарет, шин та покришок пневматичних гумових, джгута ацетатного, тютюну промислового виробництва, пива солодового, полімерів етилену та фільтропаличок. При митному оформленні даних товарів сплачено 74,7 % загальної суми від усіх надходжень, а саме – 295,6 мільйонів гривень.


Контакт-центр ДФС створений для зручності платників податків

Протягом січня-лютого поточного року фахівцями контакт-центру ДФС надано 145,2 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Більшість відповідей платники отримали по телефону – 140,7 тис., електронною поштою та факсом – 4,5 тис.

Найчастіше платники податків зверталися з питань податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, податку на прибуток підприємств та єдиного податку для фізичних осіб-підприємців.

Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді на звернення надаються з використанням Бази знань – автоматизованої бази уніфікованих відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян, яка постійно оновлюється і підтримується в актуальному стані. На 1 березня поточного року у Базі знань налічувалося 14,9 тис. уніфікованих запитань-відповідей. З її використанням протягом зазначеного періоду платникам надано 97 консультацій у письмовій формі.

Базу знань розміщено на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Запитання-відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР). Скористатися нею відвідувачі порталу можуть у будь-який зручний час та самостійно знайти відповіді на питання, які їх цікавлять.

З початку 2016 року цією послугою вже скористалися 641 тис. користувачів, що на 19,9 відс. більше відповідного періоду минулого року.

Нагадаємо, що за допомогою ЗІР можна оперативно та у зручній формі отримати актуальну інформацію щодо змін у податковому та митному законодавстві, контроль за додержанням якого покладено на ДФС, термінів подання звітності та сплати податків (зборів), користуватися можливістю покрокового пошуку інформації, розміщеної в інтерактивних мапах за напрямами «Митна справа» та «Єдиний соціальний внесок», здійснювати перегляд 10 найактуальніших запитань, з якими платники найчастіше зверталися до Контакт-центру за попередній день, та відповіді на них.


Якщо представляються податківцями і просять гроші – не давайте ні копійки!

Якщо вам телефонують незнайомці, представляються податківцями і просять гроші, то ні в якому разі не давайте ні копійки. Відділ власної безпеки при Головному управлінні ДФС у Чернігівській області попереджає, що на Чернігівщині знову орудують шахраї.  Вони виманюють гроші у довірливих керівників підприємств та підприємців.

Іноді вони навіть приїжджають на підприємство чи в організацію і для солідності представляються начальником департаменту чи управління ДФС України або співробітником податкового органу іншого регіону, у якого є зв’язки з керівництвом ДФС України. Як правило, пропонують за винагороду вирішити питання щодо повернення з бюджету податку на додану вартість.

Варто лише погодитися на таку співпрацю і перерахувати на вказаний рахунок кошти, як одразу шахраї зникають. На цьому сумнівна співпраця закінчується і розпочинаються розслідування.

Слід пам’ятати, що шахраї ретельно готують свої підступні сценарії, до того ж вони непогані психологи. Тому не треба вестися на їхні спокусливі пропозиції.

Відділ власної безпеки при ГУ ДФС у Чернігівській області звертається до суб’єктів господарської діяльності: при отриманні подібних пропозицій або ж інформації про факти зловживання з боку податківців негайно повідомляти за адресою: м.Чернігів,  вул.Реміснича, 11. Цілодобово у режимі автовідповідача працює телефон «довіри»: (0462) 668-522.

Шахраї не лише підривають авторитет Державної фіскальної служби, але й намагаються вас ошукати. Спільними зусиллями нам буде простіше їх викрити та притягнути до відповідальності.


На Чернігівщині громадяни вже задекларували понад 130 мільйонів гривень минулорічних доходів

Хоча кампанія декларування минулорічних доходів триватиме до 1 травня, але громадяни Чернігівщини не відкладають цю важливу справу на останні дні, а йдуть до податкових інспекцій.

Як повідомила заступник начальника управління – начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, податків із самозайнятих осіб та громадян, майнових податків і зборів з фізичних осіб Наталя Кузнецова, з початку року декларації про минулорічні доходи подали 2,8 тисячі  громадян. Загальна задекларована сума становить більше 130 мільйонів гривень.

Найактивніші – громадяни, які протягом минулого року отримали спадщину. Вони подали 644 декларації на загальну суму більше 57,5 мільйона гривень.

Останнім часом значно підвищилася податкова культура і в тих громадян, які здають в оренду квартири. Безумовно, цьому сприяла широка роз’яснювальна робота. З початку року вже 280 чоловік, які надавали майно  в оренду, найм (піднайм), подали декларації на суму понад 1,4  мільйона гривень.  Також активно громадяни звітують перед державою про продаж об’єктів нерухомого та рухомого майна – подали 58 декларацій на суму майже 5,5 мільйона гривень.

Ще подані 1 тисяча 167 декларацій для отримання податкової знижки. Загальна сума, що підлягає поверненню із бюджету, становить майже 1,5 мільйона гривень.

Нагадуємо, що громадяни, які сплачували протягом минулого року за навчання, внески у недержавні пенсійні фонди, страхували себе або членів сім’ї, перераховували коштами пожертвування або благодійні внески, погашали пільговий іпотечний житловий кредит, мають право подати декларацію на податкову знижку та повернути частину сплаченого протягом минулого року податку на доходи. Скористатися правом на податкову знижку можна упродовж  року.


За результатами перевірок підприємств на Чернігівщині донараховано до бюджету 31 мільйон гривень

За січень-лютий 2016 року підрозділами аудиту Головного управління ДФС в області проведено 118 перевірок. Це на 32,9% (або 58 перевірок) менше ніж за відповідний період минулого року. За результатами перевірок донараховано до бюджету 31 мільйон гривень. За підсумками січня-лютого вже надійшло до бюджету 6,2 мільйони гривень.

Крім того, здійснюючи контроль за діяльністю збиткових підприємств у 2016 році, зменшено збитки (від’ємне значення об’єкту оподаткування податком на прибуток) на 4 мільйони гривень.


Чернігівські митники попереджають: при ввезенні з-за кордону транспортного засобу дотримуйтесь законодавства

Громадянам, які планують ввозити автомобіль з-за кордону, митники радять завчасно ознайомитися з нормами законодавства. При цьому фахівці Чернігівської митниці ДФС наголошують, що ухилення від сплати митних платежів тягне за собою адміністративну відповідальність.

У Чернігівській митниці ДФС повідомили, що робота з виявлення порушень при ввезенні автомобілів триває постійно. З цією метою управлінням аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням направлено запити до Головних управлінь Державної міграційної служби України. Триває процес виявлення осіб – громадян України, що отримали статус нерезидента, але у дійсності мають постійне місце проживання на території України та протягом минулого року ввозили транспортні засоби особистого користування (що перебувають на постійній реєстрації в інших країнах) без сплати митних платежів.

Так, нещодавно на підставі такої перевірки складено протокол відносно громадянина України – мешканця міста Славутич, який у березні минулого року ввіз автомобіль «WV Passat». На кордоні громадянин разом з документами пред’явив відмітку про перебування на консульському обліку в Литві. Це давало йому підстави ввезти автомобіль у митному режимі «Тимчасове ввезення до 1 року» без сплати платежів. Проведеною перевіркою, що включала у себе і запит до Посольства України у Литовський Республіці, встановлено факт порушення. У відповіді Посольства значилося, що даний громадянин не перебуває на консульському обліку. Отже, він є резидентом України.

У даному випадку сума митних платежів, які підлягали сплаті на момент ввезення автомобіля «WV Passat», становить понад 155 тисяч гривень. Громадин незаконним шляхом ухилився від сплати даних коштів. Санкція статті 485 Митного кодексу України, за якою порушена справа, передбачає штраф у розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів.


За торгівлю фальсифікованою горілкою –  штраф 17 і більше тисяч гривень

Результати перевірок ринку підакцизних товарів свідчать, що останнім часом у продажу побільшало фальсифікованих алкогольних напоїв. Відомо, що податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами (акцизний податок) йде на розвиток інфраструктури міст, міських та селищних рад. Торгуючи нелегальною продукцією, ділки «набивають грішми» власні кишені. Звісно ж, фальсифікат не обліковується і податок до бюджету не сплачується.

Не меншу небезпеку торгівля алкогольним сурогатом становить для здоров’я споживачів. І не лише тих, хто надмірно споживає оковиту. Але й для тих, хто купує горілчані вироби для святкового застілля. Практично за кожним виявленим фактом виробництва чи торгівлі підпільними алкогольними напоями зразки вилученої продукції передаються на експертизу. Досить часто висновки експертів невтішні – продукція становить загрозу для життя людей.

Не зайве додати, що така продукція виготовляється без дотримання елементарних санітарних норм. Здебільшого, підпільні цехи маскуються в гаражних чи підвальних приміщеннях. Сировина зберігається в бочках та каністрах з під отрутохімікатів. Пляшки, в які розливається оковита, не лише не стерилізуються, але навіть елементарно не миються проточною водою. Доповнюють картину підпільних цехів – безлад і бруд.

Потім на пляшки з небезпечним сурогатом наклеюються гарні етикетки (досить часто відомих виробників горілчаних виробів). Приваблюють ділки довірливих покупців трохи нижчою ціною, ніж коштує якісна продукція.

Висновки очевидні – громадяни зацікавлені допомогти контролюючим структурам навести порядок на ринку алкогольної продукції. Споживачі мають платити гроші за якісний товар, а податки повинні надходити до бюджетів.

Як повідомив начальник відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Ігор Пирог, працівниками Головного управління ДФС у Чернігівській області протягом минулого року виявлено та задокументовано 45 фактів торгівлі фальсифікованими алкогольними напоями на суму 816 тисяч гривень. Найбільше таких випадків – у Борзнянському, Козелецькому, Корюківському районах та у Чернігові.

Вже більше двох місяців триває операція «Акциз 2016». Її мета – очищення ринку підакцизних товарів від фальсифікату та незаконно ввезеної на територію України підакцизної продукції, збільшення надходжень акцизного податку до бюджету.

В ході операції проведені 63 перевірки суб’єктів господарювання щодо  виробництва та обігу підакцизних товарів. Виявлено 76 порушень на суму близько 500 тисяч гривень. Зокрема, виявлені 3 факти торгівлі фальсифікованими алкогольними напоями  в картонних 10-літрових пакетах. Як засвідчили наслідки експертизи, при вживанні така продукція смертельно-небезпечна.

Під час операції «Акциз-2016» співробітники оперативного управління  склали 4 протоколи про адміністративні правопорушення у сфері обігу підакцизної продукції.

За матеріалами оперативного управління виявлено 3 кримінальних правопорушення, відповідальність за які передбачена ст. 204 Кримінального кодексу України (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів), у тому числі 1 – за ч.3 ст. 204 КК України (незаконне виготовлення алкогольних напоїв з недоброякісної сировини, що становить загрозу життю та здоров’ю людей).

З незаконного обігу вилучено спирту та алкогольних виробів на суму понад 146 тисяч гривень.

Не зайве нагадати, що штрафна фінансова санкція за торгівлю фальсифікованою алкогольною продукцією становить від 17  тисяч гривень.

Головне управління ДФС у Чернігівській області звертається до громадян з проханням – повідомляти про факти підпільного виробництва та продажу фальсифікованої алкогольної продукції. Звертайтеся до органів ГУ ДФС у Чернігівській області за телефоном чергової частини – 652-911 та у письмовій формі за адресою: Головне управління ДФС у Чернігівській області, м. Чернігів, вул. Реміснича, 11.

За кожним фактом буде проведена перевірка.


Про розгляд запитів на публічну інформацію фіскальною службою

Протягом січня-лютого 2016 року до органів ДФС області надійшло 43 запити на отримання публічної інформації, а саме:

– 17 запитів (40%) від фізичних осіб;

– 26 запитів (60%) від юридичних осіб та громадських організацій.

Переважна  кількість запитів (24)  була прийнята від запитувачів особисто. Поштою надійшло  16 запитів, 3 – на електронну пошту.

Найактивнішими були громадяни міста Чернігова, які надіслали 19 запитів.

Основна інформація, що цікавила запитувачів, стосувалась копій документів, актів перевірок, інформації про загальну суму розбіжностей між податковим кредитом та податковими зобов’язаннями, розміру ставок земельного податку та податку на нерухоме майно, затверджених рішеннями сільських та селищних рад на 2016 рік.

Усі запити були опрацьовані у встановлений законодавством термін.


Звернення громадян розглядаються уважно та вчасно

Впродовж січня-лютого 2016 року до органів ДФС Чернігівської області від громадян надійшло 39 індивідуальних письмових звернень та 1 колективне від п’яти громадян.

Щодо статі авторів звернень, то більш активними були чоловіки, вони надіслали 23 заяви. Від жінок надійшло 16 звернень.

Серед пільгових категорій громадян право на звернення реалізували  учасник бойових дій та інвалід ІІІ групи.

За результатами розгляду: роз’яснено – 18 звернень, вирішено позитивно – 2, направлено за належністю – 1, на стадії розгляду перебуває 19 звернень.

Задля реалізації конституційного права на звернення керівниками податкових інспекцій області проведено 39 особистих прийомів громадян, з них 15 виїзних.

Усім заявникам надані своєчасні та кваліфіковані відповіді.


Про сплату податків подбайте завчасно

Звертаємося до платників податків з проханням рівномірно та своєчасно сплачувати податки, не порушувати встановлені законодавством  терміни.

Адже, своєчасна та рівномірна сплата податків, зборів та обов’язкових платежів є запорукою добробуту усіх громадян  та держави в цілому. Гарантує вчасну виплату пенсій, стипендій, соціальних виплат, зарплати освітянам, працівникам сфери культури, медичним працівникам тощо.

Головне  управління  ДФС у Чернігівській області нагадує, що 10 березня 2016 року – останній день сплати податку на прибуток підприємств за 2015 рік, платниками, у яких податковий (звітний) період дорівнює календарному року.


Новий сервіс ДФС – електронне адміністрування реалізації пального

Система електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП) запроваджена з 1 березня цього року.

Юридичні особи та фізособи-підприємці, які реалізовуватимуть  пальне, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку з реалізації пального. Зробити це необхідно до початку здійснення такої діяльності. Як повідомила начальник відділу обслуговування платників податків ГУ ДФС у Чернігівській області Тетяна Говоруха, для цього необхідно подати заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального за формою J(F)1310301.

Заява надсилається до контролюючого органу за основним місцем обліку в електронному вигляді засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису відповідальних осіб.

Електронні формати Заяви та інших документів розміщенні на офіційному веб-порталі ДФС у розділі «Електронна звітність»/Платникам податків про електронну звітність/ Інформаційно-аналітичне забезпечення /Реєстр електронних форм податкових документів.

Заява може бути сформована та надіслана через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). Увійти до оновленого кабінету можна за адресою: cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС України. Також для формування заяви в електронному вигляді платник податків самостійно на власний розсуд може обрати будь-яке програмне забезпечення, яке формує вихідний файл відповідно до затвердженого формату (стандарту).

Підтвердженням про отримання контролюючим органом заяви є перша квитанція (квитанція про доставку). Після автоматичної обробки заяви  платнику не пізніше наступного робочого дня направляється друга квитанція. В ній зазначається інформація про результати розгляду: повідомлення про реєстрацію особи платником податку шляхом включення її до Реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або повідомлення про необхідність подання нової заяви у разі виявлення порушень вимог щодо електронного цифрового підпису, дотримання форми, порядку заповнення і подання заяви.

У разі подання заяви до 1 березня датою реєстрації платником податку є перший день перехідного періоду, тобто 1.03.2016 року.

Особа, яка зареєстрована платником податку, може направити до ДФС засобами електронного зв’язку в електронному вигляді запит для отримання витягу із Реєстру платників за формою J(F)1302501. Не пізніше наступного робочого дня після отримання запиту ДФС направляє їй засобами електронного зв’язку в електронному вигляді витяг із Реєстру платників. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до Реєстру платників.

Переглянути інформацію з Реєстру платників також можна в оновленому «Електронному кабінеті платника» (відкрита та закрита частини/Інформація з Реєстрів ДФС/Реєстр  платників акцизного податку).

Інформація про реквізити відкритого електронного рахунка  ДФС буде надіслана платнику податку не пізніше операційного дня, що настає за днем його відкриття у вигляді повідомлення.


Торгувати алкоголем і цигарками без ліцензії обійдеться надто дорого

На Чернігівщині ще є випадки безліцензійної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Такі бізнесмени податки не сплачують, а отже і втрачає  бюджет.

Протягом минулого року фахівці відділу контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Головного управління ДФС у Чернігівській області виявили 28 фактів безліцензійної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на суму більше мільйона  гривень. З початку цього року у Чернігові  також  виявлені 1 випадок безліцензійної торгівлі алкогольнми напоями та 2 випадки – безліцензійної торгівлі тютюновими виробами.

Штрафна фінансова санкція за таке  порушення – від 17 тисяч гривень. Отже, торгувати без ліцензії алкоголем та цигарками обійдеться надто дорого. В цьому можна переконатися, відкривши статтю ст. 17  Закону України від 19 грудня 1995 року №481-95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» (із змінами та доповненнями).  Висновки очевидні – не варто ризикувати.

Розраховувати порушникам, що якось минеться не варто. Адже протягом минулого року за результатами перевірок співробітники оперативного управління склали 48 протоколів про адміністративні правопорушення у сфері обігу підакцизної продукції.

Триває операція «Акциз-2016». А відтак, у порушників немає жодних шансів не потрапити в поле зору фахівців контролюючих структур та уникнути відповідальності.

Єдине правильне рішення – своєчасно отримати ліцензію і вести бізнес у правовому полі.

Нині в області діють 2820  ліцензій на алкогольні напої та 2106 – на тютюнові вироби. З них у цьому році видано 401 ліцензію на торгівлю алкогольними напоями та 318 – тютюновими виробами.