Новини Пенсійного фонду України

Відділ обслуговування громадян у Корюківці: 

 вул. Вокзальна, 8 А

(04657) 3-46-33

щоденно в робочі дні тижня з 8:00 до 17:00


21.02.2024

Пенсійники Чернігівщини розглянули підсумки 2023 року та плани на поточний рік

20 лютого ц.р. відбулося розширене засідання колегії при начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області. До заходу долучилася заступник Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

Учасники зібрання вшанували хвилиною мовчання пам’ять Героїв Небесної Сотні та всіх загиблих у протистоянні російській агресії.

Виступаючи з доповіддю, голова колегії Юрій Юрченко поінформував про основні показники діяльності, з якими завершили минулий рік, та відмітив забезпечення стабільного функціонування в області пенсійної системи, здійснення своєчасних соціальних виплат, виконання інших поставлених завдань.

Очільник Головного управління підкреслив, що в умовах воєнного стану фахівці забезпечують надання якісних послуг як в сервісних центрах, так і поза їх межами на віддалених робочих місцях, впроваджують нові цифрові рішення, з усією відповідальністю опановують нові функції.

Про результати роботи за окремими напрямками прозвітували начальник Управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Любов Кисла та начальник Управління контрольно-перевірочної роботи Олена Мазко.

Соціальні партнери – голова Федерації профспілкових організацій Чернігівської області Ігор Москаленко та заступник начальника філії – Чернігівське обласне управління АТ “Ощадбанк” Наталія Носенко у своїх виступах надали високу оцінку співпраці з Головним управлінням та висловили сподівання на подальшу успішну взаємодію. Ігор Москаленко відзначив професійне виконання обов’язків працівниками Головного управління в складних умовах сьогодення, активну громадянську позицію у наданні волонтерської допомоги воїнам на передовій, участь у донорських акціях. Наталія Носенко ознайомила з трьома актуальними соціальними проєктами банківської установи.

Заступник Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко подякувала за проведену роботу, відзначила змістовний аналіз досягнень та завдань, які випливають з отриманих результатів. Вона акцентувала увагу на основних пріоритетах у поточному році, зокрема, щодо забезпечення стабільності фінансової системи Пенсійного фонду; відповідального проведення пенсійних та страхових виплат, надання соціальних послуг, житлових субсидій та пільг; високих стандартів обслуговування громадян.

Підбиваючи підсумки засідання, Юрій Юрченко подякував колективу за відповідальне виконання поставлених завдань, згуртованість, підтримку одне одного у цей нелегкий період. Наголосив на дотриманні чіткої взаємодії всіх структурних підрозділів та закликав консолідувати зусилля на комплексному опрацюванні визначених пріоритетів, озвучених заступником Голови правління Пенсійного фонду України Іриною Ковпашко, задля досягнення спільної мети.

Довідкова інформація про основні підсумки роботи за 2023 рік за посиланням: https://www.pfu.gov.ua/cn/400441-pensijnyky-chernigivshhyny-rozglyanuly-pidsumky-2023-roku-ta-plany-na-potochnyj-rik/


13.02.2024

В яких банках Чернігівщини можна отримати пенсійні та соціальні виплати?

Одержувачі пенсії, житлової субсидії або пільги можуть отримувати відповідні виплати через відділення поштового зв’язку або на банківський рахунок.

Отримувач виплати самостійно обирає спосіб одержання виплати, в тому числі будь-який з уповноважених банків України.

Відкриття та обслуговування пенсійного рахунку в банку є безкоштовним.

Для оформлення пластикової картки в банку, який уповноважений Пенсійним фондом України виплачувати пенсію та соціальну допомогу клієнтам через рахунки, які відкриті в цьому банку, необхідно подати наступні документи: оригінал паспорта, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду платника податків.

У Пенсійному фонді України впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян. Тому з відповідною заявою можна звернутися до будь-якого сервісного центру обраного Головного управління Пенсійного фонду України. Заяву про виплату пенсії, житлової субсидії, пільги  через поточний рахунок у банку можна подати до органу Пенсійного фонду України або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису. Можливість формування такої заяви передбачено в особистому електронному кабінеті громадянина, зареєстрованого на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” – “Внесення змін до пенсійної справи”.

Уряд ухвалив постанову №588 від 13 травня 2022 року «Деякі питання здійснення виплат пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ протягом дії воєнного стану» щодо банківських установ, які мають право на виплату пенсій під час воєнного стану. Уповноваженими нині є 46 банків.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області співпрацює із 22 банками, які здійснюють свою діяльність на території області:

 1. АТ «Ощадбанк»,
 2. АТ КБ «ПРИВАТБАНК»,
 3. АТ «Укрексімбанк»,
 4. АТ АБ «Укргазбанк»,
 5. АТ «КБ «АКОРДБАНК»,
 6. АТ «А-БАНК»,
 7. АТ «АЛЬФА-БАНК»,
 8. АТ «Банк Альянс»,
 9. АТ КБ «Глобус Банк»,
 10. АТ «Ідея Банк»,
 11. АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК»,
 12. АТ «КРЕДОБАНК»,
 13. АТ «МТБ БАНК»,
 14. АТ «ОТП Банк»,
 15. АТ АБ «ПІВДЕННИЙ»,
 16. АТ «ПОЛІКОМБАНК»,
 17. АТ «ПРАВЕКС БАНК»,
 18. АТ «ПЕРШИЙ УКРАЇНСЬКИЙ МІЖНАРОДНИЙ БАНК»,
 19. АТ «Райффайзен Банк»,
 20. АТ «ТАСКОМБАНК»,
 21. АТ «УкрСиббанк»,
 22. АТ «Універсал Банк».

ВАЖЛИВО

За бажанням громадянин може перейти на обслуговування в інший банк, який для нього є більш зручним. Для цього необхідно звернутися до відділення банку, в якому була оформлена пластикова карта і письмово повідомити банк про закриття карткового рахунку і відкрити картковий рахунок у іншому банку.

ДОВІДКА

Станом на 31.01.2024 року майже 218 тис. пенсіонерів Чернігівщини отримують пенсії через банківські установи.


07.02.2024

Субсидія та пільга: що спільного та в чому різниця?

Спільним є те, що це допомога, яка надається державою на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Однак, житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг та пільга на оплату житлово-комунальних послуг – це два різних види виплат.

Житлова субсидія — це адресна державна соціальна допомога громадянам, які не можуть самостійно платити за житлово-комунальні послуги. Ця допомога залежить від майнового та матеріального стану домогосподарства.

Хто може оформити субсидію?

 • громадянин зареєстрований у житловому приміщенні;
 • особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні на підставі договору оренди;
 • індивідуальний забудовник, будинок якого не прийнятий в експлуатацію, але плата за житлово-комунальні послуги нараховується. У цьому разі до заяви потрібно додати документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства;
 • внутрішньо переміщена особа, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні без укладення договору оренди. До заяви додаються відповідні документи, що підтверджують проживання за фактичною адресою домогосподарства;
 • неповнолітня дитина, яка залишилася без батьківської опіки, недієздатна особа працездатного віку, над якою встановлено опіку (за заявою опікуна (піклувальника).

Умови призначення житлової субсидії та процедура отримання такої допомоги визначені Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”.

Пільги – це встановлені законодавством переваги, що надаються визначеним категоріям громадян, у вигляді відшкодування частини вартості спожитих житлово-комунальних послуг.

Хто може отримувати пільги ?

 • ветерани війни;
 • члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни;
 • захисники та захисниці України;
 • постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС;
 • діти війни;
 • педагогічні, медичні працівники, працівники культури на пенсії, які працювали та проживають у сільській місцевості;
 • багатодітні сім’ї тощо.

Повний перелік осіб, які мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг, що надаються з урахуванням доходів, визначено Порядком надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 №389 “Про затвердження Порядку надання пільг окремим категоріям громадян з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї”.

Підставою для надання пільги є посвідчення, де вказано до якої категорії пільговиків належить особа та яка саме знижка з оплати за житлово-комунальні послуги їй передбачена.

ВАЖЛИВО

За наявності одночасного права на субсидію і на пільгу надається один з видів допомоги.

Підставою для надання пільги є посвідчення, де вказано до якої категорії пільговиків належить особа та яка саме знижка з оплати за житлово-комунальні послуги їй передбачена.

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг, залежно від категорії отримувачів, може надаватися як без урахування доходів, так і з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.


06.02.2024

Пенсії-2024: про які зміни слід обов’язково інформувати Пенсійний фонд України?

Лише в разі повідомлення ПФУ може гарантувати безперервність пенсійних виплат. Для пенсіонерів існують такі види обставин, про які у 10-денний термін слід обов’язково повідомити орган Пенсійного фонду України. Це:

 • отримання нового зразка паспорта громадянина України – ID-картки;
 • отримання нового паспорта у разі викрадення або втрати старого;
 • зміну прізвища (у разі зміни прізвища або імені потрібно надати новий паспорт, свідоцтво про шлюб або інший відповідний документ);
 • зміну ідентифікаційного коду;
 • зміну адреси проживання;
 • працевлаштування;
 • реєстрацію або зняття з обліку як фізичної особи – підприємця;
 • звільнення з роботи;
 • набуття, зміну чи припинення особливого статусу;
 • виїзд на постійне місце проживання за кордон.

Надання таких даних передбачено Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

ВАЖЛИВО

Інформація щодо змін необхідна для коректного заповнення документів та корегування (при необхідності) розміру пенсійної виплати.

Як поінформувати Пенсійний фонд України про зміни?

Про відповідні зміни можна поінформувати Фонд, звернувшись до найближчого сервісного центру ПФУ за місцем проживання.

Заяву можна подати також через особистий електронний кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Для цього потрібно авторизуватися на https://portal.pfu.gov.ua за допомогою КЕП (кваліфікованого електронного підпису). У лівому боковому меню обрати розділ «Щодо пенсійного забезпечення». У вкладці «Внесення змін до пенсійної справи» сформувати відповідну заяву та відправити до ПФУ.

Інструкція для користувачів вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Z4A4B6bdgDg


01.02.2024

Пенсійний фонд України повідомляє про графік прийому громадян на віддалених робочих місцях:

м. Корюківка, вул. Вокзальна, 9 (ЦНАП)

тел.: (04657) 3-45-01

перша та третя середа місяця з 09:00 — 12:00


25.01.2024

Чи впливає на розмір пенсії статус учасника бойових дій?

 • Згідно з чинним законодавством, учасники бойових дій мають право на додаткові доплати до пенсії. Надбавка становить 25 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
 • Постановою уряду № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” визначено мінімальні розміри пенсій різних категорій осіб, які мають статусні підвищення.

Загальний розмір пенсії для учасників бойових дій з урахуванням усіх надбавок має становити не менше ніж 210 % від прожиткового мінімуму. Тобто йдеться про суму у 4395,30 грн. Доплата нараховується незалежно від виду пенсії.

 • Відповідно до ст. 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасникам бойових дій пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються в розмірі 25 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
 • Відповідно до Закону України від 16.03.2004 №1603-IV “Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни” встановлюється цільова грошова допомога на прожиття в розмірі 40,00 грн.
 • Відповідно до постанови КМУ від 28 липня 2010 р. № 656 “Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій” у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності 210 %, таким учасникам бойових дій та постраждалим учасникам Революції Гідності виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

22.01.2024

Бюджет 2024: зміни розміру пенсій, надбавок, доплат

Проведено перерахунок пенсій 65-річним непрацюючим пенсіонерам

У зв’язку зі збільшенням з 1 січня 2024 року розміру мінімальної заробітної плати до 7100 грн проведено перерахунок пенсій 65-річним непрацюючим пенсіонерам за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок – 30 років страхового стажу. Пенсія для цієї категорії громадян становить не менше 40% від мінімальної зарплати, тобто не менше 2 840 грн.
На Чернігівщині проведено перерахунок пенсій 61,7 тис осіб. Збільшення пенсій відбулося у 1535 осіб, середній розмір підвищення становить 262 грн.
Зросли надбавки до пенсій Почесним донорам України
Громадяни які мають звання Почесного донора України за діючим законодавством отримують доплату до пенсій у розмірі 10% від прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 1 січня 2024 року встановлено  розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність встановлено на рівні 2361 грн, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – на рівні 2 920 грн.
З урахуванням зазначеного, з 1 січня 2024 року розмір надбавки почесним донорам України зріс з 258,90 грн до 292,00 грн.
 Важливо
Перерахунки проведені в автоматичному режимі і не потребують особистого звернення пенсіонерів до територіальних органів Пенсійного фонду України.
Перераховані пенсії виплачуються вже у січні поточного року. При цьому сума підвищення для кожного пенсіонера є індивідуальною та залежить від складових, врахованих для обчислення пенсії.
Крім того, з 1 січня збільшиться розмір щомісячної грошової виплати деяким категоріям громадян з числа осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Закон України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”).
Важливо
Пунктом 8 розділу “Прикінцеві положення” Закону “Про Державний бюджет України на 2024 рік” встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом із щорічною індексацією пенсій.


22.01.2024
З 1 січня 2024 року змінились розміри мінімальної та максимальної страхових виплат
Згідно зі статтею 36  Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати працездатності (у відсотках) та виходячи із середньомісячної заробітної плати, яку людина одержувала до ушкодження здоров’я.
Для потерпілих, у яких право на ці виплати настане після 1 січня 2024 року:
–       мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати в перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату – 7100 грн;
–       максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати – 28 400 грн (7100 грн х 4).
Зверніть увагу!
Виплату щомісячних страхових виплат, призначених у січні 2024 року, буде здійснено в лютому поточного року.


22.01.2024

З 1 січня змінилась вартість легкових авто, з якої сплачується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування

1 січня 2024 року в Україні встановлено нові розміри прожиткового мінімуму. Зокрема, розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб складає 3028 гривень. Відповідно, диференційовані ставки збору на обов’язкове державне пенсійне страхування під час першої державної реєстрації легкових автомобілів (крім легкових автомобілів, оснащених виключно електричними двигунами), які залежать від вартості автомобіля, у 2024 році становитимуть:

 • 3 % – якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 165 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (до 499 620,00 грн);
 • 4 % – якщо вартість легкового автомобіля – від 165 до 290 (включно) розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (від 499 620,00 грн до 878 120,00 грн);
 • 5 % – якщо вартість легкового автомобіля перевищує 290 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня звітного року (понад 878 120,00 грн).

Збір сплачується фізичними особами та підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності при першій державній реєстрації легкових автомобілів в Україні та спрямовується до Державного бюджету України.

Реквізити бюджетних рахунків для зарахування зборів на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій розміщені на головній вебсторінці Державної казначейської служби України (https://www.treasury.gov.ua/) у розділі “Пошук реквізитів доходних рахунків”.


16.01.2024

Як внутрішньо переміщеним особам отримати пільги на оплату ЖКП?

Пільга на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу надається внутрішньо переміщеним особам, які перебувають на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, або їх законним представникам після надання заяви, до якої додається у разі потреби довідка про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та/або кухонного вогнища на твердому паливі, до органів Пенсійного фонду України.

 Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу за формою затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 373.

Які документи потрібні?

Для отримання пільги внутрішньо переміщеній особі необхідно надати:

 • оригінали документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім’ї на пільги (пільгове посвідчення);
 • документ, що засвідчує реєстрацію особи у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків-картка платника податків та паспорт громадянина України/свідоцтва про народження (на вибір) із внесеними даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків або з відповідною відміткою у разі, коли особа через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • паспорт;
 • інформацію про характеристику житла і послуги, щодо отримання яких внутрішньо переміщена особа має право на пільги та якими користується;
 • довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що підтверджує фактичне місце проживання.

Куди та як можна  подавати документи?

Заяви з необхідними документами для отримання пільги можна надати

особисто:

 • у сервісні центри Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області;
 • уповноваженим посадовим особам виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або військової адміністрації та посадових осіб ЦНАПів;

дистанційно:

у разі надсилання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, мобільний додаток Пенсійного фонду України, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або Портал Дія).

Важливо

Для отримання пільги з оплати житлово-комунальних послуг можна звернутись до Пенсійного фонду України online та подати необхідні документи через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Фонду.

Більш детально – за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=weUUqDW6wVQ&t=70s


15.01.2024

Скільки коштує докупити один місяць страхового стажу у січні 2024 року?

Для того, щоб до страхового стажу було зараховано один повний місяць, сума добровільного пенсійного внеску повинна бути не меншою від розміру мінімального страхового внеску, який визначається як 22% від розміру мінімальної заробітної плати.

Для того, аби в січні 2024 року до страхового стажу було зараховано один повний місяць, потрібно сплатити 1562 гривень

(22% х 7100 грн, де 7100 грн – розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2024 року).

Як дізнатись, що внески зараховані та стаж “куплено“?

Сплачені внески обліковуються автоматично після надходження коштів на рахунок Фонду. Повідомлення про сплату надійде на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) в особистий кабінет застрахованої особи, на користь якої сплачено внески.

Перевірити дані про зарахування платежу, заробітну плату для пенсії, розрахованої з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу можна в особистому кабінеті, сформувавши електронну довідку ОК-5. На останній сторінці довідки ОК-5 в розділі “Звітний рік: 2023 рік” відображається заробітна плата для пенсії, розрахована з добровільно сплаченого внеску та кількість днів набутого страхового стажу.

(Покрокова інструкція “Як перевірити інформацію про сплату добровільних пенсійних внесків“ https://www.pfu.gov.ua/2159589-yak-pereviryty…/).


11.01.2024

Особливості виплати лікарняних по вагітності та пологах у 2024 році

В Україні працюючі жінки та жінки, які займаються підприємницькою діяльністю, при оформленні листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами отримують відповідну допомогу.

Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку.

Кому надається допомога

Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” на оплату лікарняних по вагітності та пологах мають право жінки, які працюють на умовах трудового договору (контракту), гіг-контракту, іншого цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, зокрема які є резидентами Дія Сіті, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, жінки, які обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, жінки – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність.

Розмір допомоги

Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу).

Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, в тому числі допомоги по вагітності та пологах, здійснюється відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням».

Розмір допомоги обчислюється із заробітної плати (доходу) за останнім місцем роботи (діяльності) шляхом ділення суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів.

Розмір виплат жінкам, які займаються підприємницькою діяльністю, залежить від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено страхові внески.

Важливо! 

У розрахунковому періоді (12 місяців) не враховуються календарні дні, які не відпрацьовані з поважних причин (визначені в пункті 3 Порядку №1266).

Сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць визначається в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачувалися страхові внески, та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної заробітної плати, встановленої на час настання страхового випадку. З 1 січня 2024 року максимальний розмір допомоги для жінок, що працюють, становить 106 500 грн на місяць (15 мінімальних заробітних плат), а мінімальний – 7100 грн на місяць.

Скільки календарних днів оплачується?

Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

 • 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після),
 • 14календарних днів (70 днів до пологів та 70 після) у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів;
 • 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Зверніть увагу!

Працюючі жінки в разі відсутності медичних протипоказань мають право, за власним бажанням, розпочинати відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше ніж за 70 (90) днів до очікуваної дати пологів, а також переносити невикористані дні відпустки на період після пологів. При цьому загальна тривалість такої відпустки, передбачена законодавством, не змінюватиметься.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


09.01.2024

Пенсіонери, що стали ВПО до 24.02.2022, можуть пройти ідентифікацію до 31 березня 2024

27 грудня Уряд ухвалив постанову за № 1384 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 р. № 637 і від 8 серпня 2023 р. № 837“, якою передбачено, що пенсіонерам з числа внутрішньо переміщених осіб, які набули цього статусу до 24 лютого 2022 року та отримують пенсії через поточні рахунки в АТ “Ощадбанк“, термін проходження фізичної ідентифікації продовжено до 31 березня 2024 року.

Норма про проходження фізичної ідентифікації для всіх отримувачів пенсій та соціальних виплат діє в Україні ще з 2004 року. Вона необхідна, щоб перевірити, чи дійсно кошти від держави отримує та людина, якій вони призначені, і чи є вона живою.

На час дії карантину з COVID-19 цю норму скасували для пенсіонерів, які стали внутрішньо переміщеними особами до 24 лютого 2022 р. Із завершенням карантину вона відновила свою дію.

Наразі термін для проходження фізичної ідентифікації для цієї категорії осіб продовжено до 31 березня 2024 року.

Визначений термін у 3 місяці необхідно використати, щоб пройти ідентифікацію зручним для себе способом, онлайн, офлайн чи за допомогою відеоконференції (інструкція https://bit.ly/3vgEz6e)

Як пройти фізичну ідентифікацію?

 • відвідати будь-яке відділення Ощадбанку або сервісний центр Пенсійного фонду з документом, що посвідчує особу (наприклад, паспорт громадянина України)
 • в особистому кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису «Дія.Підпис»;
 • за допомогою відеоконференцзв’язку з працівниками органів Пенсійного фонду України.
 • або у закордонній дипломатичній установі України із надсиланням документів поштою до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування на обліку.

03.01.2024

З 1 січня 2024 року змінились розміри мінімальної та максимальної страхових виплат

Згідно зі статтею 36  Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати працездатності (у відсотках) та виходячи із середньомісячної заробітної плати, яку людина одержувала до ушкодження здоров’я.

Для потерпілих, у яких право на ці виплати настане після 1 січня 2024 року:

–       мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати в перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за мінімальну заробітну плату – 7100 гривень;

–       максимальний розмір щомісячної страхової виплати не може перевищувати чотири мінімальні заробітні плати – 28 400 гривень (7100 грн х 4).

Зверніть увагу!

Виплату щомісячних страхових виплат, призначених у січні 2024 року, буде здійснено в лютому поточного року.


02.01.2024

Як зміниться розмір пенсій з 1 січня 2024 року

Закон України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” передбачає підвищення в 2024 році, зокрема, розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Так, згідно зі статтею 8 зазначеного Закону з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату встановлено в розмірі 7100 гривень (до 1 січня – 6700 гривень).

Таке збільшення є підставою для перерахунку пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж (30/35 років для жінок / чоловіків відповідно): мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів  з 1 січня 2024 року не може бути меншим за 40% мінімальної зарплати – 2 840 гривень (частина друга статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

Крім того, з 1 січня збільшиться розмір щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Закон України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”).

Відповідно до статті 7 Закону “Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 1 січня 2024 року зростають розміри прожиткового мінімуму. Зокрема, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшується до 2361 гривень,а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – до 2 920 грмвень.

З урахуванням зазначеного з 1 січня 2024 року з 258,90 до 292,00 гривень зросте розмір надбавки до пенсії почесним донорам України, який обчислюється як 10% розміру прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць.

Водночас, пунктом 9 Прикінцевих положень Закону “Про Державний бюджет України на 2024 рік” встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом зі щорічною індексацією пенсій.


27.12.2023

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника: основні умови призначення

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника  відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон) призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Заявник може звернутися до територіального органу Пенсійного фонду України або отримати послугу онлайн через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду: portal.pfu.gov.ua.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається в розмірі: 

– на одного непрацездатного члена сім’ї – 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника;

– на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника вважається непрацездатним відповідно до частини другої статті 36 Закону, а членам сім’ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону – довічно.

Хто вважається непрацездатним членом сім’ї?

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;

2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;

3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Важливо:

 • До членів сім’ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, якщо вони:
 • були на повному утриманні померлого годувальника;
 • одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування.
 • Під час дії в Україні воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення дітям віком від 18 до 23 років, які навчаються за денною формою навчання у закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, пенсія в разі втрати годувальника призначається, а виплата раніше призначеної пенсії продовжується без надання довідки закладу освіти на підставі даних про навчання за денною формою навчання, отриманих Пенсійним фондом України з Єдиної державної електронної бази з питань освіти.
 • У разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні незалежно від тривалості страхового стажу.
 • Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
 • Непрацездатні члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, у порядку, передбаченому Законом України “Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин”, які були на її утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу годувальника, мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
 • Члени сім’ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.
 • Усиновлені діти мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми.
 • Пасинок і падчерка мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника нарівні з рідними дітьми, якщо вони не одержували аліментів від батьків.
 • Неповнолітні діти, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, зберігають це право і в разі їх усиновлення.

18.12.2023

Розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності: кому виплачують 100% середньої заробітної плати (доходу)?

Відповідно до статті 17 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” розмір допомоги по тимчасовій непрацездатності застрахованих осіб залежить від страхового стажу та виплачується як:

 • 50 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам зі страховим стажем до 3 років;
 • 60 % середньої заробітної плати – застрахованим особам зі страховим стажем від 3 до 5 років;
 • 70 % середньої заробітної плати – застрахованим особам зі страховим стажем від 5 до 8 років;
 • 100 % середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам зі страховим стажем понад 8 років;

Водночас 100 % середньої заробітної плати (доходу) також виплачується:

– застрахованим особам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;

– одному з батьків або особі, яка їх замінює, які доглядають хвору дитину віком до 14 років, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;

– ветеранам війни, постраждалим учасникам Революції Гідності та членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, Захисників і Захисниць України;

– особам, віднесеним до жертв нацистських переслідувань;

– донорам, які мають право на пільгу;

– особам, реабілітованим відповідно до Закону України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років».

Працівникам або гіг-спеціалістам резидента Дія Сіті, які є застрахованими особами, лікарняні виплачуються незалежно від страхового стажу, в розмірі суми заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески.

Важливо!

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною або хворим членом сім’ї) в розрахунку на місяць не повинна перевищувати розмір максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, з якої сплачено страхові внески.

Сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, не має перевищувати розмір заробітної плати (доходу) таких осіб, з якого фактично сплачено страхові внески.

 Довідка

Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) для оплати лікарняних обчислюють діленням нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) зарплати, на яку нараховано страхові внески (з 2011 року – єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування), на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.


18.12.2023

Пенсія у 2024 році

– Як розраховується страховий стаж для нарахування пенсії?

Страховий стаж в Україні обчислюється в місяцях. При цьому неповний місяць роботи може бути зарахований до страхового стажу в повному обсязі, якщо сума сплачених за цей місяць внесків до Пенсійного фонду не менша за мінімальний страховий внесок. Якщо з яких-небудь причин страховий внесок був сплачений у меншому розмірі, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення відповідної доплати (розрахунок доплати проводиться співробітниками ПФУ). Без здійснення доплати страховий стаж визначається пропорційно сплаченим внескам (за встановленою законодавством формулою).

– Чи враховується безперервність стажу під час розрахунку пенсії?

На даний час безперервність стажу роботи для призначення пенсії не дає жодних пільг.

– Що робити, якщо не вистачає страхового стажу для призначення пенсії?

Згідно зі ст. 26 Закону “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, наявність у людини необхідного страхового стажу дає їй право на оформлення пенсії після досягнення встановленого віку. За відсутності потрібного страхового стажу для призначення пенсії можна укласти договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування (купівлі стажу). Визначитися з кількістю відсутнього стажу допоможуть співробітники Пенсійного фонду України під час проведення попереднього  розрахунку страхового стажу (за зверненням громадянина).


15.12.2023

Як записатись на проходження ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку через вебпортал Пенсійного фонду України

Порядок встановлення територіальним органом Пенсійного фонду України особи одержувача пенсії, щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, інших соціальних виплат шляхом відеоконференцзв’язку затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 20 листопада 2023 року за № 49-2 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 5 грудня 2023 року за № 2111/41167.

Щоб записатись на проходження  ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку через вебпортал Пенсійного фонду України необхідно виконати наступні кроки:

Крок 1. Зайдіть на вебпортал електронних Послуг Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua.

 • У верхній частині екрану оберіть вкладку “Ідентифікація у режимі відеоконференцзв’язку” та натисніть на неї.

Крок 2. У формі, що з’явиться на екрані, заповніть всі поля, позначені зірочкою. Виконайте зазначені на екрані вказівки.

 • Заповніть особисті дані; дані документу, що посвідчує особу;, вкажіть адресу електронної пошти та номер телефону (для отримання зворотного контакту від фахівців Пенсійного фонду); з випадаючого списку оберіть спосіб проведення відеоідентифікації через один із запропонованих додатків: Google Meet, Signal, Skype, Telegram, Viber, WhatsApp, Zoom; за необхідності, вкажіть вид послуги, яку необхідно забезпечити під час відеоідентифікації (перекладач жестової мови, фізичний супровід персонального асистента або помічника, тощо), дайте згоду на передачу даних та натисніть “Подати заяву“.
 • До заяви можуть бути додані (у вигляді прикріплених файлів) ідентифікаційні документи: паспорт, пенсійне посвідчення, довідка про присвоєння ідентифікаційного номера, свідотво про народження, трудова книжка тощо (розмір кожного файлу не повинен перевищувати 1 Мб).

Зверніть увагу!

В інтересах малолітніх або неповнолітніх осіб, недієздатних осіб, осіб, дієздатність яких обмежено, заяви подаються батьками, усиновлювачами, батьками-вихователями, прийомними батьками, патронатними вихователями, опікунами, піклувальниками.

Після подачі заяви на проходження  ідентифікації у режимі відеоконференцзв’язку, з вами зв’яжеться уповноважений працівник органу Пенсійного фонду України для узгодження часу та способу проведення відеоідентифікації.

Важливо!

Відеоідентифікація здійснюється протягом 30 календарних днів, але не раніше 10 робочих днів з дати подання заяви (звернення).


12.12.2023

Пенсія за віком у 2024 році: особливості призначення

 Відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, (далі – Закон) з 1 січня по 31 грудня 2024 року на пенсію за віком мають право особи:

 • після досягнення пенсійного віку 60 років, – за наявності страхового стажу не менше 31 року,
 • після досягнення пенсійного віку 63 роки – за наявності страхового стажу не менше 21 року.
 • Мінімально необхідний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії у 65 років – 15 років.

 За призначенням пенсії за віком можна звертатися у будь-який час після виникнення права на пенсію.

Якщо заяву про призначення пенсії за віком буде подано не пізніше 3-х місяців з дня досягнення пенсійного віку, пенсію буде призначено з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку. Якщо звернення за пенсією буде пізніше – пенсію призначать з дати звернення за нею.

ВАЖЛИВО

Згідно з змінами у законодавстві, тимчасово, у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, для осіб, які проживають/проживали на території, на якій ведуться (велися) бойові дії, та/або на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, у разі якщо звернення за призначенням пенсії відбулося в період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох місяців після його припинення або скасування, за умови що передбачений частиною першою статті 45 цього Закону строк звернення за призначенням відповідної пенсії не сплив станом на 24 лютого 2022 року, пенсія призначається:

 • за віком – з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку;
 • по інвалідності – з дня встановлення інвалідності;
 • у зв’язку з втратою годувальника – з дня, що настає за днем смерті годувальника;
 • за вислугу років – з дня, наступного за днем звільнення з роботи, яка дає право на таку пенсію, але не раніше 24 лютого 2022 року.

 Перелік основних документів, які подаються для призначення пенсії:

 • паспорт;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП);
 • документи про страховий стаж – трудова книжка, диплом (денна форма навчання), військовий квиток тощо;
 • довідка про заробітну плату за 60 місяців підряд до липня 2000 року (за бажанням пенсіонера);
 • документи, які засвідчують особливий статус особи (за наявності).

Як подати документи?

У Пенсійному фонді України впроваджено екстериторіальний принцип обслуговування громадян: заяву про призначення пенсії та необхідні документи можна подати до будь-якого сервісного центру обраного головного управління Пенсійного фонду України або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Для зручності людей, які бажають подати заяву на призначення пенсії, але не мають можливості отримати кваліфікований електронний підпис, щоб подати заяву дистанційно, на вебпорталі електронних послуг ПФУ реалізовано можливість оформлення пенсії за допомогою Дія.Підпису. Для цього потрібно бути зареєстрованим користувачем мобільного застосунку Дія, активувати Дія.Підпис та підготувати скан-копії необхідних документів.

Пенсія за віком з дня, наступного за днем досягнення віку 60 років, може призначатись автоматично (без звернення особи), якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж).

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

 • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частина друга статті 114 Закону);
 • достроково – особам, які мають особливий статус, зокрема, багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, які виховали їх до досягнення зазначеного віку, учасникам бойових дій та членам сімей померлих (загиблих), громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (частина перша статті 115 Закону);
 • із зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України від 28.02.1991 №796-ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

 Зверніть увагу. Розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески. Із введенням поняття “страховий стаж” з 1 січня 2004 року вже не важливо, скільки людина фактично працювала, значення має те, протягом якого періоду і скільки сплачував роботодавець за неї до Пенсійного фонду.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


11.12.2023

Внутрішньо переміщені особи – пенсіонери: як пройти ідентифікацію та отримати виплати

Обов’язок періодично (кожні три або шість місяців) проходити фізичну ідентифікацію в АТ “Ощадбанк“ було визначено для осіб, які до 24.02.2022 набули статусу внутрішньо переміщеної особи (ВПО) (постанова Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам“). Водночас, в період дії карантинних заходів (з 12.03.2020 до 01.07.2023) така ідентифікація не проводилась.

Постановою Уряду від 08.08.2023 № 837 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596 і від 5 листопада 2014 р. № 637“ передбачено, що для отримання виплат у 2024 році особи з числа ВПО мають пройти ідентифікацію в АТ “Ощадбанк“ або в органах Пенсійного фонду України.

Способи проведення ідентифікації

 1. Особисто: звернутися до відділення АТ “Ощадбанк“ або до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України з документом, що посвідчує особу (паспорт громадянина України).
 2. Через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою віддаленого кваліфікованого електронного підпису “Дія.Підпис” (“Дія ID”), створеного за допомогою мобільного додатка Єдиного державного вебпорталу електронних послуг.
 3. За допомогою відеоконференцзв’язку в територіальному органі Пенсійного фонду України (відповідний Порядок затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 20.11.2023 № 49-2, зареєстровано у Міністерстві юстиції України 05.12.2023 за №2111/41167).
 4. В закордонній дипломатичній установі України отримати документ, який посвідчує, що фізична особа є живою, якщо пенсіонер з числа ВПО перебуває за кордоном. Видане в установленому порядку посвідчення разом із заявою про проходження ідентифікації (довільної форми) слід направити до територіального органу Пенсійного фонду України, де пенсіонер перебуває на обліку. Оригінал посвідчення разом із заявою можна направити засобами поштового зв’язку або в сканованому вигляді – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


27.11.2023

Для надання додаткової підтримки на придбання твердого палива одержувачі житлових субсидій і пільг мають надати згоду на збір, передачу та обробку персональних даних

Уряд визначив, що для отримання додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива за рахунок міжнародних партнерів, одержувач житлової субсидії / пільги має надати згоду на збір, передачу та обробку своїх персональних даних та даних членів домогосподарства (постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 № 1173 “Про реалізацію протягом опалювального сезону 2023 – 2024 років експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива“).

Визначено три способи надання згоди на передачу та обробку персональних даних партнерам для отримання додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальному сезоні 2023 –2024 років:

 • шляхом надання відповіді на отримане смс-повідомлення;
 • через особистий кабінет субсидіанта / пільговика на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;
 • шляхом подання заяви (довільної форми) до будь-якого зручного сервісного центру Пенсійного фонду України.

ВАЖЛИВО!

Особам, які набули право на отримання виплати житлової субсидії або пільги на придбання твердого пічного побутового палива і  які раніше вже надавали згоду на збір, передачу та обробку своїх персональних даних та даних членів домогосподарства Міністерству соціальної політики України або Пенсійному фонду України для виплати будь-якої іншої грошової допомоги від міжнародних організацій, зокрема, в рамках реалізації проекту щодо здійснення додаткових заходів соціальної підтримки окремих категорій населення (з числа пенсіонерів та/або внутрішньо переміщених осіб), повторно надавати таку згоду не потрібно.

Такі одержувачі додаткової підтримки 23 листопада у своїх особистих кабінетах на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду Україниу розділі “Мої повідомлення“ отримали відповідне повідомлення.

Ті одержувачі додаткової підтримки, які раніше не надавали згоду на збір, передачу та обробку персональних даних у своїх особистих кабінетах на вебпорталі електронних послуг Фонду у розділі “Мої повідомлення“ отримали повідомлення про необхідність надати згоду на збір, передачу та обробку їх персональних даних та даних членів їхнього домогосподарства.

Для надання згоди на збір, передачу та обробку своїх персональних даних та даних членів домогосподарства для отримання додаткової підтримки від міжнародних партнерів таким особам необхідно:

 1. У вкладці “Дистанційне інформування“, у разі надання згоди, поставити позначку напроти поля “Згода на передачу та обробку персональних даних урядам іноземних держав, міжнародним організаціям, донорським установам для отримання додаткової підтримки населенням, в тому числі на придбання твердого пічного побутового палива в опалювальному сезоні 2023—2024 років” та натиснути кнопку “Зберегти“.
 2. Після передачі інформації відповідна ознака встановиться в електронній особовій справі одержувача житлової субсидії / пільги.

Крім того, одержувачі додаткової підтримки, які раніше не надавали згоду на збір, передачу та обробку персональних даних отримали від Пенсійного фонду України на номери телефонів, зазначені в їх особових справах, смс-повідомлення, в якому зазначений спосіб надання такої згоди.

Важливо!

Згоду необхідно надати до 1 грудня 2023 року


20.11.2023

Електронна трудова книжка: запитання-відповіді

 1. Який вигляд має електронна трудова книжка та на якому ресурсі її шукати?

Електронна трудова книжка – це цифровий аналог паперової трудової книжки. У ній відображається уся наявна інформація про набутий стаж, записи про прийняття на роботу, переведення, звільнення тощо.

Відомості про трудову діяльність працівника зберігаються в складі персональної облікової картки застрахованої особи у реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, передбаченого частиною четвертою статті 20 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Переглянути наявну інформацію про себе, зокрема про страховий стаж, можна на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/) в своєму особистому кабінеті.

 1. Чи може існувати одночасно паперова та електронна трудова книжка?

Після оцифрування оригінал паперової трудової книжки передається на зберігання працівнику. Якщо працівник виявить бажання, то в паперову трудову книжку і надалі роботодавець буде зобов’язаний вносити записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення тощо паралельно з електронним варіантом трудової книжки.

 1. Яку інформацію можна переглянути в особистому кабінеті?

В особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України надано можливість перегляду даних особи з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Для користувачів, які визначені в системах Пенсійного фонду України як фізичні особи, при вході за КЕП (кваліфікованим електронним підписом) надаються всі дані, включаючи персоніфіковані (ПІБ, дата народження, стать, дані паспорта), дані про заробітну плату, страховий стаж, пенсію (для пенсіонерів), електронну трудову книжку, дані щодо періодів тимчасової втрати працездатності, документи особи, надіслані запити і звернення та інформація щодо їх опрацювання та ін.

Під час входу за логіном та паролем (без КЕП) для перегляду надаються деперсоналізовані дані.

 1. Які дані можна подивитися страхувальнику?

Після реєстрації в кабінеті страхувальника для роботодавця у розділі “Страхувальникам” відкриваються можливості для:

-перегляду звітних відомостей страхувальника;

-запиту на підготовку паперових документів;

-надсилання звернення (питань, пропозицій, скарг, клопотань);

-отримання даних страхувальника з Єдиного реєстру страхувальників;

-перегляду всіх своїх звернень до органів Пенсійного фонду України;

-надсилання запиту на отримання електронних документів;

-отримання даних з Електронного реєстру листків непрацездатності співробітників.

 1. До електронної трудової книжки має доступ лише роботодавець? Чи може працівник контролювати, як вносить роботодавець до неї записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі?

В особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України застрахованій особі надано можливість переглядати інформацію, наявну в електронній трудовій книжці.


20.11.2023

Одержувачі житлових субсидій та пільг отримають додаткову підтримку на придбання твердого палива

Набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 № 1173 “Про реалізацію протягом опалювального сезону 2023 – 2024 років експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива“. 

Нормативним актом передбачено надання в опалювальному сезоні 
2023 – 2024 років одержувачам пільг і житлових субсидій, які  набули право на отримання виплати на придбання твердого пічного побутового палива або отримали відповідну виплату у 2023 році, додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива за рахунок міжнародних партнерів.

Уряд визначив, що протягом строку дії експериментального проекту для надання пільг та житлових субсидій будуть діяти збільшені мінімальні норми забезпечення населення дровами та вугіллям для опалення. 

Розмір додаткової підтримки на придбання твердого пічного побутового палива буде розраховано індивідуально для кожного домогосподарства як різницю між розміром, визначеним згідно цієї постанови, та розміром виплати до запровадження експериментального проекту. 

Тим, кому в 2023 році вже призначено пільгу або житлову субсидію на придбання твердого пічного побутового палива, додатково подавати заяву не потрібно – розмір доплати перерахують за наявною інформацією. 

Для встановлення доплати одержувачі пільг та житлових субсидій до 20 листопада отримають від Пенсійного фонду України смс-повідомлення про необхідність надати від свого імені та членів домогосподарства згоду на збір, передачу та обробку персональних даних.  

Згода має буде надана до 1 грудня 2023 року як відповідь на смс-повідомлення (відповідь: “так“ / “ні“) або шляхом  безпосереднього звернення до органу Пенсійного фонду України. 

Додаткова підтримка одержувачам пільг та житлових субсидій на придбання твердого пічного побутового палива може бути здійснена не більше одного разу протягом строку дії експериментального проекту.


07.11.2023

Запитуєте – відповідаємо

Чи призначать житлову субсидію, якщо домогосподарство має заборгованість зі сплати комунальних послуг?

Наявність земельного паю не впливає на право отримання житлової субсидії.

Водночас, при розрахунку субсидії враховується дохід, який приносить домогосподарству земельний пай (за той період, коли його отримано).

Якщо земельний пай не здається в оренду і не приносить доходу, сам факт його наявності не позначається на призначенні домогосподарству житлової субсидії.

У яких випадках може бути призначено житлову субсидію, якщо домогосподарство має заборгованість зі сплати комунальних послуг?

Житлова субсидія не призначається, у тому числі на наступний період, якщо домогосподарство має прострочену понад три місяці (на дату надання інформації) заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг чи витрат на управління багатоквартирним будинком, що виникла протягом трьох років, і загальна сума якої (на день звернення за призначенням житлової субсидії) перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (680 грн). 

Якщо документально підтверджено сплату заборгованості або укладено договір про її реструктуризацію, або споживач оскаржив заборгованість в судовому порядку (є ухвала про відкриття провадження у справі) житлова субсидія призначається протягом двох місяців з початку опалювального (неопалювального) сезону. У разі підтвердження відсутності заборгованості після спливу двомісячного терміну з початку опалювального (неопалювального) сезону  – з місяця, що настає за тим, у якому до органу Пенсійного фонду України надійшло документальне підтвердження таких дій. 

Питання виникнення / погашення заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг слід вирішувати з підприємствами – надавачами послуг, які здійснюють облік такої заборгованості (пункт 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848).


18.10.2023

Житлова субсидія та пільга: що спільного та в чому різниця?

Спільним є те, що це допомога, яка надається державою на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Однак, житлова субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово- комунальних послуг та пільга на оплату житлово-комунальних послуг – це два різних види виплат.

Житлова субсидія – це допомога від держави тим родинам, доходи яких не дозволять їм самотужки сплатити в повному обсязі кошти за спожиті житлово-комунальні послуги. Тобто, це допомога, яка залежить виключно від майнового та матеріального стану домогосподарства: маєш низький дохід – можеш отримувати житлову субсидію.

Умови призначення житлових субсидій та порядок їх надання визначено в Положенні про порядок призначення житлових субсидій, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848.

Пільга – встановлена законодавством перевага, що надається визначеним категоріям осіб.

Найбільш численні групи пільговиків

Ветерани війни та члени їх сімей.

Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” передбачено, що розмір пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива та скрапленого газу становить:

 • особам з інвалідністю внаслідок війни – 100%;
 • учасникам бойових дій – 75%;
 • учасникам війни – 50%;
 • членам сімей ветеранів війни, Захисників та Захисниць України – 50%.

Особи, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Відповідно до Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” відсоток пільги для даної категорії осіб становить 50%;

Діти-війни мають право на 25% пільгу (згідно із Законом України “Про соціальний захист дітей-війни”);

Педагогічні, медичні працівники, працівники культури на пенсії, які працювали та проживають в сільській місцевості (пільги визначено Законами України “Про освіту”, “Про культуру”, Основами законодавства України про охорону здоров’я);

Багатодітні сім’ї мають право на 50 % пільгу (передбачено Законом України “Про охорону дитинства”).

Окремим категоріям громадян (які визначені пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 389) пільги надаються, якщо середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за шість місяців, що передують місяцю звернення, не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.  У 2023 році це 3760 гривень.

Пільга призначається на 12 місяців з місяця, коли таке право виникає. При цьому пільга на оплату житлово-комунальних послуг (залежно від категорії отримувачів) може надаватися як без урахування доходів, так і з урахуванням середньомісячного сукупного доходу сім’ї.

Механізм реалізації права на отримання пільг з оплати житлово-комунальних послуг визначається Порядком надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.04.2019 № 373.

Важливо!

За наявності одночасно права на субсидію і на пільгу надається один з видів допомоги.


10.10.2023

ЖИТЛОВІ СУБСИДІЇ. ПЕРЕРАХУНОК В МЕЖАХ СТРОКУ ПРИЗНАЧЕННЯ

Перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі:

 • зміни розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об’єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком;
 • встановлення нового порядку обчислення розміру обов’язкового відсотка платежу громадян за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком та комунальні послуги в ньому, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
 • отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб, які враховуються при розрахунку житлової субсидії (крім субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива);
 • зміни соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;
 • зміни виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку на окремій території (на підставі списків, наданих виконавцем, управителем);
 • отримання від виконавця комунальної послуги, управителя багатоквартирного будинку інформації, про ненадання понад 30 днів житлової або комунальної послуги домогосподарствам, які отримують субсидії.

 Перерахунок розміру житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється в березні на березень – квітень та/або серпні на серпень – вересень у разі зменшення або збільшення середньомісячного сукупного доходу домогосподарства на понад 50%.

 Перерахунок житлової субсидії може бути здійснений за зверненням одержувача з місяця звернення:

 • непрацюючим пенсіонерам, якщо розрахунок житлової субсидії проводився з урахуванням отриманої заробітної плати;
 • особам, які подають додаткові документи щодо уточнення розміру доходу, з урахуванням якого призначено субсидію;
 • непрацездатним непрацюючим особам, які проживають самі, щодо призначення житлової субсидії на понаднормову площу житла.

03.10.2023

Актуально про субсидії

Запитуєте — відповідаємо

Чи враховується при розрахунку субсидії дохід членів сім’ї, які не проживають у житлі, але зареєстровані?

Якщо члени сім’ї, які зареєстровані але не проживають у домогосподарстві, нададуть підтверджуючи документи про фактичне місце їх проживання, тоді дохід таких членів сім’ї при розрахунку до субсидії не враховуються.

У випадку, коли у складі домогосподарства кількість зареєстрованих членів домогосподарства, які фактично проживають, є меншою, ніж кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на зареєстрованих за цією адресою членів домогосподарства, які фактично в ньому проживають. Рішення в такому разі приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/фактичного місця проживання особи та/або документів, що підтверджують «непроживання» особи за адресою домогосподарства.

Як оформити житлову субсидію громадянам, які втратили роботу?

У разі відсутності доходу та сплати ЄСВ житлова субсидія може призначатися, якщо особи протягом періоду, за який враховуються доходи, не менше місяця були зареєстровані у державній службі зайнятості як безробітні.

При цьому для осіб, які втратили роботу в період воєнного стану і зареєстровані у Державній службі зайнятості як безробітні та їм призначена допомога по безробіттю, при розрахунку житлової субсидії до доходу замість суми отриманої заробітної плати за попереднім місцем роботи враховується розмір призначеної допомоги по безробіттю за повний місяць, що передує місяцю звернення за призначенням субсидії. Тобто за субсидією можна звернутися через місяць після першої виплати.

Чи враховуються у дохід виплати ВПО, допомога за розміщення переселенців, допомога від ООН?

Виплати ВПО, допомога за розміщення ВПО за програмою «Прихисток» та інші види допомог від міжнародних організацій не будуть зараховані громадянам до середньомісячного сукупного доходу при призначенні житлової субсидії.

Як здійснюється виплата субсидій при втраті газу або опалення через обстріли?

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року було внесено зміни в Положення про порядок призначення житлових субсидій. Тепер в зоні бойових дій або на деокупованих територіях особи, житло яких постраждало від обстрілів, можуть отримувати субсидію. Нараховуватися виплати будуть за використання побутових електроприладів для обігрівання житлових приміщень. Застосовуватися будуть соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення.

У зв’язку з війною люди були змушені виїхати за кордон. Як враховується склад сім’ї при подачі документів на субсидію?

Житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, і в цьому періоді такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів. До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що підтверджується відповідними документами, а також дні перебування за кордоном протягом періоду воєнного стану в Україні та двох місяців після його припинення або скасування. При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб в період перебування їх за кордоном не розраховуються.

Які особливості призначення субсидії для внутрішньо переміщених осіб?

Право на отримання субсидії ВПО мають за фактичним місцем проживання, а не за місцем реєстрації. При цьому дозвіл власника орендованого житла не передбачений чинним законодавством. ВПО необов’язково мають подавати договір оренди житла, однак у такому разі посадові особи виконавчого органу роблять акт обстеження щодо фактичного проживання та передають до ПФУ. Це необхідно для того, щоб визначити склад сім’ї та підтвердити те, що зазначено в декларації, бо в цьому приміщенні можуть бути зареєстровані інші особи.

Після закінчення строку отримання житлової субсидії домогосподарствам, у складі яких є ВПО, автоматичне призначення не відбувається, а заявник повинен знов звернутися з відповідним переліком документів для її призначення на наступний період.

Як здійснюється призначення допомоги на опалення, якщо будинок пошкоджений?

До Положення про порядок призначення житлових субсидій внесли зміни, відповідно до яких при визначенні права на субсидію особам, які мають у власності більш ніж одне житлове приміщення, не враховується житло, яке знищене або непридатне для проживання внаслідок бойових дій або з інших причин. При цьому має бути відповідна інформація в державному реєстрі майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, або наявне документальне підтвердження від органів місцевого самоврядування такого факту знищення/пошкодження житлового приміщення.

Розрахунок розміру житлових субсидій в опалювальний сезон домогосподарствам, розташованим у населених пунктах, які потрапили в район проведення воєнних (бойових) дій, здійснюється на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства або фактичного місця проживання особи та акта про відсутність централізованого постачання теплової енергії та/або природного газу. Такий акт складається органами місцевого самоврядування.

При цьому, якщо особа намагається подати документи на субсидію саме на те житло, яке пошкоджене/зруйноване, і в цьому житлі відсутнє нарахування комунальних послуг, то така заява суперечить самому визначенню субсидії, і така особа не має права на отримання виплат субсидії на пошкоджене житло.


14.09.2023

Перепризначення субсидій на опалювальний період 2023 – 2024 років Що змінюється?

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

 • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
 • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

На опалювальний період 2023 – 2024 років розрахунок житлової субсидії буде проведено в автоматичному режимі (без звернення громадян) для всіх, кому призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, та тим, у кого розмір субсидії склав 0,00 грн.

Тобто, громадянам, які вже є отримувачами житлової субсидії або яким у літній період було призначено нульову субсидію, додатково звертатися за виплатою не потрібно.

Під час розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.

Для призначення житлової субсидії у 2023 році на тверде та рідке пічне побутове паливо, заява та декларація подаються до кінця календарного року.

Перепризначення субсидій на опалювальний період 2023 – 2024 років Що змінюється?

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

 • на неопалювальний сезон – з 1 травня по 30 вересня;
 • на опалювальний сезон – з 1 жовтня по 30 квітня.

На опалювальний період 2023 – 2024 років розрахунок житлової субсидії буде проведено в автоматичному режимі (без звернення громадян) для всіх, кому призначено житлову субсидію на неопалювальний період 2023 року, та тим, у кого розмір субсидії склав 0,00 грн.

Тобто, громадянам, які вже є отримувачами житлової субсидії або яким у літній період було призначено нульову субсидію, додатково звертатися за виплатою не потрібно.

Під час розрахунку житлової субсидії з жовтня 2023 року враховуються доходи членів домогосподарства за І та ІІ квартали 2023 року. Доходи у вигляді пенсії враховуються в розмірі нарахованої пенсії за серпень поточного року.

Для призначення житлової субсидії у 2023 році на тверде та рідке пічне побутове паливо, заява та декларація подаються до кінця календарного року.


13.09.2023

Пенсія за віком: все, що потрібно знати

Право на призначення пенсії за віком визначається залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку.

Так, для виходу на пенсію в 60 років у 2023 році необхідно мати не менше 30 років страхового стажу.

Загальні умови призначення пенсії за віком визначено статтею 26 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”. Законом визначено вимоги щодо наявності необхідного страхового стажу для виходу на пенсію після досягнення 60, 63 або 65 років. Щороку страховий стаж, що дає право виходу на пенсію у 60 років, збільшується на 12 місяців та у 2028 році становитиме 35 років.

Якщо людина, якій виповнилося 60 років у 2023 році, має менше 30 років необхідного страхового стажу, вона матиме право на призначення пенсії після досягнення віку 63 роки за наявності не менше 20 років страхового стажу.

Мінімально необхідний страховий стаж, який дає право на призначення пенсії у 65 років – 15 років. Страховий стаж, що дає право виходу на пенсію, визначається на дату досягнення віку 60, 63, або 65 років.

Наприклад:

Чоловікові 60 років виповнилося 01.02.2023. Набутий страховий стаж на цю дату – 29 років 6 місяців. Необхідний страховий стаж – 30 років.

Чоловік працює. Якщо, працюючи, він набуде 6 місяців страхового стажу, то звернутися за призначенням пенсії він зможе після набуття страхового стажу 30 років. Пенсія буде призначена з дати звернення.

Страховий стаж, набутий після 01.01.2004, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, а за періоди роботи до 01.01.2004 – на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.

Розмір пенсії за віком визначається для кожного пенсіонера індивідуально і залежить від набутого ним страхового стажу та отриманої заробітної плати, з якої сплачувалися страхові внески.

Пенсія за віком призначається за зверненням людини з дня, наступного заднем досягнення нею пенсійного віку, якщо звернення відбулося не пізніше трьох місяців з дня настання такого віку.

Заяву на призначення пенсії та пакет документів можна подати безпосередньо до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або в електронній формі через вебпортал електронних послуг Фонду (portal.pfu.gov.ua) з використанням кваліфікованого електронного підпису.

Пенсія за віком, з дня наступного за днем досягнення віку 60 років, може призначатись автоматично (без звернення особи), якщо в реєстрі застрахованих осіб є відомості про стаж, набутий до 2004 року (роботодавцем чи застрахованою особою було подано для оцифрування трудову книжку, інші документи про стаж).

Окремим категоріям громадян можуть призначатись пенсії за віком до досягнення віку 60 років:

 • на пільгових умовах – особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини перша – третя статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
 • дострокові – особам, які мають особливий статус, зокрема багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку (частина перша статті 115 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”);
 • із зменшенням пенсійного віку – учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (стаття 55 Закону України від 28.02.1991 № 796-ХІI “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”).

08.09.2023

Електронні сервіси Пенсійного фонду України

В умовах сьогодення все більшої популярності набувають електронні сервіси Пенсійного фонду України.

На вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України  (https://portal.pfu.gov.ua) застраховані особи та пенсіонери мають можливість скористатись значною кількістю послуг, які надаються онлайн:

 • отримувати дані персональної електронної облікової картки застрахованої особи та інші відомості з Реєстру застрахованих осіб (інформація про заробітну плату, дохід, грошове забезпечення, сплачені страхові внески, набутий страховий стаж);
 • мати доступ до наявних відомостей своєї електронної трудової книжки;
 • мати доступ до своєї електронної пенсійної справи (пенсіонеру);
 • записатися на прийом до органів ПФУ;
 • подати заяву на призначення/перерахунок пенсії, житлової субсидії або пільги, страхових виплат;
 • отримати довідки з QR-кодом;
 • переглянути сформований е-лікарняний;
 • подати заяву на оформлення пенсійного посвідчення;
 • надіслати дані для внесення змін до пенсійної справи;
 • подати анкету для внесення змін до Реєстру застрахованих осіб;
 • подати звернення (питання, пропозицію, скаргу, клопотання) та переглянути стан їх опрацювання;
 • одержувати повідомлення від Пенсійного фонду України;
 • укласти договір добровільної сплати страхових внесків;
 • зробити благодійну пожертву.

В особистому кабінеті вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України реалізовано сервіс «Пенсійний калькулятор», за допомогою якого можна порахувати орієнтовний розмір майбутньої пенсії. 

Крім того функціонують :

 • «Кабінет страхувальника», який стане у нагоді юридичним та фізичним особам-підприємцям. Через «Кабінет страхувальника» можна отримати інформацію стосовно електронних довідок про трудовий та страховий стаж працівників для розрахунку суми виплати за час тимчасової непрацездатності, переглянути листки непрацездатності та подати заяву-розрахунок щодо сплати коштів за рахунок Пенсійного фонду України за листками непрацездатності, подати відомості про трудову діяльність, подати звернення (питання, пропозицію, скаргу, клопотання) і переглядати стан їх опрацювання.
 • «Кабінет для підприємств – управителів, об’єднань та виконавців комунальних послуг» – для подання інформації, необхідної для призначення та розрахунку житлових субсидій та пільг.
 • «Електронний кабінет для Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАП)» – для прийому заяв на призначення житлово-комунальних субсидій та пільг.

Увійти до особистого кабінету вебпорталу можна за допомогою Дія.Підпис, кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA, зокрема, з використанням технологій Bank ID.

Доступ до електронних сервісів можна отримати як зі стаціонарних комп’ютерів, так і з мобільних телефонів, завантаживши застосунок «Пенсійний фонд».


28.08.2023

Субсидії: запитуєте – відповідаємо

За який період в дохід домогосподарства при призначенні субсидії враховується пенсійна виплата?

У разі призначення житлової субсидії не з початку опалювального (неопалювального) сезону до середньомісячного сукупного доходу домогосподарства враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, попередньому до місяця, з якого призначається житлова субсидія. Наприклад, якщо людина звернулася за призначенням субсидії у серпні, то дохід у вигляді пенсії буде враховано за червень.

При розрахунку житлової субсидії на опалювальний період (з жовтня) як дохід враховується розмір серпневої пенсійної виплати.

Якщо ж житлова субсидія призначається з початку неопалювального сезону (з травня), то дохід враховується в розмірі нарахованої пенсії за березень (пункт 37 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 „Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”).

Чи враховується до сукупного доходу сім’ї при призначенні субсидії допомога при народженні дитини?

До середньомісячного сукупного доходу сім’ї не включається частина допомоги при народженні дитини, виплата якої проводиться одноразово (10320 гривень).

Водночас решта допомоги, яка щомісячно виплачується протягом наступних 36 місяців (860 грн), до середньомісячного сукупного доходу сім’ї при розрахунку субсидії враховується (п. 4 та п.5 Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім’ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 №632).

На яку дату визначається кількість членів домогосподарства при призначенні субсидії?

Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (п. 24 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 „Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”).

Наприклад, якщо субсидію призначено з липня 2023 року, то й кількість членів домогосподарства враховується станом на 1 липня 2023 року. 


31.07.2023

Жінки самі обиратимуть, коли їм виходити в декрет

Президент України підписав закон, який дозволяє вагітним жінкам, які працюють, йти у відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами пізніше, ніж за 70 (90) днів до пологів. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань, частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.

27 липня ц.р. набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами”. Документом було внесено зміни до абзаців другого і третього частини першої статті 18 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (зі змінами), згідно з якими, допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох і більше дітей – 70) календарних днів після пологів.

При цьому, загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів).

Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за весь період зазначеної відпустки, тривалість якої становить 90 календарних днів до пологів та 90 календарних днів після пологів. За бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань, частина відпустки тривалістю 90 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів.


24.07.2023

Хто в селі має право на отримання пільги в розмірі 100% знижки на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу?

Право на пільгу в розмірі 100% знижки на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу мають пенсіонери, які працювали за певними спеціальностями та проживають у сільській місцевості.

Користуватись пільгою, в межах встановлених норм, мають право колишні:

 • педагогічні працівники;
 • медичні та фармацевтичні працівники;
 • спеціалісти із захисту рослин;
 • працівники музеїв, бібліотек;
 • працівники державних та комунальних закладів культури, закладів освіти сфери культури.

Членам сім’ї пільговика зазначена пільга не надається.

Коли надається пільга?

Пільга надається, якщо середньомісячний дохід сім’ї за попередні шість місяців, в розрахунку на одну особу, не перевищує величину доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу (в 2023 році це 3760 грн). Пільга надається протягом дванадцяти місяців з місяця визначення такого права.

Які документи необхідні для отримання пільг?

Довідка або записи в трудовій книжці, які засвідчують дані про роботу людини в сільській місцевості за окремими спеціальностями.

На підставі наданих документів інформація про пільговика вноситься до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги (Реєстр).

Для призначення пільги пенсіонерам, які перебувають на обліку в Реєстрі, потрібно надати:

 • заяву про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу;
 • документи, що підтверджують проживання в сільській місцевості.

Як подати документи ?

Подати заяву та необхідні документи до Фонду можна в один із способів:

 • особисто, через сервісні центри Пенсійного фонду України, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центри надання адміністративних послуг;
 • поштою, на адресу органу Фонду;
 • online – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок Пенсійний фонд чи через портал Дія.

14.07.2023

До уваги громадян! Забезпечення житловими субсидіями найбільш вразливих верств населення змінюється

13 червня  Уряд  України ухвалив постанову № 601, яка дає можливість в рамках експериментального проєкту максимально спростити процедуру звернення громадян за житловою  субсидією і забезпечити швидке прийняття рішення щодо її надання.

Відповідно до прийнятої постанови, для забезпечення житловими субсидіями найбільш вразливих верств населення:

 • спрощено критерії їх отримання для прийомних та багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, а також сімей, до складу яких входить особа з інвалідністю. Так, при призначенні житлової субсидії не враховуватиметься наявність в таких родин автівок, які є не предметом розкоші, а життєво необхідною річчю;
 • не враховуватимуться до сукупного доходу домогосподарств доходи членів родини, які перебувають за кордоном понад 60 днів. Нагадаємо, що розрахунок розміру житлової субсидії здійснюється індивідуально для кожного домогосподарства. Відтепер члени родини, які виїхали за кордон, не враховуватимуться при визначенні соціальних нормативів і доходів для нарахування субсидії. Відповідно, це покращить можливості отримати субсидію для родин, які проживають в Україні, а члени сім’ї – за кордоном (проте отримують заробітну плату в Україні).
 • продовжено на рік існуючий механізм нарахування та виплат житлових субсидій і пільг на оплату ЖКП українцям, житло яких знаходиться в зоні активних бойових дій чи під окупацією. Держава продовжить спрямовувати кошти отримувачам субсидій в регіонах, де органи соцзахисту не мають змоги працювати. У таких випадках нарахування відбувається відповідно до даних, які є в реєстрах отримувачів Єдиної інформаційної системи соціальної сфери. А кошти зараховуються на банківську картку.

11.07.2023

Пенсія за кордоном: як оформити або відновити виплату

Українські громадяни, які отримали тимчасовий захист або статус біженця, відтепер можуть отримувати пенсійні виплати та грошову допомогу безпосередньо в країні перебування.

Особи, які у зв’язку з агресією російської федерації тимчасово проживають за кордоном та отримали тимчасовий захист або статус біженця, заяву про призначення (поновлення) та документи, необхідні для призначення (поновлення) пенсії, можуть надсилати засобами поштового зв’язку. Але лише у період дії воєнного стану в Україні та протягом трьох наступних місяців після місяця, в якому його буде припинено чи скасовано, що передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 328.

Відповідне рішення ухвалено постановою правління Пенсійного фонду України від 20 квітня 2023 року № 21-1, яка набула чинності 31 травня ц.р.

Для призначення пенсії до заяви про призначення / перерахунок пенсії додаються:

– копія документу / документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом);
– оригінал документу про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
– копії документів, що визначають право на призначення пенсії.

Для поновлення пенсії до заяви про призначення / перерахунок пенсії додаються:

– копія документу / документів про отримання тимчасового захисту або статусу біженця, реєстрацію їх місця тимчасового проживання / перебування за кордоном (з перекладом);
– оригінал документу про посвідчення факту, що фізична особа є живою (з перекладом);
– копія паспорта громадянина України.

Заява про призначення (поновлення) пенсії може надсилатись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від місця реєстрації особи.

ВАЖЛИВО

 • Додані до заяви про призначення (поновлення) копії документів повинні бути засвідчені дипломатичним представництвом або консульською установою України або нотаріально.
 • Днем звернення за призначенням (поновленням) пенсії вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Нагадуємо, що документи для призначення/перерахунку пенсії можна надіслати дистанційно, за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/).

Для цього потрібно зайти в особистий кабінет вебпорталу електронних послуг ПФУ. За результатами опрацювання заяви отримаєте інформацію про стан обробки та відповідне рішення.

Увійти до особистого кабінету можна за допомогою  кваліфікованого електронного підпису (КЕП).

КЕП – онлайн і безкоштовно

Отримати КЕП можна безкоштовно онлайн, через офіційний сайт або мобільний застосунок банку.

Отримати КЕП можна також, як офлайн (особисто звернутися до одного з надавачів послуг), так і онлайн у  Акредитованому центрі сертифікації ключів (АЦСК). Ознайомитися зі списком АЦСК, роботу з якими підтримує вебпортал, та описом процедур щодо отримання ключів на цих АЦСК можна за посиланням https://portal.pfu.gov.ua/sidebar/Templates/RefInfo.

Стати клієнтом зазначених установ та отримати КЕП є можливість без відвідування їх представництв, за допомогою віддаленої ідентифікації (відеоверифікації).

Як отримати кошти

Громадяни, які виїхали за кордон через війну, можуть отримувати свої пенсійні та соціальні виплати від держави Україна тільки в тому випадку, якщо до війни отримували ці виплати через установи банків. Тоді вони можуть вільно користуватися за кордоном банківськими картками українських банків і отримувати свої виплати.

Для тих, хто для отримання пенсій користувався послугами «Укрпошти», механізм складніший.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2023 року № 328 передбачена можливість отримувати пенсію чи грошову допомогу з України через поштові перекази. Але це буде здійснюватися тільки за наявності технічної можливості «Укрпошти» робити такі перекази до країни перебування пенсіонера. Якщо такої можливості не передбачено, тоді треба змінити спосіб отримання пенсії.

Постановою № 328 ухвалена можливість подати заяву про зміну способу виплати пенсії або грошової допомоги через банки в електронній формі з використанням КЕПу. Рахунок можна відкрити онлайн – через офіційний сайт або мобільний застосунок банку. При відкритті рахунку ідентифікація клієнта здійснюється банком через відеоверифікацію .

Крім відкриття банківського рахунку, пенсіонер повинен залишити заявку про зміну способу отримання пенсії в особистому кабінеті вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України.

ВАЖЛИВО

Коли можуть призупинити виплату пенсії?

Якщо особа протягом 6 місяців не забирає свою пенсію на пошті, в такому випадку її виплата призупиняється до з’ясування обставин. Те саме відбувається, якщо пенсію не знімати більше року з банківської картки.

Причини зрозумілі. Коли в країні йде війна, далеко не завжди можна проконтролювати, хто з пенсіонерів живий, а хто помер. І часто за вже померлу людину хтось намагається і далі отримувати пенсію. Таке, на жаль, інколи трапляється.

Нараховані суми пенсії, на виплату яких пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно, виплачуються за минулий час, але не більше ніж за три роки. Одночасно особа може отримати суму за 12 місяців, решта коштів виплачується щомісяця рівними частинами, що не перевищують місячного розміру пенсії.


06.07.2023

Оформити житлову субсидію можна online – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

Алгоритм дій наступний:

 • Заходимо на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/), натискаємо кнопку “Вхід”.
 • Авторизуємось за допомогою кваліфікованого електронного підпису: вказуємо назву акредитованого центру сертифікації ключів, який згенерував КЕП, завантажуємо файл ключа та вводимо пароль.
 • В особистому кабінеті заходимо в розділ “Комунікації з ПФУ” та обираємо пункт меню “Заява на житлову субсидію чи пільгу”.
 • Перед формуванням заяви готуємо скановані копії необхідних документів, надаємо згоду на дистанційне інформування, натиснувши кнопку “Продовжити”.
 • У вікні, що відкриється, обираємо опцію “Заява про призначення та надання житлової субсидії”.
 • Заповнюємо онлайн-форму заяви про призначення та надання житлової субсидії (вказуємо загальну інформацію про особу, яка подає заяву, вносимо її паспортні та адресні дані, вказуємо спосіб виплати субсидії).
 • Додаємо відомості про житлово-комунальні послуги, які отримує домогосподарство.
 • Зазначаємо адресу реєстрації/фактичного проживання.
 • Додаємо дані про членів домогосподарства та членів сім’ї осіб зі складу домогосподарства.
 • Вносимо відомості про доходи та витрати членів домогосподарства (з урахуванням яких буде автоматично сформовано декларацію).
 • Додаємо скановані копії документів, натиснувши кнопку “Додати файл”.
 • Натискаємо кнопку “Сформувати заяву”, розміщену в кінці онлайн-форми. Автоматизована система перевірить повноту/коректність заповнення заяви. Якщо помилок не виявлено, переходимо до фінального кроку.
 • Перевіряємо дані сформованих заяви та декларації, накладаємо на документи цифровий підпис та надсилаємо до Пенсійного фонду.
 • З результатом щодо прийнятого рішення про призначення житлової субсидії можна ознайомитись в розділі “Мої звернення” – “Статус звернення”.

Детальніше: https://tinyurl.com/3yb6xhcr


28.06.2023

Графік прийому громадян на віддалених робочих місцях на липень 2023 року

Корюківський район, м. Корюківка, вул. Вокзальна, 9 

ЦНАП Корюківської міської ради, Відділ обслуговування громадян № 5 (сервісний центр)

(04657) 3 – 45 – 01

третя середа місяця з 09:00 до 12:00


26.06.2023

Пільги на комунальні послуги багатодітним сім’ям

Багатодітні сім’ї мають право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг (стаття 13 Закону України “Про охорону дитинства”).

На які послуги надаються пільги 

Родинам, які виховують трьох і більше дітей, надається 50-відсоткова знижка

 • на оплату житла в межах норм, передбачених законодавством (21 кв. метр загальної площі житла на кожного члена сім’ї, який постійно проживає в жилому приміщенні (будинку), та додатково 10,5 кв. метра на сім’ю);
 • на користування комунальними послугами (газопостачання, електропостачання та інші послуги) та на вартість скрапленого балонного газу для побутових потреб (в межах норм та соціальних нормативів, визначених Кабінетом Міністрів України);
 •  на вартість палива (у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення).

Пільги надаються багатодітним сім’ям незалежно від виду житла та форми власності на нього. Призначається пільга на 12 місяців з місяця, коли таке право виникає.

Важливо! 

Зазначена пільга може бути надана за умови, що розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї за попередні шість місяців, виходячи з розрахунку на одного члена сім’ї, не перевищує розміру доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги (у 2023 році це 3760 грн).

Які документи подати

Документом, що підтверджує право багатодітної сім’ї на отримання пільг, є відповідне посвідчення. На його підставі багатодітна родина включається до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги. Багатодітним сім’ям, інформація про яких є в Реєстрі, пільга з оплати житлово-комунальних послуг оформляється на підставі:

 • заяви про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу;
 • декларації про доходи сім’ї пільговика; 
 • довідки про наявність у житловому приміщенні пічного опалення та / або кухонного вогнища на твердому паливі (у разі оформлення пільги на придбання твердого палива і скрапленого газу).

У разі звернення за наданням пільги не за зареєстрованим, а за фактичним місцем проживання, до заяви додаються документи, що підтверджують факт проживання пільговика та членів його сім’ї за фактичною адресою (довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, договір оренди житла тощо).

Як звернутися

Подати необхідні документи до Фонду можна в один із способів:

 • особисто, звернувшись до обраного сервісного центру Пенсійного фонду України або до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідних територіальних громад, центрів надання адміністративних послуг;
 • поштою, на адресу органу Фонду;
 • online – через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний застосунок Пенсійний фонд чи через портал Дія.

31.05.2023

Якщо ви бажаєте оцінити розмір своєї майбутньої пенсії за віком, – скористайтеся сервісом “Пенсійний калькулятор”.

Цю послугу розроблено для людей, які хотіли б спрогнозувати своє пенсійне майбутнє і дізнатися орієнтовний розмір пенсії за віком за даними, що містяться в електронних реєстрах Пенсійного фонду України. При цьому користувач може додати відомості про ті періоди своєї трудової діяльності, які наразі в Фонді відсутні.

Варто враховувати, що “Пенсійний калькулятор” розраховує прогнозний розмір пенсії за віком в “цінах” на час розрахунку: сервіс не здійснює припущень щодо зростання середньої заробітної плати в Україні у наступні роки чи рівня інфляції. Також для визначення заробітної плати “Пенсійний калькулятор” використовує показники зарплати людини та середньої зарплати на момент проведення розрахунку. Саме тому розрахунок розміру пенсії в короткостроковій перспективі буде більш точним.

Крім розміру майбутньої пенсії “Пенсійний калькулятор” дає змогу порахувати наявний страховий стаж людини (при введенні всіх необхідних даних про трудову діяльність до 01.01.2004) та дозволяє визначити ймовірний вік виходу на пенсію з урахуванням можливо набутого стажу (тобто 60, 63 чи 65 років).

Як скористатися послугою – дивіться алгоритм в інфографіці.


15.05.2023

ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ НА ВИПЛАТУ ЛІКАРНЯНОГО ПО ВАГІТНОСТІ ТА ПОЛОГАХ ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМЦЮ

   Жінка-підприємець має право на отримання допомоги по вагітності та пологах за умови сплати єдиного соціального внеску. Відповідно до вимог пункту 1 статті 18 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. 

   Підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність листок непрацездатності.

   Для отримання фінансування по лікарняних листках від Пенсійного фонду України роботодавець, як і раніше, подає заяву-розрахунок за себе особисто, повинні бути прикріплені скановані копії документів:

 • річний/ довідковий звіт в залежності від дати початку випадку непрацездатності;
 • довідка про відсутність заборгованості по сплаті єдиного страхового внеску.

   Починаючи з 1 січня 2023 року заява-розрахунок подається до Пенсійного фонду України через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

   Страхувальники, які з певних причин не можуть користуватися електронним кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, можуть скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.


10.05.2023

ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ВПЛИВАЄ НА ОБЧИСЛЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ЗАРПЛАТИ  ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ЛІКАРНЯНИХ

З 1 січня 2023 року діє оновлений Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Зміни до документу внесено Постановою Уряду від 02.12.2022 року №1350.

Основною зміною стало внесення до переліку поважних причин, що дають право на зменшення кількості днів в розрахунковому періоді, призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Тобто, при розрахунку середньоденної заробітної плати для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності по вагітності та пологах за страховими випадками, які розпочалися після 01.01.2023, із розрахункового періоду виключаються календарні дні призупинення дії трудового договору. При цьому, по страхових випадках, які розпочались до 01.01.2023, такі періоди з розрахунку не виключаються. 

Варто нагадати, що Порядком визначено виключний перелік поважних причин відсутності працівника на роботі, за яких невідпрацьовані календарні дні виключаються із розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати, а саме:

 • тимчасова непрацездатність, 
 • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, 
 • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та 6-річного віку за медичним висновком, 
 • відпустка без збереження заробітної плати,
 • призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Саме останній пункт внесено до переліку зазначених причин з 1 січня 2023 року.


01.05.2023

Кому потрібно звернутися за перепризначенням субсидії на неопалювальний період

З травня житлові субсидії на неопалювальний сезон більшості одержувачів буде перепризначено автоматично, за умови, що не змінилися дані про їхній майновий стан чи склад домогосподарств.

Водночас серед одержувачів є певна категорія, якій субсидію на неопалювальний період буде призначено після надання заяви та декларації.

На наступний строк житлова субсидія призначається за особистим зверненням, якщо:

 • члени домогосподарства орендують житлові приміщення для проживання, за які сплачують житлово-комунальні послуги;
 • кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша ніж кількість зареєстрованих;
 • домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
 • у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи, які отримують субсидію за адресою, відмінною від місця реєстрації.

Виключно на підставі звернення громадянина надається на неопалювальний сезон також житлова субсидія, якщо в опалювальний сезон розмір плати за житлово-комунальні послуги, внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування не перевищував обсягу обов’язкового відсотка платежу. Тобто субсидію було призначено 0,00 грн.

У разі подання заяви протягом двох місяців з початку неопалювального сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.


28.04.2023

Якщо працівник не оформив офіційно трудові відносини – він позбавляється:

 • трудового (страхового) стажу;
 • законодавчо встановленої тривалості робочого часу;
 • оплачуваних відпусток, передбачених законодавством України;
 • оплати лікарняного;
 • щомісячної компенсації збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразової допомоги (у тому числі родині у випадку смерті працівника);
 • пенсійного забезпечення в майбутньому;
 • допомоги по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного заробітку.

Розмір пенсії напряму залежить від страхового стажу та розміру заробітної плати працівника.  

Варто замислитися і над тим, що свідоме ставлення до власного життя й добробуту нації – це запорука щасливого власного майбутнього та майбутнього  нашої держави!

Тіньова зайнятість, на жаль, влаштовує деяких роботодавців, які живуть за принципом: немає офіційної зарплати – немає податків. У такий спосіб «економляться» кошти за рахунок соціальних гарантій найманих працівників.

Але важливо чітко розуміти, що тільки офіційне працевлаштування надає пакет соціальних гарантій працюючому, у тому числі і  розраховувати у майбутньому на достойну пенсію.

Таким чином, легалізація ринку праці допоможе підняти стандарти життя.

Отож, закликаємо роботодавців проявити громадянську свідомість, а найманих працівників – не погоджуватися працювати без належного оформлення на роботу.

Отримання легальної зарплати є більш вигідним рішенням, аніж тимчасова вигода від незадекларованої винагороди.


24.04.2023

До уваги страхувальників!

Для правильного розрахунку суми допомоги за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб (СПОВ), яка відображається в заяві-розрахунку, необхідно своєчасно подавати квартальні звіти з Єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Довідкові звіти з ЄСВ за місяці розрахункового періоду, які не увійшли в звітний період, необхідно подати до зміни статусу листка непрацездатності на «ГОТОВО ДО СПЛАТИ».


21.04.2023

Страхові виплати у 2023 році: що змінилося

З 01.01.2023 набув чинності Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” у редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), у зв’язку з чим набули чинності зміни щодо призначення страхових виплат за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Зміни стосуються:

1) терміну звернення застрахованої особи або члена її сім’ї за призначенням допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах та допомоги на поховання, який обмежено шістьма календарними місяцями (ч.5 ст. 24 Закону);
2) кількості днів допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що фінансуються за рахунок коштів роботодавця, яку збільшено до сімнадцяти днів (ч. 3 статті 36 Закону);
3) визначення розміру страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім’ї та особам, які перебували на утриманні померлого), який здійснюється виходячи з мінімальної заробітної плати (ч. 2 та ч. 5 ст. 36 Закону);
4) мінімального розміру щомісячної страхової виплати у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності, який збільшено до розміру мінімальної заробітної плати (ч. 1 ст. 36 Закону).

Зазначені зміни застосовуються для призначення виплат по страхових випадках, за якими право на страхову виплату виникло починаючи з 01.01.2023.

Для страхових випадків, за якими право на страхову виплату виникло до 01.01.2023, при призначенні страхових виплат застосовуються норми Закону в редакції, що діяла до 01.01.2023.


20.04.2023

Подати заяву на оформлення пенсії можна за допомогою сервісу Дія.Підпис

Відтепер, для зручності людей, які бажають подати заяву на призначення пенсії, але не мають можливості отримати КЕП, щоб подати заяву дистанційно, на вебпорталі електронних послуг ПФУ реалізовано можливість оформлення пенсії за допомогою Дія.Підпису.

Щоб скористатися сервісом необхідно зайти на вебпортал електронних послуг Фонду (portal.pfu.gov.ua) та вибрати вкладку “Заява про призначення пенсії“, ознайомитись інформацію, яка з’явиться на екрані, і потім перейти за посиланням “Вхід“.

Увійти до особистого кабінету потрібно за допомогою  Дія.Підпису,  після чого виконати такі кроки:

– Крок 1 – у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дайте згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про опрацювання вашої заяви. Натисніть “Продовжити” та оберіть вид пенсії, наприклад  – “Пенсія за віком”;
– Крок 2 – дайте відповіді на питання анкети-опитування для заповнення атрибутів звернення та надайте згоду на передачу та обробку своїх персональних даних (поставте позначку);
– Крок 3 – прикріпіть скан-копії необхідних документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій документів за наведеним перед формуванням заяви переліком.

Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії, заповнена за результатами кроків 1-3. У разі потреби форму заяви можна відредагувати.

Для завершення всіх операцій, заява підписується за допомогою Дія. Підпису та відправляється до Фонду натисканням кнопки “Підписати та відправити до ПФУ“.

За результатами опрацювання заяви ви отримаєте інформацію про стан обробки заяви та рішення щодо призначення пенсії в обраний вами спосіб.


14.04.2023

Особливості формування та оплати електронного листка непрацездатності внаслідок виробничої травми

При зверненні застрахованої особи до медичного закладу з приводу травми, отриманої на виробництві, лікарем формується медичний висновок за категорією “Захворювання або травма загального характеру” з відміткою про зв’язок випадку з професійною діяльністю.

Одночасно в Електронному реєстрі листків непрацездатності створюється електронний листок непрацездатності з причиною непрацездатності “Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві”.

Тільки у разі визнання нещасного випадку таким, що пов’язаний з виробництвом на підставі акту розслідування за формою Н-1/П, причину непрацездатності можливо змінити на причину “Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві”.

Це передбачено нормами п. 7 розділу II Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 №1234.

Зміни вносяться уповноваженими працівниками Пенсійного фонду України.

Після цього роботодавець зможе сформувати заяву-розрахунок на фінансування страхової виплати в електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Система “підвантажить” електронний листок непрацездатності із новою причиною непрацездатності в “Додаток про тимчасову непрацездатність внаслідок нещасного випадку або профзахворювання”.

Звертаємо увагу, що перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються роботодавцем за власні кошти, з вісімнадцятого дня — за кошти Пенсійного фонду України. Допомога нараховується у розмірі 100% середньої заробітної плати.


21.03.2023 

На Чернігівщині підрахували середній розмір підвищення пенсій

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України в області з 1 березня цього року проведені індексації пенсій, підвищено розміри мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшено рівень мінімальних пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів.

Розмір пенсій підвищено для 265,1 тисяч осіб, середній розмір підвищення склав 542 гривень. Понад 29 тисяч осіб установлено щомісячну доплату до пенсій в розмірі 100 гривень.


20.03.2023

Адреси та номери телефонів “гарячих ліній” відділів обслуговування громадян (сервісних центрів) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Відділ обслуговування громадян

№ 5 (сервісний центр)

15300, м. Корюківка, вул.

Вокзальна, 8А

(04657) 3-46-33

(щоденно в робочі дні тижня з 8.00 до 17.00)

Г Р А Ф І К

особистого прийому громадян керівництвом та керівниками самостійних структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Графіки прийому по віддалених робочих місцях в ОТГ на березень 2023


14.02.2023

Хочете подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, житлової субсидії або пільги без черг, не виходячи з дому?

Це можна зробити дистанційно за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/)

 Якщо звернутись безпосередньо до сервісних центрів Головного управління Пенсійного фонду України в області неможливо або це викликає певні труднощі, застраховані особи та пенсіонери мають можливість дистанційно:

 • подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, житлової субсидії або пільги;
 • подати заяву на оформлення пенсійного посвідчення;
 • отримувати дані персональної електронної облікової картки застрахованої особи та інші відомості з Реєстру застрахованих осіб (інформація про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), сплачені страхові внески, набутий страховий стаж);
 • контролювати сплату роботодавцями страхових внесків;
 • мати доступ до наявних відомостей своєї електронної трудової книжки;
 • мати доступ до своєї електронної пенсійної справи (пенсіонеру);
 • надіслати дані для внесення змін до пенсійної справи;
 • подавати звернення (запит, пропозицію) та переглядати стан їх опрацювання;
 • одержувати та переглядати повідомлення від Фонду.

Крім того, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України реалізовано сервіс “Пенсійний калькулятор”, з допомогою якого можна порахувати орієнтовний розмір майбутньої пенсії.

Щоб увійти в особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України можна за допомогою Дія.Підпис; кваліфікованого електронного підпису або засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA, зокрема, з використанням технологій BankID.

Доступ до електронних сервісів Пенсійного фонду України можна отримати як зі стаціонарних комп’ютерів, так і з мобільних телефонів, завантаживши застосунок “Пенсійний фонд”.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


08.02.2023

Відбулося засідання колегії за підсумками роботи Головного управління у 2022 році

 7 лютого цього року в режимі відеоконференції відбулося розширене засідання колегії при начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, на якому було розглянуто підсумки роботи у 2022 році та визначено завдання і пріоритети на 2023 рік. У засіданні брала участь заступниця Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

Начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області Юрій Юрченко доповів про організацію роботи підрозділів Головного управління.

За минулий рік профінансовано та виплачено пенсії 306 тис. пенсіонерів Чернігівщини. Середній розмір пенсії в області на 1 січня ц.р. становив 4190 грн. За минулий рік цей показник зріс на 542 грн або на 15 %. Надано 321,8 тис. послуг громадянам, в тому числі в сервісних центрах – 256,3 тис., дистанційно – 60,7 тис., на віддалених робочих місцях – 4,8 тис. На 115 % забезпечено виконання планових показників по надходженню власних коштів, адміністрування яких здійснюють органи ПФУ.

Юрій Юрченко подякував колективу Головного управління за проведену роботу та акцентував увагу на основних пріоритетах діяльності у 2023 році.

 Заступниця Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко відмітила позитивні напрацювання Головного управління щодо забезпечення усіх обов’язкових призначень, перерахунків та виплат, виконання плану надходжень власних коштів, успішної реалізації нових функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України. Окресливши завдання ПФУ на 2023 рік, вона наголосила, що кожен із напрямів діяльності потребує чіткої взаємодії всіх структурних підрозділів Головного управління для досягнення позитивних результатів.


12.01.2023

До уваги роботодавців! Як подати заяву-розрахунок через вебпортал електронних послуг ПФУ

З 1 січня 2023 року страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснює Пенсійний фонд України.

Для отримання фінансування по лікарняних роботодавцю, як і раніше, необхідно подати заяву-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам кошти.
Форма заяви-розрахунку залишилась незмінною.
Важлива зміна для роботодавців: подавати заяви-розрахунки необхідно до Пенсійного фонду України через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг.
Щоб сформувати заяву-розрахунок в електронному вигляді, користувачу-страхувальнику потрібно мати доступ до інтернету та кваліфікований електронний підпис.
Роботодавці, які з певних причин не можуть скористатись електронним кабінетом на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, мають можливість скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві.
Увага!
Для подання заяв-розрахунків в електронному вигляді роботодавцям НЕ ПОТРІБНО укладати з Пенсійним фондом України окремий договір.
Пропонуємо покрокову інструкцію по формуванню заяви-розрахунку.

Крок 1.
Зайдіть на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Натисніть кнопку “Вхід”, ідентифікуйте себе як юридичну особу, підтвердіть вхід за допомогою КЕП та паролю до нього і натисніть кнопку “Увійти”.

Крок 2.
В особистому кабінеті страхувальника (у меню зліва) зайдіть у розділ “Заяви-розрахунки” та оберіть кнопку “Створити нову”.
На екрані з’явиться форма заяви-розрахунку, в якій потрібно додати інформацію в зазначені поля. Деякі з них, як-то наприклад, “Код за ЄДРПОУ страхувальника”, система заповнює автоматично.
Якщо пропустити рядок, який є обов’язковим для заповнення, програма позначить поле червоним кольором.

Важливо!

При заповненні заяви-розрахунку не слід використовувати певні символи, наприклад лапки, які часто зустрічаються в назвах підприємств. Про використання некоректних знаків програма повідомить написом “Поле містить заборонені символи” та позначить рядок червоним кольором.
У рядках “Дата початку періоду, за який включати ЛН (З)” та “Дата закінчення періоду, за який включати ЛН (ПО)” потрібно зазначити той період (з–по), за який до заяви-розрахунку мають потрапити лікарняні (“Готові до сплати”).

Важливо!

Система сама обере у визначеному календарному проміжку (з – по) листки непрацездатності зі статусом “Готові до сплати”.
Після заповнення усіх необхідних рядків натисніть кнопку “Продовжити”.

Крок 3.
Після підвантаження системою готових до сплати листків непрацездатності, на екрані з’являються два додаткових поля: “Додаток про тимчасову непрацездатність” та “Додаток про тимчасову непрацездатність внаслідок нещасного випадку або профзахворювання”, у яких відображені дані лікарняних кожного працівника, що відповідають страховому випадку. У Додатки потрапляють лише ті лікарняні, виплати/частину виплат за якими відшкодовує Пенсійний фонд України.

Зверніть увагу!
Максимальна кількість листків непрацездатності в одній заяві-розрахунку становить 200 одиниць.

Крок 4.
Для того, щоб внести необхідну інформацію по конкретній людині, необхідно натиснути на “олівець” (піктограма ) у полі з прізвищем людини. В додатковому вікні, яке відкривається, деякі рядки будуть заповнені автоматично, а деякі потрібно заповнити вручну. Зокрема, автоматично підтягується інформація про страховий стаж людини (загальний) та про стаж за останні 12 місяців.
У разі потреби змінити дані про страховий стаж (зокрема, коли не враховано інформацію про стаж, набутий після звітного кварталу), то це можна зробити вручну. Необхідно внести інформацію в усі поля, позначені зірочкою: “*”.
Аналогічно опрацюйте всі листки непрацездатності, включені до заяви-розрахунку, які будете надсилати до Пенсійного фонду України.
Коли обов’язкові поля буде заповнено, натисніть кнопку “Зберегти”. Після цього до заяви-розрахунку ще можна вносити зміни.

Крок 5.
Якщо заява-розрахунок оформлена в повній мірі по всіх обраних лікарняних листках, для подальшої роботи оберіть опцію “Сформувати заяву-розрахунок”. Документ відкриється у новому вікні. Його можна завантажити та роздрукувати.
Підпишіть заяву-розрахунок та відправте до Фонду.

Важливо!

Оскільки після відправки до Пенсійного фонду України редагування заяви-розрахунку неможливе, перед відправкою перевірте сформований документ!
Успішність ваших дій по подачі заяви-розрахунку засвідчить повідомлення “Заява розрахунок. Запис збережено та відправлено на розгляд до ПФУ”.
Для коректного завершення роботи із заявою-розрахунком натисніть «Ок». Після виходу з документу можна працювати з іншими сервісами порталу.

Довідково

Перевірити статус лікарняного (“прийнято”, “не прийнято”, “в опрацюванні”) можна в розділі “Заява-розрахунок”, опція “Пошук”.


11.01.2023

З 1 січня страхові виплати здійснює Пенсійний фонд України

Організаційна модель соціального страхування зазнала змін. Відтепер уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, відповідно до якої страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснюватиме не Фонд соціального страхування України, а Пенсійний фонд України.
По суті, змінюється орган, що буде забезпечувати такі виплати. Отже, відтепер Пенсійний фонд України виплачуватиме:
• допомогу по тимчасовій втраті працездатності ( “лікарняні”);
• допомогу по вагітності і пологах (“декретні”);
• допомогу на поховання застрахованим особам, в т. ч. потерпілим на виробництві;
• одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей.
Попри зміну органу, який здійснює страхові виплати, розміри цих виплат для громадян зберігаються, а розмір деяких – навіть збільшується.
Якщо у застрахованих осіб виникатимуть питання щодо страхових виплат, уже з 2 січня вони можуть звертатися за консультацією до спеціалістів будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або Контакт-центру Пенсійного фонду України.
Нагадуємо, що з 1 січня 2023 року набув чинності Закон України від 21.09.2022 № 2620-X “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, яким передбачено приєднання Фонду соціального страхування України (ФССУ) до Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками ФССУ і виконують функції з управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві.
Як установа, що має найбільш розгалужену мережу територіальних органів та є держателем і адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності (складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування), Пенсійний фонд України відтепер здійснює:
• призначення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону;
• профілактику нещасних випадків на виробництві;
• проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;
• контроль за використанням страхувальниками страхових коштів.
Протягом листопада-грудня 2022 року Уряд ухвалив всі необхідні нормативні акти, аби забезпечити повну та ефективну передачу функцій соціального страхування, у тому числі прийом співробітників ФССУ на роботу до Пенсійного фонду України.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


12.10.2022

На Чернігівщині з першого жовтня підвищили пенсії

Про це повідомили в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.10.2022 збільшується з 6500 до 6700 грн. Це є підставою для перерахунку мінімального розміру пенсій за віком певним категоріям непрацюючих громадян.

Жовтневий перерахунок пенсій: кому, як і наскільки перерахували

Із загальної кількості перерахованих пенсій в області особам у віці від 65 років і більше підвищення отримають 61926 пенсіонерів. Мінімальний  розмір пенсій за віком непрацюючим громадянам, які досягли віку 65 років і більше, та які мають страховий стаж чоловіки не менше 35 років, жінки – не менше 30 років збільшився на 80 грн і становитиме 2680 грн.

У віці від 70 до 75 років підвищення отримають 49020 пенсіонерів

 З 1 жовтня 2022 року пенсіонерам, яким виповнилося від 70 до 75 років встановлено щомісячну компенсаційну виплату до пенсії у розмірі 300 грн. Щомісячна компенсаційна виплата встановлюється незалежно від виду пенсії, закону, згідно якого призначена пенсія, від тривалості страхового стажу та від факту роботи. Пенсіонерам, які досягнуть 70 років після 1 жовтня, щомісячна компенсаційна виплата встановлюватиметься з дати досягнення такого віку.

З 1 жовтня 2022 року запроваджується додаткова гарантія пенсіонерам віком від 70 років і старшим, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та які мають страховий стаж чоловіки – не менше 35 років, жінки – не менше 30 років. Мінімальний розмір їх пенсійної виплати не має бути менше 3000 грн. Зокрема  у кого розмір пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 3000 гривень, встановлюватиметься доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата буде обчислена в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3000 грн.
З 01.10.2022 зросли мінімальні розміри «військових» пенсій по інвалідності
Згідно Закону України від 15.02.2022 № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства».
Зокрема, мінімальні пенсії для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання становитимуть від 4396 грн до 6532,50 грн. Для інших – в залежності від групи інвалідності та звання – від 4186 грн до 5986,50 грн.
До мінімального розміру пенсії по інвалідності встановлюються надбавки, доплати і підвищення, передбачені законодавством.

Вид перерахунку Хто має право До 1 жовтня З 1 жовтня Різниця
Через встановлення вікової надбавки Громадяни віком 70-74 роки  за умови, що пенсія менше 10340,35 грн Надбавка

0 грн

Надбавка 300 грн +300 грн
Через збільшення мінімальної зарплати Непрацюючі громадяни старше 65 років зі стажем від 35 років у чоловіків і від 35 років у жінок Мінімальна пенсія за віком

2600 грн

Мінімальна пенсія за віком 2680 грн +80 грн
Через збільшення мінімальної пенсії по інвалідності військовослужбовцям Одержувачі пенсії по інвалідності відповідно до закону № 2262-ХІІ залежно від групи інвалідності, посади, звання Від 2027 до 3425,50 грн Від 4168 до 6532,50 грн Від +2159 до 3107 грн

Важливо

Жовтневі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену дату, починаючи з 4 жовтня.

Довідка

Нагадуємо, що з 1 квітня 2020 р. особам, яким виповнилося 80 років і більше виплачується щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 500 гривень. Після індексації з 01.03.2022 р. ця виплата зросла до 570 грн. При цьому, у пенсіонерів віком 80+ зі стажем 25 років у чоловіків і 20 років у жінок розмір пенсійної виплати не може бути меншим за 2600 грн.
Пенсіонерам яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку, компенсаційна виплата у розмірі 400 грн виплачується з 1 жовтня 2021 року. Після індексації з 01.03.2022 р. ця виплата зросла до 456 грн. При цьому в осіб у віці від 70 до 80, зі стажем 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, розмір пенсійної виплати не може бути меншим за 2500 грн.
Пенсіонерам у віці 70 років і старшим, розмір пенсій яких перевищує 10340,35 грн (розмір середньої заробітної плати в Україні за 2020 рік, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії), щомісячна компенсаційна виплата не встановлюється. Це передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» та від 16.09.2020 №849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому».


06.09.2022

ЗАПИТУЙТЕ – ВІДПОВІДАЄМО

– Якщо пенсіонер виїде за кордон не на ПМЖ, а тимчасово на час війни – чи припинять йому виплату пенсії?

– При тимчасовому виїзді за кордон виплата пенсії не припиняється.

Виплати можуть лише призупинити – у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд (наприклад, якщо людина до виїзду за кордон отримувала пенсію через «Укрпошту» та не переадресувала її на банківську картку). Призупинення виплати пенсії передбачено підпунктом 4 пункту 1 статті 49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (ЗДПС)».

– Як громадянам отримати електронне пенсійне посвідчення?

– Електронне пенсійне посвідчення, буде доступне не всім українцям.

Електронний варіант пенсійного посвідчення за віком з’явиться в Дії лише в тих пенсіонерів, які отримали його після 2014 року. Е-пенсійне за віком підтягнеться автоматично – потрібно лише оновити застосунок.

Для отримання електронного посвідчення громадянам, які мають пенсійне посвідчення у вигляді книжечки, його потрібно замінити на посвідчення-картку – для цього потрібно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Якщо для завантаження на телефон електронного посвідчення за віком достатньо лише оновити додаток і воно підтягнеться автоматично, то спеціальне пенсійне посвідчення (отримане у зв’язку з інвалідністю, втратою годувальника тощо) потрібно завантажувати самостійно – як і, наприклад, COVID-сертифікат. Для цього необхідно оновити Дію до останньої версії, прогортати всі документи до крайнього та натиснути «Додати документ – Пенсійне посвідчення – Додати посвідчення».

Додамо, що е-пенсійне має таку ж юридичну силу як і пенсійне посвідчення, отримане в ПФУ та підтверджує призначення пенсії.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


16.08.2022

Отримати пенсійне посвідчення – це просто

 Три кроки відділяють українців похилого віку від отримання головного  документа, який підтверджує статус пенсіонера.

Для того, аби отримати посвідчення, потрібно:

 1. Звернутися до Пенсійного фонду. Зробити це можна:

– прийшовши до будь-якого територіального органу ПФУ, незалежно від місця перебування;
– дистанційно – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ: https://portal.pfu.gov.ua або за допомогою мобільного застосунку «Пенсійний фонд».

 1. Заповнити заяву на отримання посвідчення:

– офлайн: пред’явити паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків та додати фото;
– онлайн в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг у розділі «Щодо пенсійного забезпечення» (реєструватись потрібно за допомогою Дія.Підпис, кваліфікованого електронного підпису, або інтернет-банкінгу). Варто також завантажити своє фото для виготовлення документу;
– онлайн за допомогою мобільного застосунку «Пенсійний фонд» у вкладенні «До ПФУ»: розділ «Комунікації до ПФУ» – «Заява на виготовлення пенсійного посвідчення». До заяви необхідно додати фото, завантаживши його через застосунок.

 1. Отримати пенсійне посвідчення в обраному під час подання заяви сервісному центрі ПФУ.

Окрім того, наразі працюють над впровадженням електронного пенсійного посвідчення (е-пенсійного), яке буде доступне в застосунку «Дія».

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


12.08.2022

ЗАПИТУЙТЕ – ВІДПОВІДАЄМО

Вже протягом тривалого часу не можу отримати пенсійне посвідчення. Що відбувається?

Як повідомила начальник Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Світлана Симанчук Постановою  Правління Пенсійного фонду України «Про порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії», зокрема, передбачається, що пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії.

Пенсійний фонд України на підставі відомостей, отриманих від територіальних органів Фонду, забезпечує у двотижневий строк виготовлення паперових посвідчень та ведення обліку їх виготовлення.

Передавання посвідчень здійснюється від Пенсійного фонду України головними управліннями Пенсійного фонду України в областях не рідше ніж двічі на місяць, від головних управлінь підвідомчим їм управлінням Фонду не пізніше ніж у дводенний строк з моменту їх отримання.

Як отримати пенсійні посвідчення?

Видача пенсійних посвідчень здійснюється зазначеним у заяві територіальним органом Пенсійного фонду України.

Тож для занепокоєння немає підстав. Пенсійні посвідчення одержувачі пенсій отримають у призначений строк.


07.07.2022

Перерахунок пенсій з 1 липня: кому і наскільки збільшили

З 1 липня ц.р., у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1934 до 2027 грн в області проведений перерахунок пенсій.

Про це повідомила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.

За результатами перерахунків, збільшено розмір пенсій 125,6 тис цивільних пенсіонерів, 7,5 тис пенсіонерів з числа військовослужбовців. Середній розмір підвищення становить 35 грн для цивільних та 145 грн – для військових пенсіонерів.

З 1 липня 2022 року збільшено:

 • мінімальну пенсію з 1934 до 2027 грн;
 • мінімальну пенсію шахтарям з 5802 до 6081 грн;
 • мінімальну пенсію сім’ям військовослужбовців у разі втрати годувальника з 3868 до 4054 грн;
 • мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
 • підвищення ветеранам війни та членам сімей загиблих/померлих ветеранів війни;
 • підвищення жертвам нацистських переслідувань з числа осіб з інвалідністю та членам сімей померлих жертв нацистських переслідувань;
 • пенсію за особливі заслуги перед Україною;
 • надбавку почесним донорам з 239,3 до 250,8 грн.

Максимальний розмір пенсії збільшився з 19340 до 20270 грн.

Розмір підвищеної пенсії з 1 липня 2022 року кожному пенсіонеру визначено в індивідуальному порядку та в залежності від того, яка складова пенсійної виплати перераховувалась (доплата за понаднормовий стаж для непрацюючих пенсіонерів, доплата до мінімального розміру пенсії, підвищення або надбавки).

Всі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду України не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Перераховані пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену їм дату, починаючи з 4 липня.

ukУкраїнська