Новини Пенсійного фонду України


15.05.2023

ОФОРМЛЕННЯ ДОКУМЕНТІВ НА ВИПЛАТУ ЛІКАРНЯНОГО ПО ВАГІТНОСТІ ТА ПОЛОГАХ ПРИВАТНОМУ ПІДПРИЄМЦЮ

   Жінка-підприємець має право на отримання допомоги по вагітності та пологах за умови сплати єдиного соціального внеску. Відповідно до вимог пункту 1 статті 18 Закону України від 23.09.1999 № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» допомога по вагітності та пологах надається застрахованій особі у формі страхових виплат, які повністю або частково компенсують втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. 

   Підставою для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами є сформований на основі медичного висновку про тимчасову непрацездатність листок непрацездатності.

   Для отримання фінансування по лікарняних листках від Пенсійного фонду України роботодавець, як і раніше, подає заяву-розрахунок за себе особисто, повинні бути прикріплені скановані копії документів:

  • річний/ довідковий звіт в залежності від дати початку випадку непрацездатності;
  • довідка про відсутність заборгованості по сплаті єдиного страхового внеску.

   Починаючи з 1 січня 2023 року заява-розрахунок подається до Пенсійного фонду України через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України.

   Страхувальники, які з певних причин не можуть користуватися електронним кабінетом на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України, можуть скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України.


10.05.2023

ПОДАННЯ СКАНКОПІЙ ТРУДОВИХ КНИЖОК СЬОГОДНІ –  ЦЕ НЕ ПРАВО ЧИ МОЖЛИВІСТЬ, А НЕОБХІДНІСТЬ

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нагадує.  10 червня 2021 р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» №1217-IX від 05.02.2021. 

Прикінцевими та перехідними положеннями цього Закону встановлено, що включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється протягом п’яти років з дня набрання чинності цим Законом на підставі відомостей, поданих страхувальником або застрахованою особою у порядку та строки, встановлені Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері трудових відносин. 

 Після завершення цих робіт наявні трудові книжки видаються працівникам особисто під підпис. 

 До завершення включення до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників дані трудової книжки використовуються для врахування відомостей про трудову діяльність за період до набрання чинності цим Законом.

 Враховуючи діюче законодавство,  Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області наполегливо просить роботодавців не зволікати з організацією роботи щодо подання сканованих копій трудових книжок до Пенсійного фонду України.

Подавши сканкопії трудових книжок своїх працівників вже зараз, роботодавець не тільки виконає вимоги Закону №1217-IX від 05.02.2021, а й подбає про забезпечення працівників державними соціальними гарантіями в майбутньому.


10.05.2023

ПРИЗУПИНЕННЯ ДІЇ ТРУДОВОГО ДОГОВОРУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ВПЛИВАЄ НА ОБЧИСЛЕННЯ СЕРЕДНЬОЇ ЗАРПЛАТИ  ДЛЯ РОЗРАХУНКУ ЛІКАРНЯНИХ

З 1 січня 2023 року діє оновлений Порядок обчислення середньої заробітної плати для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Зміни до документу внесено Постановою Уряду від 02.12.2022 року №1350.

Основною зміною стало внесення до переліку поважних причин, що дають право на зменшення кількості днів в розрахунковому періоді, призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Тобто, при розрахунку середньоденної заробітної плати для нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності по вагітності та пологах за страховими випадками, які розпочалися після 01.01.2023, із розрахункового періоду виключаються календарні дні призупинення дії трудового договору. При цьому, по страхових випадках, які розпочались до 01.01.2023, такі періоди з розрахунку не виключаються. 

Варто нагадати, що Порядком визначено виключний перелік поважних причин відсутності працівника на роботі, за яких невідпрацьовані календарні дні виключаються із розрахункового періоду при обчисленні середньої заробітної плати, а саме:

  • тимчасова непрацездатність, 
  • відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами, 
  • відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку та 6-річного віку за медичним висновком, 
  • відпустка без збереження заробітної плати,
  • призупинення дії трудового договору у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Саме останній пункт внесено до переліку зазначених причин з 1 січня 2023 року.


01.05.2023

Кому потрібно звернутися за перепризначенням субсидії на неопалювальний період

З травня житлові субсидії на неопалювальний сезон більшості одержувачів буде перепризначено автоматично, за умови, що не змінилися дані про їхній майновий стан чи склад домогосподарств.

Водночас серед одержувачів є певна категорія, якій субсидію на неопалювальний період буде призначено після надання заяви та декларації.

На наступний строк житлова субсидія призначається за особистим зверненням, якщо:

  • члени домогосподарства орендують житлові приміщення для проживання, за які сплачують житлово-комунальні послуги;
  • кількість фактично проживаючих зареєстрованих осіб у домогосподарстві менша ніж кількість зареєстрованих;
  • домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
  • у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи, які отримують субсидію за адресою, відмінною від місця реєстрації.

Виключно на підставі звернення громадянина надається на неопалювальний сезон також житлова субсидія, якщо в опалювальний сезон розмір плати за житлово-комунальні послуги, внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування не перевищував обсягу обов’язкового відсотка платежу. Тобто субсидію було призначено 0,00 грн.

У разі подання заяви протягом двох місяців з початку неопалювального сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня виникнення права на її отримання.


28.04.2023

Якщо працівник не оформив офіційно трудові відносини – він позбавляється:

  • трудового (страхового) стажу;
  • законодавчо встановленої тривалості робочого часу;
  • оплачуваних відпусток, передбачених законодавством України;
  • оплати лікарняного;
  • щомісячної компенсації збитку у випадку трудового каліцтва або професійного захворювання, а також одноразової допомоги (у тому числі родині у випадку смерті працівника);
  • пенсійного забезпечення в майбутньому;
  • допомоги по безробіттю, розмір якої залежить від офіційного заробітку.

Розмір пенсії напряму залежить від страхового стажу та розміру заробітної плати працівника.  

Варто замислитися і над тим, що свідоме ставлення до власного життя й добробуту нації – це запорука щасливого власного майбутнього та майбутнього  нашої держави!

Тіньова зайнятість, на жаль, влаштовує деяких роботодавців, які живуть за принципом: немає офіційної зарплати – немає податків. У такий спосіб «економляться» кошти за рахунок соціальних гарантій найманих працівників.

Але важливо чітко розуміти, що тільки офіційне працевлаштування надає пакет соціальних гарантій працюючому, у тому числі і  розраховувати у майбутньому на достойну пенсію.

Таким чином, легалізація ринку праці допоможе підняти стандарти життя.

Отож, закликаємо роботодавців проявити громадянську свідомість, а найманих працівників – не погоджуватися працювати без належного оформлення на роботу.

Отримання легальної зарплати є більш вигідним рішенням, аніж тимчасова вигода від незадекларованої винагороди.


24.04.2023

До уваги страхувальників!

Для правильного розрахунку суми допомоги за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про застрахованих осіб (СПОВ), яка відображається в заяві-розрахунку, необхідно своєчасно подавати квартальні звіти з Єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).

Довідкові звіти з ЄСВ за місяці розрахункового періоду, які не увійшли в звітний період, необхідно подати до зміни статусу листка непрацездатності на «ГОТОВО ДО СПЛАТИ».


21.04.2023

Страхові виплати у 2023 році: що змінилося

З 01.01.2023 набув чинності Закон України від 23.09.1999 №1105-XIV “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” у редакції Закону України від 21.09.2022 № 2620-IX “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон), у зв’язку з чим набули чинності зміни щодо призначення страхових виплат за соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та за соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.

Зміни стосуються:

1) терміну звернення застрахованої особи або члена її сім’ї за призначенням допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги по вагітності та пологах та допомоги на поховання, який обмежено шістьма календарними місяцями (ч.5 ст. 24 Закону);
2) кількості днів допомоги по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, що фінансуються за рахунок коштів роботодавця, яку збільшено до сімнадцяти днів (ч. 3 статті 36 Закону);
3) визначення розміру страхової виплати у встановлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім’ї та особам, які перебували на утриманні померлого), який здійснюється виходячи з мінімальної заробітної плати (ч. 2 та ч. 5 ст. 36 Закону);
4) мінімального розміру щомісячної страхової виплати у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності, який збільшено до розміру мінімальної заробітної плати (ч. 1 ст. 36 Закону).

Зазначені зміни застосовуються для призначення виплат по страхових випадках, за якими право на страхову виплату виникло починаючи з 01.01.2023.

Для страхових випадків, за якими право на страхову виплату виникло до 01.01.2023, при призначенні страхових виплат застосовуються норми Закону в редакції, що діяла до 01.01.2023.


20.04.2023

Подати заяву на оформлення пенсії можна за допомогою сервісу Дія.Підпис

Відтепер, для зручності людей, які бажають подати заяву на призначення пенсії, але не мають можливості отримати КЕП, щоб подати заяву дистанційно, на вебпорталі електронних послуг ПФУ реалізовано можливість оформлення пенсії за допомогою Дія.Підпису.

Щоб скористатися сервісом необхідно зайти на вебпортал електронних послуг Фонду (portal.pfu.gov.ua) та вибрати вкладку “Заява про призначення пенсії“, ознайомитись інформацію, яка з’явиться на екрані, і потім перейти за посиланням “Вхід“.

Увійти до особистого кабінету потрібно за допомогою  Дія.Підпису,  після чого виконати такі кроки:

– Крок 1 – у розділі “Щодо пенсійного забезпечення” оберіть вкладку “Заява на призначення пенсії”. Дайте згоду на дистанційне інформування, обравши спосіб отримання повідомлень про опрацювання вашої заяви. Натисніть “Продовжити” та оберіть вид пенсії, наприклад  – “Пенсія за віком”;
– Крок 2 – дайте відповіді на питання анкети-опитування для заповнення атрибутів звернення та надайте згоду на передачу та обробку своїх персональних даних (поставте позначку);
– Крок 3 – прикріпіть скан-копії необхідних документів, підготовлених згідно з вимогами щодо сканованих копій документів за наведеним перед формуванням заяви переліком.

Після цих етапів на екрані з’явиться повна форма заяви про призначення пенсії, заповнена за результатами кроків 1-3. У разі потреби форму заяви можна відредагувати.

Для завершення всіх операцій, заява підписується за допомогою Дія. Підпису та відправляється до Фонду натисканням кнопки “Підписати та відправити до ПФУ“.

За результатами опрацювання заяви ви отримаєте інформацію про стан обробки заяви та рішення щодо призначення пенсії в обраний вами спосіб.


18.04.2023

Який порядок  отримання страхових виплат при нещасному випадку на виробництві або професійному захворюванні?

Страховими виплатами є грошові суми, які уповноважений орган управління виплачує застрахованій особі чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку.

Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України “Про охорону праці”.

Підставою для оплати потерпілому витрат на проведення професійної реабілітації, оплати соціальних послуг, а також для здійснення страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України.

ВАЖЛИВО

Порушення застрахованою особою правил охорони праці, що спричинило нещасний випадок або професійне захворювання, не звільняє страховика від виконання зобов’язань перед потерпілим.

Порядок  отримання страхових виплат

  1. Для призначення страхових виплат потерпілий або особи, які мають право на такі виплати у разі смерті потерпілого, подають до уповноваженого органу управління в електронній формі через Єдиний державний вебпортал електронних послуг або вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України заяву про призначення виплати (особисто або через уповноваженого представника) за формою, затвердженою правлінням ПФУ. За малолітніх або неповнолітніх осіб заяву подає один із батьків або інший законний представник. Заява може бути подана до Пенсійного фонду України у формі паперового документа.
  2. Територіальні органи уповноваженого органу управління приймають рішення про призначення страхових виплат на підставі заяви та отриманих шляхом автоматизованого обміну наявними даними між інформаційно-комунікаційними системами органів державної влади, підприємств, установ, організацій:
  • акта розслідування нещасного випадку або акта розслідування професійного захворювання за встановленими формами;
  • даних про встановлення інвалідності та ступеня втрати професійної працездатності;
  • даних Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження особи, яка має право на виплати, та її походження, шлюб, розірвання шлюбу, зміну імені, смерть потерпілого та інших актів цивільного стану, необхідних для призначення страхових виплат;
  • даних реєстру застрахованих осіб та реєстру страхувальників Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування про працевлаштування, нараховану заробітну плату (дохід) і сплату страхових внесків та інших даних, необхідних для призначення виплат;
  • наявних даних Єдиного державного демографічного реєстру про реєстрацію місця проживання;
  • даних органів реєстрації про реєстрацію місця проживання;
  • даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти про навчання; 8) даних Державного реєстру боржників про виплату аліментів;
  • даних Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо статусу внутрішньо переміщеної особи;
  • даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань про юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
  1. Потерпілий або особи, які мають право на страхові виплати, у разі відсутності необхідної інформації в державних реєстрах і базах даних мають право надати додаткові документи, необхідні для призначення страхових виплат.

14.04.2023

Особливості формування та оплати електронного листка непрацездатності внаслідок виробничої травми

При зверненні застрахованої особи до медичного закладу з приводу травми, отриманої на виробництві, лікарем формується медичний висновок за категорією “Захворювання або травма загального характеру” з відміткою про зв’язок випадку з професійною діяльністю.

Одночасно в Електронному реєстрі листків непрацездатності створюється електронний листок непрацездатності з причиною непрацездатності “Тимчасова непрацездатність внаслідок захворювання або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві”.

Тільки у разі визнання нещасного випадку таким, що пов’язаний з виробництвом на підставі акту розслідування за формою Н-1/П, причину непрацездатності можливо змінити на причину “Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві”.

Це передбачено нормами п. 7 розділу II Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 17.06.2021 №1234.

Зміни вносяться уповноваженими працівниками Пенсійного фонду України.

Після цього роботодавець зможе сформувати заяву-розрахунок на фінансування страхової виплати в електронному кабінеті на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Система “підвантажить” електронний листок непрацездатності із новою причиною непрацездатності в “Додаток про тимчасову непрацездатність внаслідок нещасного випадку або профзахворювання”.

Звертаємо увагу, що перші сімнадцять днів тимчасової непрацездатності оплачуються роботодавцем за власні кошти, з вісімнадцятого дня — за кошти Пенсійного фонду України. Допомога нараховується у розмірі 100% середньої заробітної плати.


14.04.2023

Які терміни звернення застрахованої особи або члена її сім’ї за призначенням допомоги по тимчасовій непрацездатності, вагітності та пологах та допомоги на поховання?

Частиною п’ятою статті 24 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” від 23.09.1999 № 1105-XIV зі змінами та доповненнями (далі – Закон) визначено, що страхові виплати здійснюються у разі, якщо звернення за їх призначенням надійшло не пізніше шести календарних місяців з дня відновлення працездатності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, з дня смерті застрахованої особи або члена її сім’ї. З 01.01.2023 шестимісячний період обраховується з дати настання відповідної події (відновлення працездатності або установлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена її сім’ї).

Якщо дата відповідної події настала до 01.01.2023 включно, то для таких страхових випадків пропонуємо керуватися нормами Закону в редакції, що діяла на той момент. При цьому звернення за їх призначенням має відбутися не пізніше шести календарних місяців, тобто не пізніше 01.07.2023.

Рішення про призначення страхової виплати приймається страхувальником або уповноваженими ним особами. Страхувальник або уповноважені ним особи здійснюють контроль за правильністю нарахування і своєчасністю здійснення страхових виплат, приймають рішення про відмову в призначенні або припинення страхових виплат (повністю або частково), розглядають підставу і правильність видачі документів, які є підставою для надання страхових виплат.


06.04.2023

Безпека праці під час підготовки та експлуатації техніки в ході весняно-польових робіт

 Аналіз виробничого травматизму під час проведення весняно-польових робіт показує, що понад 30 % усіх нещасних випадків виникають під час ремонту техніки.

Нагадуємо, що «Правила охорони праці під час технічного обслуговування та ремонту машин і обладнання сільськогосподарського виробництва» поширюються на підприємства, установи й організації незалежно від їх підпорядкування та форми власності, на підприємців та інших юридичних і фізичних осіб, які займаються технічним обслуговуванням і ремонтом машин та обладнання сільськогосподарського виробництва.

Ремонтні роботи у стаціонарних умовах повинні проводитись у пристосованих для цього приміщеннях та виконуватись працівниками, що мають відповідну кваліфікацію. Робочі місця з ремонту та технічного обслуговування техніки повинні бути обладнані підйомними механізмами. Захаращування проходів і робочих місць вузлами та деталями машин, що ремонтуються, матеріалами і відходами забороняється.

До роботи на металообробних верстатах допускаються працівники, які пройшли спеціальне навчання та перевірку знань з охорони праці, а також інструктаж з охорони праці при роботі на такому обладнанні.

Технічне обслуговування і ремонт машин слід проводити тільки при непрацюючому двигуні, за винятком операцій, які потребують його роботи. Оглядові канави й естакади повинні мати направляючи для коліс машин, а також бути обладнані драбинами з двох боків для спуску до оглядової ями.

Перед зняттям двигуна та інших агрегатів і деталей, зв’язаних із системами охолодження, змащування та живлення двигуна, необхідно попередньо злити масло, охолоджувальну рідину і паливо в спеціальні резервуари, не допускаючи їх проливання.

Нагадуємо, що  виконувати будь-які роботи з машиною, вивішеною тільки на одних підйомних механізмах (домкратах, талях тощо); встановлювати машину на випадкові предмети замість спеціальних підставок; знімати і ставити ресори на машинах (причепах) усіх конструкцій і типів без надійних підставок забороняється.

Весняно-польові роботи мають свої особливості, оскільки в основному вони виконуються на значній відстані від центральної садиби і тракторної бригади. Через це понижується контроль за безпекою працюючих зі сторони адміністрації господарства. У цих умовах підвищується особиста відповідальність механізаторів за безпеку проведення робіт.

Звертаємо увагу роботодавців, керівників сільськогосподарських підприємств, фермерських господарств, інженерів з охорони праці щодо посилення профілактичної роботи по запобіганню виробничому травматизму, для чого необхідно:

– організувати навчання та перевірку знань з питань охорони праці, навчити працюючих безпечним методам роботи та провести інструктажі з охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на виробничих процесах;
– забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння;
– не допускати до роботи осіб, які не пройшли медичний огляд;
– не допускати до роботи осіб хворих, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, або тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці;
– не допускати експлуатації машини і обладнання, які мають технічні несправності.

Пам’ятайте, що дотримання вимог техніки безпеки та охорони праці збереже кожного від травмування.

Безпека праці при проведенні посіву в ході весняно-польових робіт

При підготовці поля до посіву необхідно вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди, встановити вішки в небезпечних місцях, проробити контрольні борозни, відбити поворотні смуги, визначити місця для відпочинку.

Причіп та навіску машин і обладнання на трактор необхідно виконувати удвох. Робітник, який здійснює зчіпку (навіску), не повинен стояти на шляху руху трактора до машин, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста. Тракторист повинен вести трактор на пониженій передачі, на малих обертах двигуна, без ривків, слідкувати за діями зчеплення і весь час тримати ногу на педалі головної муфти зчеплення. З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і виключеній передачі.

Сівалки і посадкові машини повинні мати справні сидіння, майданчик або підніжку з дошки і поручні, ширина підніжної дошки повинна бути не менше 350 мм, поручні повинні бути гладкими зашліфованими, перила за спиною сівальника – на висоті 1 метра, якщо причеплені борони котки, шлейфи і т.д., зубчаті і ланцюгові  передачі повинні мати захисні огородження, пристосування для очищення робочих органів,  двосторонню сигналізацію, надійне кріплення маркерів в транспортному положенні.

Завантаження сівалок посівним матеріалом та добривами повинне виконуватись тільки при допомозі механічної заправки.

При застосуванні гербіцидів та пестицидів для обробітку безпосередньо в полі необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.

На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Також забороняється обслуговування одним чоловіком більше однієї сівалки. Забороняється сівальнику під час руху агрегату переходити з сівалки на сівалку, сидіти на насіннєвих ящиках, працювати при знятих огорожах, очищати руками робочі органи.

Сівальник повинен бути одягнений в спецодяг, спецвзуття, мати захисні окуляри і респіратор.

Разом з тим, звертаємо особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Також забороняється залучати неповнолітніх до нічних надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

 Шановні страхувальники! Створюйте належні умови праці у відповідності до вимог нормативно-правових актів з охорони праці.

    Адже дешевше запобігти нещасним випадкам на виробництві, ніж ліквідувати їх наслідки.


05.04.2023

Безпека праці в ході весняно-польових робіт під час воєнного стану

Аналіз виробничого травматизму показує, що сільське господарство та галузі переробки сільськогосподарської продукції залишаються найбільш травмонебезпечними для нашого регіону. Фактори, що призводять до виробничого травматизму – це, насамперед, невиконання вимог інструкцій з охорони праці та посадових інструкцій, порушення трудової та виробничої дисципліни.

Весняно–польові роботи – напружений етап річного циклу агропромислового виробництва. Зокрема, навесні сільськогосподарськими підприємствами виконується біля 35% річного обсягу польових тракторних і, майже, така ж частка транспортних робіт. Пожвавлюються також інші роботи в агропромисловому виробництві. Зростає кількість зайнятих на ручних роботах працівників, у першу чергу, на технологічному обслуговуванні та забезпеченні роботи посівних та інших машинно – тракторних агрегатів.

Все це об’єктивно збільшує вірогідність травматизму, особливо при недотриманні правил техніки безпеки та охорони праці і внаслідок неналежної організації робіт.

Травмування та загибель  працівників трапились в результаті порушення  ними вимог нормативних актів з охорони праці, ДТП, падінь та різкого погіршення стану здоров’я.

Військові дії також вплинули на безпеку працівників агропромислового комплексу та переробних галузей.

В області вже зареєстровані не поодинокі випадки поранень та загибелі працівників внаслідок контактів з вибухонебезпечними предметами. За рекомендацією Державної служби з надзвичайних ситуацій, якщо ви знайшли вибухонебезпечний предмет:

– оглядайте підозрілий предмет тільки поверхово;
– у жодному разі не торкайтеся до нього та не підходьте близько;
– позначте палицями, одягом чи камінням місце, де знаходить вибухонебезпечний предмет;
– відійдіть від знахідки не менше, ніж на 100 метрів;
– попередьте оточуючих Вас людей;
– не користуйтеся телефоном поруч з вибухівкою;
– подзвоніть в екстрену службу — «101», «102»;
– пам’ятайте, що активувати вибух може будь-який вплив — нагрівання, удар, тиск тощо.

Основними причинами нещасних випадків при  проведені весняно–польових робіт є:

– технічна несправність тракторів і сільськогосподарських машин;
– порушення технологічного процесу;
– відсутність навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівникам господарств;
– порушення виробничої та технологічної дисципліни, а саме невиконання вимог нормативних актів з охорони праці ;
– відсутність медичних оглядів;

Проведення весняно–польових робіт, як і  виконання обсягу інших робіт вимагає від роботодавців певних матеріальних затрат та зусиль по запобіганню виробничого травматизму, збереженню життя і здоров’я працюючих.

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області рекомендує

роботодавцям, керівникам сільськогосппідприємств і фермерських господарств, інженерам з охорони праці під час весняно-польових робіт посилити профілактичну роботу із запобігання виробничому травматизму; організувати роботу згідно з “Правилами з охорони праці в сільськогосподарському виробництві”; дотримуватись нормативних актів з охорони праці, а саме:

  • навчати працівників безпечним методам роботи;
  • провести інструктажі з охорони праці та пожежної безпеки з усіма працівниками, які беруть участь у весняно-польових роботах;
  • забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту (рукавиці, окуляри, респіратори тощо), засобами пожежогасіння та поповнити медичні аптечки для надання першої долікарської допомоги;
  • відвести місце для відпочинку, споживання їжі та куріння;
  • до роботи на транспортних засобах допускати працівників віком не молодше 18 років, які пройшли медогляд, навчання та інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки і мають посвідчення на право управління такою сільськогосподарською технікою;
  • ознайомити під розписку всіх водіїв та механізаторів із безпечними маршрутами руху транспортних засобів;
  • не допускати до роботи хворих, перевтомлених осіб, у нетверезому стані або тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці та медогляд;
  • для виконання технологічних процесів не допускати машини й обладнання, які мають технічні несправності;
  • замінювати, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні, після того, як будуть опущені або встановлені на підставки робочі органи;
  • не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;
  • здійснювати постійний контроль за дотриманням правил безпеки під час весняно-польових робіт.

04.04.2023

З 1 квітня на Чернігівщині здійснюється автоматичний перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів

З 1 квітня автоматично, без додаткового звернення особи до органів ПФУ, проводиться перерахунок пенсії тим особам, які продовжували працювати і на 1 березня 2023 року набули право на проведення перерахунку пенсій, з урахуванням не менш як 24-х місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії або якщо після призначення (попереднього перерахунку) пройшло не менше 2-х років.

Перерахунок відбувається на відповідних умовах:
– або з урахуванням стажу після попереднього призначення (перерахунку) пенсії;
– або з урахуванням стажу та заробітної плати після попереднього призначення (перерахунку) пенсії.

 Чому доплату до пенсій за квітень – травень проведуть заднім числом? 

Попре те, що згідно Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» перерахунок  проводиться з 1 квітня, пенсії у квітні не зростуть.
Річ у тому, що два роки тому змінилася форма подання звітності до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про нарахування та сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Була щомісячна, а стала щоквартальна. Ці дані надійдуть до Пенсійного фонду України лише у квітні – травні. Відповідно остаточний перерахунок буде зроблено у травні – червні. Доплату за квітень і травень  пенсіонерам здійснять на початку літа разом з новим розміром пенсії.

Важливо знати

Навіть якщо людина після призначення пенсії пропрацювала менше ніж два роки, то перерахунок відбудеться все одно не раніше ніж через два роки після призначення пенсії. Наприклад, громадянин оформив пенсію у 2022 році, пропрацював ще рік і у 2023 році звільнився. У такому разі право на зарахування додаткового року до стажу настане тільки у 2024 році.


21.03.2023 

На Чернігівщині підрахували середній розмір підвищення пенсій

Згідно з постановою Кабінету Міністрів України в області з 1 березня цього року проведені індексації пенсій, підвищено розміри мінімальних пенсій по інвалідності колишнім військовослужбовцям та постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, збільшено рівень мінімальних пенсійних виплат окремим категоріям пенсіонерів.

Розмір пенсій підвищено для 265,1 тисяч осіб, середній розмір підвищення склав 542 гривень. Понад 29 тисяч осіб установлено щомісячну доплату до пенсій в розмірі 100 гривень.


20.03.2023

Адреси та номери телефонів “гарячих ліній” відділів обслуговування громадян (сервісних центрів) Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Відділ обслуговування громадян

№ 5 (сервісний центр)

15300, м. Корюківка, вул.

Вокзальна, 8А

(04657) 3-46-33

(щоденно в робочі дні тижня з 8.00 до 17.00)

Г Р А Ф І К

особистого прийому громадян керівництвом та керівниками самостійних структурних підрозділів Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області

Графіки прийому по віддалених робочих місцях в ОТГ на березень 2023


14.02.2023

Хочете подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, житлової субсидії або пільги без черг, не виходячи з дому?

Це можна зробити дистанційно за допомогою вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України (https://portal.pfu.gov.ua/)

 Якщо звернутись безпосередньо до сервісних центрів Головного управління Пенсійного фонду України в області неможливо або це викликає певні труднощі, застраховані особи та пенсіонери мають можливість дистанційно:

  • подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, житлової субсидії або пільги;
  • подати заяву на оформлення пенсійного посвідчення;
  • отримувати дані персональної електронної облікової картки застрахованої особи та інші відомості з Реєстру застрахованих осіб (інформація про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення), сплачені страхові внески, набутий страховий стаж);
  • контролювати сплату роботодавцями страхових внесків;
  • мати доступ до наявних відомостей своєї електронної трудової книжки;
  • мати доступ до своєї електронної пенсійної справи (пенсіонеру);
  • надіслати дані для внесення змін до пенсійної справи;
  • подавати звернення (запит, пропозицію) та переглядати стан їх опрацювання;
  • одержувати та переглядати повідомлення від Фонду.

Крім того, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України реалізовано сервіс “Пенсійний калькулятор”, з допомогою якого можна порахувати орієнтовний розмір майбутньої пенсії.

Щоб увійти в особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України можна за допомогою Дія.Підпис; кваліфікованого електронного підпису або засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA, зокрема, з використанням технологій BankID.

Доступ до електронних сервісів Пенсійного фонду України можна отримати як зі стаціонарних комп’ютерів, так і з мобільних телефонів, завантаживши застосунок “Пенсійний фонд”.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


08.02.2023

Відбулося засідання колегії за підсумками роботи Головного управління у 2022 році

 7 лютого цього року в режимі відеоконференції відбулося розширене засідання колегії при начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, на якому було розглянуто підсумки роботи у 2022 році та визначено завдання і пріоритети на 2023 рік. У засіданні брала участь заступниця Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко.

Начальник Головного управління Пенсійного фонду України у Чернігівській області Юрій Юрченко доповів про організацію роботи підрозділів Головного управління.

За минулий рік профінансовано та виплачено пенсії 306 тис. пенсіонерів Чернігівщини. Середній розмір пенсії в області на 1 січня ц.р. становив 4190 грн. За минулий рік цей показник зріс на 542 грн або на 15 %. Надано 321,8 тис. послуг громадянам, в тому числі в сервісних центрах – 256,3 тис., дистанційно – 60,7 тис., на віддалених робочих місцях – 4,8 тис. На 115 % забезпечено виконання планових показників по надходженню власних коштів, адміністрування яких здійснюють органи ПФУ.

Юрій Юрченко подякував колективу Головного управління за проведену роботу та акцентував увагу на основних пріоритетах діяльності у 2023 році.

 Заступниця Голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко відмітила позитивні напрацювання Головного управління щодо забезпечення усіх обов’язкових призначень, перерахунків та виплат, виконання плану надходжень власних коштів, успішної реалізації нових функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України. Окресливши завдання ПФУ на 2023 рік, вона наголосила, що кожен із напрямів діяльності потребує чіткої взаємодії всіх структурних підрозділів Головного управління для досягнення позитивних результатів.


07.02.2023

Увага!

 Змінився розмір вартості суми збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при державній реєстрації легкового автомобіля в Україні

 У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, з 1 січня 2023 року змінено розмір вартості суми збору на обов’язкове державне пенсійне страхування при першій державній реєстрації легкового автомобіля в Україні.

Об’єктом оподаткування є вартість автомобіля, визначена відповідно до договору купівлі-продажу або інших підтверджуючих документів. Залежно від вартості, встановлено диференційовані ставки збору:

3% – якщо вартість легкового автомобіля не перевищує 442 860 грн (165 розмірів прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року);

4% – при вартості авто від 442 860 до 778 360 грн (165-290 розмірів прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року);

5% – якщо вартість автомобіля понад 778 360 грн (більше 290 розмірів прожиткового мінімуму на 1 січня звітного року).

Збір сплачується фізичними особами, установами та організаціями незалежно від форми власності на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до загального фонду держбюджету, за місцем проведення першої реєстрації легкового автомобіля в територіальних сервісних центрах МВС.


20.01.2023

Запитуйте – відповідаємо

Як визначають право на субсидію?

У разі неможливості самостійно сплачувати за житлово-комунальні послуги, можна оформити субсидію. Для визначення права на отримання субсидії, розраховують так званий обов’язковий відсоток платежу. Якщо він більший суми за комуналку, субсидію надають.

Обов’язковий відсоток платежу розраховують індивідуально для кожної сім’ї за встановленою формулою. Він залежить виключно від доходів сім’ї. Для його визначення використовують таку формулу:

– обчислюється середньомісячний сукупний дохід домогосподарства;
– середньомісячний сукупний дохід ділиться на кількість членів домогосподарства, і визначається середньомісячний дохід на одну особу;
– дохід на одну особу ділиться на розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, встановленого на 1 січня року, з якого призначається субсидія (наразі — 2589 грн.);
– отриманий результат ділиться на 2, а потім множиться на 15 %, і таким чином визначається відсоток від середньомісячного сукупного доходу.

Кому субсидію можуть призначати на понаднормову площу житла?

Відповідно до законодавства, житлову субсидію не призначають, якщо загальна площа житлового приміщення перевищує 130 м² для квартир у багатоквартирному будинку та 230 м² для приватних будинків. Проте з цього правила є виключення.

Відповідно до постанови Кабміну від 21.10.1995 № 848 окремим категоріям громадян допомога на оплату житлово-комунальних послуг може призначатися на понаднормову площу житла.

Йдеться про непрацездатних осіб, які не працюють і проживають самі, зокрема:

  • пенсіонерів, які отримують пенсію за віком, у зв’язку з втратою годувальника або по інвалідності, а також тих, які досягли пенсійного віку і отримують пенсію за вислугою років;
  • громадян, які отримують державну соціальну допомогу особі, яка не має права на пенсію, та осіб з інвалідністю;
  • людей, які одержують державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю;
  • громадян, які отримують тимчасову державну соціальну допомогу як ті, хто не працюють, досягли загального пенсійного віку, але не набули права на пенсійну виплату;
  • осіб, які не досягли повноліття.

Для отримання субсидії на понаднормову площу житла потрібно зазначити свою належність до однієї з визначених пільгових категорій в декларації про доходи при подачі заяви на призначення такої допомоги.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


17.01.2023

Лікарняні – 2023: що змінилось?

 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві визначено Пенсійний фонд України.

Для отримання фінансування по лікарняних від Пенсійного фонду України роботодавцю, як і раніше, необхідно подати заяву-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам кошти.

Форма заяви-розрахунку залишилась незмінною. Умови здійснення виплат за лікарняними працівникам також не змінились. Оплата лікарняних здійснюється роботодавцем, як це було і раніше – 5 днів за рахунок власних коштів, починаючи з шостого дня – за рахунок страхових коштів. А у випадку лікарняних внаслідок нещасного випадку на виробництві – з 18 дня непрацездатності.
При цьому, Закон скоротив час, протягом якого роботодавцям за поданими заявами-розрахунками мають надходити страхові кошти для виплати лікарняних від Пенсійного фонду України. Якщо раніше Фонд соціального страхування України (ФССУ) перераховував кошти роботодавцям протягом 10-ти днів після надходження заяви-розрахунку, то Пенсійний фонд України має здійснювати таке фінансування протягом 3-х днів після надходження заяви-розрахунку.

ВАЖЛИВО! Така заява-розрахунок починаючи з 1 січня 2023 року подається до Пенсійного фонду України через особистий електронний кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг.

Відпустка по вагітності та пологах

В Україні працюючі жінки при виході у відпустку по вагітності та пологах отримують відповідну допомогу. Підставою для її призначення є листок непрацездатності, сформований на підставі медичного висновку.

Лікарняний, зазвичай, видається з 30 тижня вагітності. Проте жінки, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (1-3 категорія), можуть піти в декретну відпустку раніше – з 27 тижня вагітності.

Оплачувана відпустка по вагітності та пологах надається тривалістю:

  • 126 календарних днів (70 днів до пологів та 56 після), а в разі ускладнень під час пологів або народження двох чи більше дітей – додатково надається 14 календарних днів відпустки;
  • 180 календарних днів (90 до пологів та 90 після) для жінок, віднесених до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Варто зазначити, що обчислюються саме календарні дні. 
Допомога по вагітності та пологах надається у розмірі, який компенсує 100% середньої заробітної плати.

УВАГА! Пенсійний фонд України здійснює виплату лише за лікарняним у зв’язку з вагітністю та пологами. Для отримання допомоги при народженні дитини необхідно звернутись до відділів соціального захисту населення.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


12.01.2023

До уваги роботодавців! Як подати заяву-розрахунок через вебпортал електронних послуг ПФУ

З 1 січня 2023 року страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснює Пенсійний фонд України.

Для отримання фінансування по лікарняних роботодавцю, як і раніше, необхідно подати заяву-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам кошти.
Форма заяви-розрахунку залишилась незмінною.
Важлива зміна для роботодавців: подавати заяви-розрахунки необхідно до Пенсійного фонду України через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг.
Щоб сформувати заяву-розрахунок в електронному вигляді, користувачу-страхувальнику потрібно мати доступ до інтернету та кваліфікований електронний підпис.
Роботодавці, які з певних причин не можуть скористатись електронним кабінетом на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України, мають можливість скласти заяву-розрахунок в паперовій формі та подати її до будь-якого сервісного центру головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві.
Увага!
Для подання заяв-розрахунків в електронному вигляді роботодавцям НЕ ПОТРІБНО укладати з Пенсійним фондом України окремий договір.
Пропонуємо покрокову інструкцію по формуванню заяви-розрахунку.

Крок 1.
Зайдіть на вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України. Натисніть кнопку “Вхід”, ідентифікуйте себе як юридичну особу, підтвердіть вхід за допомогою КЕП та паролю до нього і натисніть кнопку “Увійти”.

Крок 2.
В особистому кабінеті страхувальника (у меню зліва) зайдіть у розділ “Заяви-розрахунки” та оберіть кнопку “Створити нову”.
На екрані з’явиться форма заяви-розрахунку, в якій потрібно додати інформацію в зазначені поля. Деякі з них, як-то наприклад, “Код за ЄДРПОУ страхувальника”, система заповнює автоматично.
Якщо пропустити рядок, який є обов’язковим для заповнення, програма позначить поле червоним кольором.

Важливо!

При заповненні заяви-розрахунку не слід використовувати певні символи, наприклад лапки, які часто зустрічаються в назвах підприємств. Про використання некоректних знаків програма повідомить написом “Поле містить заборонені символи” та позначить рядок червоним кольором.
У рядках “Дата початку періоду, за який включати ЛН (З)” та “Дата закінчення періоду, за який включати ЛН (ПО)” потрібно зазначити той період (з–по), за який до заяви-розрахунку мають потрапити лікарняні (“Готові до сплати”).

Важливо!

Система сама обере у визначеному календарному проміжку (з – по) листки непрацездатності зі статусом “Готові до сплати”.
Після заповнення усіх необхідних рядків натисніть кнопку “Продовжити”.

Крок 3.
Після підвантаження системою готових до сплати листків непрацездатності, на екрані з’являються два додаткових поля: “Додаток про тимчасову непрацездатність” та “Додаток про тимчасову непрацездатність внаслідок нещасного випадку або профзахворювання”, у яких відображені дані лікарняних кожного працівника, що відповідають страховому випадку. У Додатки потрапляють лише ті лікарняні, виплати/частину виплат за якими відшкодовує Пенсійний фонд України.

Зверніть увагу!
Максимальна кількість листків непрацездатності в одній заяві-розрахунку становить 200 одиниць.

Крок 4.
Для того, щоб внести необхідну інформацію по конкретній людині, необхідно натиснути на “олівець” (піктограма ) у полі з прізвищем людини. В додатковому вікні, яке відкривається, деякі рядки будуть заповнені автоматично, а деякі потрібно заповнити вручну. Зокрема, автоматично підтягується інформація про страховий стаж людини (загальний) та про стаж за останні 12 місяців.
У разі потреби змінити дані про страховий стаж (зокрема, коли не враховано інформацію про стаж, набутий після звітного кварталу), то це можна зробити вручну. Необхідно внести інформацію в усі поля, позначені зірочкою: “*”.
Аналогічно опрацюйте всі листки непрацездатності, включені до заяви-розрахунку, які будете надсилати до Пенсійного фонду України.
Коли обов’язкові поля буде заповнено, натисніть кнопку “Зберегти”. Після цього до заяви-розрахунку ще можна вносити зміни.

Крок 5.
Якщо заява-розрахунок оформлена в повній мірі по всіх обраних лікарняних листках, для подальшої роботи оберіть опцію “Сформувати заяву-розрахунок”. Документ відкриється у новому вікні. Його можна завантажити та роздрукувати.
Підпишіть заяву-розрахунок та відправте до Фонду.

Важливо!

Оскільки після відправки до Пенсійного фонду України редагування заяви-розрахунку неможливе, перед відправкою перевірте сформований документ!
Успішність ваших дій по подачі заяви-розрахунку засвідчить повідомлення “Заява розрахунок. Запис збережено та відправлено на розгляд до ПФУ”.
Для коректного завершення роботи із заявою-розрахунком натисніть «Ок». Після виходу з документу можна працювати з іншими сервісами порталу.

Довідково

Перевірити статус лікарняного (“прийнято”, “не прийнято”, “в опрацюванні”) можна в розділі “Заява-розрахунок”, опція “Пошук”.


11.01.2023

З 1 січня страхові виплати здійснює Пенсійний фонд України

Організаційна модель соціального страхування зазнала змін. Відтепер уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”, відповідно до якої страхові виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснюватиме не Фонд соціального страхування України, а Пенсійний фонд України.
По суті, змінюється орган, що буде забезпечувати такі виплати. Отже, відтепер Пенсійний фонд України виплачуватиме:
• допомогу по тимчасовій втраті працездатності ( “лікарняні”);
• допомогу по вагітності і пологах (“декретні”);
• допомогу на поховання застрахованим особам, в т. ч. потерпілим на виробництві;
• одноразові та щомісячні страхові виплати потерпілим на виробництві, членам їх сімей.
Попри зміну органу, який здійснює страхові виплати, розміри цих виплат для громадян зберігаються, а розмір деяких – навіть збільшується.
Якщо у застрахованих осіб виникатимуть питання щодо страхових виплат, уже з 2 січня вони можуть звертатися за консультацією до спеціалістів будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України або Контакт-центру Пенсійного фонду України.
Нагадуємо, що з 1 січня 2023 року набув чинності Закон України від 21.09.2022 № 2620-X “Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, яким передбачено приєднання Фонду соціального страхування України (ФССУ) до Пенсійного фонду України. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками ФССУ і виконують функції з управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві.
Як установа, що має найбільш розгалужену мережу територіальних органів та є держателем і адміністратором електронного реєстру листків непрацездатності (складової частини реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування), Пенсійний фонд України відтепер здійснює:
• призначення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до Закону;
• профілактику нещасних випадків на виробництві;
• проведення перевірок обґрунтованості видачі, продовження листків непрацездатності та документів, що є підставою для їх формування, на базі інформації з електронних систем та реєстрів;
• контроль за використанням страхувальниками страхових коштів.
Протягом листопада-грудня 2022 року Уряд ухвалив всі необхідні нормативні акти, аби забезпечити повну та ефективну передачу функцій соціального страхування, у тому числі прийом співробітників ФССУ на роботу до Пенсійного фонду України.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


08.12.2022

На Чернігівщині проведено перерахунки пенсій

 З 1 грудня 2022 року в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області відповідно до Закону «Про Державний бюджет України на 2022 рік» проведено перерахунок пенсій у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 2027 до 2093 гривень.

Види виплат, які зросли з 1 грудня:

  • мінімальна пенсія за віком непрацюючим пенсіонерам;
  • мінімальна пенсія шахтарям;
  • мінімальна пенсія сім’ям військовослужбовців у разі втрати годувальника;
  • мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
  • підвищення ветеранам війни та членам сімей загиблих/померлих ветеранів війни; підвищення жертвам нацистських переслідувань з числа осіб з інвалідністю та членам сімей померлих жертв нацистських переслідувань;
  • пенсія за особливі заслуги перед Україною;
  • максимальний розмір пенсії;
  • надбавка донорам.

В результаті перераховано 81 тис. пенсійних справ. Середній розмір підвищення склав 97 грн.
Також проведено перерахунок пенсій відповідно до п. 3 постанови КМУ від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсіонерам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (зміни полягають у осучасненні розміру середньої зарплати, яка застосовується у формулі розрахунку по інвалідності для ліквідаторів аварії на ЧАЕС).
Крім цього, для непрацюючих пенсіонерів які не досягли 70 років та мають 30 років страхового стажу для – жінок і 35 років – для чоловіків, проведено пенсійні перерахунки. З 1 грудня ц.р. загальний розмір пенсії для пенсіонерів цієї категорії не може бути меншим ніж 2500 гривень.

ВАЖЛИВО

Грудневі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Пенсії виплачуються пенсіонерам у визначену дату, починаючи з 4 грудня.

ДОВІДКА

Загальна кількість пенсіонерів в області станом на 1 грудня цього року склала 306,6 тис. осіб.
Середній розмір пенсії в області станом на 1 грудня 2022 року склав 4176 грн, що більш ніж вдвічі перевищує прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність (2093 грн).
У порівнянні з 1 січня 2022 року середній розмір пенсії збільшився на 528 грн, або на 15 %.


01.11.2022

Для отримання субсидії витрати на оплату комуналки мають перевищувати 15% доходу

Субсидію на оплату житлово-комунальних послуг призначають людям, які не можуть самостійно сплатити всю суму. Розмір виплат розраховують індивідуально для кожної сім’ї з огляду на її склад, сукупний дохід та розмір житлового приміщення. Проте для призначення субсидії витрати на житлово-комунальні послуги мають перевищувати в середньому 15% щомісячного сукупного доходу.

Право на отримання субсидії мають:
– зареєстровані мешканці;
– орендарі за наявності договору найму;
– внутрішньо переміщені особи навіть без наявності договору найму.
Нагадаємо, що наразі подати заяву на призначення субсидії можна до органів соцзахисту, уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади, ЦНАПу чи в електронній формі через портал «Дія». З 1 грудня це можна буде зробити в будь-якому сервісному центрі Пенсійного фонду.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


12.10.2022

На Чернігівщині з першого жовтня підвищили пенсії

Про це повідомили в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області. Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.10.2022 збільшується з 6500 до 6700 грн. Це є підставою для перерахунку мінімального розміру пенсій за віком певним категоріям непрацюючих громадян.

Жовтневий перерахунок пенсій: кому, як і наскільки перерахували

Із загальної кількості перерахованих пенсій в області особам у віці від 65 років і більше підвищення отримають 61926 пенсіонерів. Мінімальний  розмір пенсій за віком непрацюючим громадянам, які досягли віку 65 років і більше, та які мають страховий стаж чоловіки не менше 35 років, жінки – не менше 30 років збільшився на 80 грн і становитиме 2680 грн.

У віці від 70 до 75 років підвищення отримають 49020 пенсіонерів

 З 1 жовтня 2022 року пенсіонерам, яким виповнилося від 70 до 75 років встановлено щомісячну компенсаційну виплату до пенсії у розмірі 300 грн. Щомісячна компенсаційна виплата встановлюється незалежно від виду пенсії, закону, згідно якого призначена пенсія, від тривалості страхового стажу та від факту роботи. Пенсіонерам, які досягнуть 70 років після 1 жовтня, щомісячна компенсаційна виплата встановлюватиметься з дати досягнення такого віку.

З 1 жовтня 2022 року запроваджується додаткова гарантія пенсіонерам віком від 70 років і старшим, пенсію яким призначено відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та які мають страховий стаж чоловіки – не менше 35 років, жінки – не менше 30 років. Мінімальний розмір їх пенсійної виплати не має бути менше 3000 грн. Зокрема  у кого розмір пенсійної виплати з урахуванням надбавок, підвищень, інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім пенсій за особливі заслуги перед Україною), не досягає 3000 гривень, встановлюватиметься доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру.
Пенсіонерам, яким виповнилося 70 років, але їх страховий стаж менше 35 років у чоловіків та 30 років у жінок, мінімальна пенсійна виплата буде обчислена в розмірі, пропорційному до набутого страхового стажу, виходячи з розміру мінімальної виплати 3000 грн.
З 01.10.2022 зросли мінімальні розміри «військових» пенсій по інвалідності
Згідно Закону України від 15.02.2022 № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства».
Зокрема, мінімальні пенсії для людей з інвалідністю внаслідок війни в залежності від групи інвалідності та військового звання становитимуть від 4396 грн до 6532,50 грн. Для інших – в залежності від групи інвалідності та звання – від 4186 грн до 5986,50 грн.
До мінімального розміру пенсії по інвалідності встановлюються надбавки, доплати і підвищення, передбачені законодавством.

Вид перерахунку Хто має право До 1 жовтня З 1 жовтня Різниця
Через встановлення вікової надбавки Громадяни віком 70-74 роки  за умови, що пенсія менше 10340,35 грн Надбавка

0 грн

Надбавка 300 грн +300 грн
Через збільшення мінімальної зарплати Непрацюючі громадяни старше 65 років зі стажем від 35 років у чоловіків і від 35 років у жінок Мінімальна пенсія за віком

2600 грн

Мінімальна пенсія за віком 2680 грн +80 грн
Через збільшення мінімальної пенсії по інвалідності військовослужбовцям Одержувачі пенсії по інвалідності відповідно до закону № 2262-ХІІ залежно від групи інвалідності, посади, звання Від 2027 до 3425,50 грн Від 4168 до 6532,50 грн Від +2159 до 3107 грн

Важливо

Жовтневі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену дату, починаючи з 4 жовтня.

Довідка

Нагадуємо, що з 1 квітня 2020 р. особам, яким виповнилося 80 років і більше виплачується щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 500 гривень. Після індексації з 01.03.2022 р. ця виплата зросла до 570 грн. При цьому, у пенсіонерів віком 80+ зі стажем 25 років у чоловіків і 20 років у жінок розмір пенсійної виплати не може бути меншим за 2600 грн.
Пенсіонерам яким виповнилося 75 років, до досягнення 80-річного віку, компенсаційна виплата у розмірі 400 грн виплачується з 1 жовтня 2021 року. Після індексації з 01.03.2022 р. ця виплата зросла до 456 грн. При цьому в осіб у віці від 70 до 80, зі стажем 25 років у чоловіків і 20 років у жінок, розмір пенсійної виплати не може бути меншим за 2500 грн.
Пенсіонерам у віці 70 років і старшим, розмір пенсій яких перевищує 10340,35 грн (розмір середньої заробітної плати в Україні за 2020 рік, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії), щомісячна компенсаційна виплата не встановлюється. Це передбачено постановами Кабінету Міністрів України від 15.09.2021 № 963 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб у 2022 році та в подальшому» та від 16.09.2020 №849 «Деякі питання підвищення пенсійних виплат для окремих категорій осіб у 2021 році та в подальшому».


06.09.2022

ЗАПИТУЙТЕ – ВІДПОВІДАЄМО

– Якщо пенсіонер виїде за кордон не на ПМЖ, а тимчасово на час війни – чи припинять йому виплату пенсії?

– При тимчасовому виїзді за кордон виплата пенсії не припиняється.

Виплати можуть лише призупинити – у разі неотримання призначеної пенсії протягом шести місяців підряд (наприклад, якщо людина до виїзду за кордон отримувала пенсію через «Укрпошту» та не переадресувала її на банківську картку). Призупинення виплати пенсії передбачено підпунктом 4 пункту 1 статті 49 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (ЗДПС)».

– Як громадянам отримати електронне пенсійне посвідчення?

– Електронне пенсійне посвідчення, буде доступне не всім українцям.

Електронний варіант пенсійного посвідчення за віком з’явиться в Дії лише в тих пенсіонерів, які отримали його після 2014 року. Е-пенсійне за віком підтягнеться автоматично – потрібно лише оновити застосунок.

Для отримання електронного посвідчення громадянам, які мають пенсійне посвідчення у вигляді книжечки, його потрібно замінити на посвідчення-картку – для цього потрібно звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду або через вебпортал електронних послуг ПФУ.

Якщо для завантаження на телефон електронного посвідчення за віком достатньо лише оновити додаток і воно підтягнеться автоматично, то спеціальне пенсійне посвідчення (отримане у зв’язку з інвалідністю, втратою годувальника тощо) потрібно завантажувати самостійно – як і, наприклад, COVID-сертифікат. Для цього необхідно оновити Дію до останньої версії, прогортати всі документи до крайнього та натиснути «Додати документ – Пенсійне посвідчення – Додати посвідчення».

Додамо, що е-пенсійне має таку ж юридичну силу як і пенсійне посвідчення, отримане в ПФУ та підтверджує призначення пенсії.

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


16.08.2022

Отримати пенсійне посвідчення – це просто

 Три кроки відділяють українців похилого віку від отримання головного  документа, який підтверджує статус пенсіонера.

Для того, аби отримати посвідчення, потрібно:

  1. Звернутися до Пенсійного фонду. Зробити це можна:

– прийшовши до будь-якого територіального органу ПФУ, незалежно від місця перебування;
– дистанційно – через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг ПФУ: https://portal.pfu.gov.ua або за допомогою мобільного застосунку «Пенсійний фонд».

  1. Заповнити заяву на отримання посвідчення:

– офлайн: пред’явити паспорт, реєстраційний номер облікової картки платника податків та додати фото;
– онлайн в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг у розділі «Щодо пенсійного забезпечення» (реєструватись потрібно за допомогою Дія.Підпис, кваліфікованого електронного підпису, або інтернет-банкінгу). Варто також завантажити своє фото для виготовлення документу;
– онлайн за допомогою мобільного застосунку «Пенсійний фонд» у вкладенні «До ПФУ»: розділ «Комунікації до ПФУ» – «Заява на виготовлення пенсійного посвідчення». До заяви необхідно додати фото, завантаживши його через застосунок.

  1. Отримати пенсійне посвідчення в обраному під час подання заяви сервісному центрі ПФУ.

Окрім того, наразі працюють над впровадженням електронного пенсійного посвідчення (е-пенсійного), яке буде доступне в застосунку «Дія».

За інформацією Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


12.08.2022

ЗАПИТУЙТЕ – ВІДПОВІДАЄМО

Вже протягом тривалого часу не можу отримати пенсійне посвідчення. Що відбувається?

Як повідомила начальник Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Світлана Симанчук Постановою  Правління Пенсійного фонду України «Про порядок оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії», зокрема, передбачається, що пенсійні посвідчення виготовляються на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення особи, якій призначено пенсію, що подається до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії.

Пенсійний фонд України на підставі відомостей, отриманих від територіальних органів Фонду, забезпечує у двотижневий строк виготовлення паперових посвідчень та ведення обліку їх виготовлення.

Передавання посвідчень здійснюється від Пенсійного фонду України головними управліннями Пенсійного фонду України в областях не рідше ніж двічі на місяць, від головних управлінь підвідомчим їм управлінням Фонду не пізніше ніж у дводенний строк з моменту їх отримання.

Як отримати пенсійні посвідчення?

Видача пенсійних посвідчень здійснюється зазначеним у заяві територіальним органом Пенсійного фонду України.

Тож для занепокоєння немає підстав. Пенсійні посвідчення одержувачі пенсій отримають у призначений строк.


07.07.2022

Перерахунок пенсій з 1 липня: кому і наскільки збільшили

З 1 липня ц.р., у зв’язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, з 1934 до 2027 грн в області проведений перерахунок пенсій.

Про це повідомила заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Наталія Білозуб.

За результатами перерахунків, збільшено розмір пенсій 125,6 тис цивільних пенсіонерів, 7,5 тис пенсіонерів з числа військовослужбовців. Середній розмір підвищення становить 35 грн для цивільних та 145 грн – для військових пенсіонерів.

З 1 липня 2022 року збільшено:

  • мінімальну пенсію з 1934 до 2027 грн;
  • мінімальну пенсію шахтарям з 5802 до 6081 грн;
  • мінімальну пенсію сім’ям військовослужбовців у разі втрати годувальника з 3868 до 4054 грн;
  • мінімальні пенсійні виплати особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій;
  • підвищення ветеранам війни та членам сімей загиблих/померлих ветеранів війни;
  • підвищення жертвам нацистських переслідувань з числа осіб з інвалідністю та членам сімей померлих жертв нацистських переслідувань;
  • пенсію за особливі заслуги перед Україною;
  • надбавку почесним донорам з 239,3 до 250,8 грн.

Максимальний розмір пенсії збільшився з 19340 до 20270 грн.

Розмір підвищеної пенсії з 1 липня 2022 року кожному пенсіонеру визначено в індивідуальному порядку та в залежності від того, яка складова пенсійної виплати перераховувалась (доплата за понаднормовий стаж для непрацюючих пенсіонерів, доплата до мінімального розміру пенсії, підвищення або надбавки).

Всі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду України не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Перераховані пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену їм дату, починаючи з 4 липня.

 


13.06.2022

Зворотний зв’язок.    Запитуєте – відповідаємо.

 Чи повинен пенсіонер самостійно повідомляти ПФУ про працевлаштування?

    Так, пенсіонери зобов’язані повідомляти органи Пенсійного фонду про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсійної виплати, зокрема, про  працевлаштування та звільнення з роботи.

  • Як виправити помилку у трудовій книжці?

Потрібно звернутися до служби персоналу останнього місця  своєї роботи. Згідно з наказом Мінпраці № 58 від 29.07.1999 зміни, зокрема, про дату народження на першій сторінці трудової книжки, виконуються за останнім місцем роботи на підставі документів і з посиланням на номер і дату цих документів.

  • За яких обставин можна вийти на пенсію за віком достроково?

Відповідно до Закону України від 15.02.2022  № 2040-XI  «Про внесення змін до деяких законів України щодо вносконаленняпенсійного законодавства»  громадяни мають право на достроковий вихід на пенсію за віком, якщо:

– трудовий договір з працівниками розірвано не більше ніж за півтора року до досягнення пенсійного віку у зв’язку  зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату прцівників, за умови реєстрації осіб у державній службі зайнятості та відсутності підходящої для них роботи;

– через виявлення невідповідності працівника займаній посаді за станом здоров’я у визначеному порядку.

  • Два місяці офіційно працюю на новій роботі, але на порталі електронних послуг ПФУ не відображається інформація про початок роботи (трудовий стаж, ЄСВ). Коли вноситься інформація про трудовий стаж у кабінеті ПФУ: на початку трудової діяльності чи після звернення?

Податкова звітність подається поквартально, термін подачі звітності – 40 днів після закінчення кварталу. Саме тому з інформацією про заробітну плату та страховий стаж можна ознайомитися після подання підприємством/установою звітності за відповідний квартал.

  • Що таке страховий стаж?

Це період, протягом якого особа підлягає загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачує страхові внески в сумі, не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Мінімальний внесок становить 22% мінімальної зарплати, із січня по вересень 2022 року розмір такого внеску становить 1430 грн/місяць (6500 x 0,22).

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


08.06.2022

Як продовжити термін дії пенсійного посвідчення?

Особам, яким призначено пенсію, органи Пенсійного фонду України видають пенсійні посвідчення на підставі заяви на виготовлення пенсійного посвідчення.

Подати заяву на виготовлення пенсійного посвідчення можна:

до територіального органу Пенсійного фонду України за місцем перебування особи на обліку як одержувача пенсії;

в особистому кабінеті через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua), розділ “Щодо пенсійного забезпечення”. Для цього необхідно авторизуватись на вебпорталі за допомогою Дія.Підпис або кваліфікованого електронного підпису (КЕП), або засобами Інтегрованої системи електронної ідентифікації ID.GOV.UA, в т.ч. з використанням технології Bank ID;

за допомогою мобільного застосунку “Пенсійний фонд” у розділі “До ПФУ – Комунікації до ПФУ – Заява на виготовлення пенсійного посвідчення”.

Якщо ваше пенсійне посвідчення стало непридатним для користування або було втрачено, або вам призначено інший вид пенсії чи змінилися обставини здійснення опіки та піклування (змінився законний представник чи його звільнено від повноважень, поновлено цивільну дієздатність одержувача пенсії тощо), за вашою заявою видається нове посвідчення.

Ми раді бути корисними для вас!

#ПенсійнийфондУкраїни

#UAразом

За матеріалами Пенсійного фонду України


Постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 2022 року № 589 внесено зміни до Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій

Збір з операцій з відчуження легкових автомобілів (далі – збір) сплачують підприємства, установи та організації всіх форм власності, а також фізичні особи, які набувають право власності на легкові автомобілі, що підлягають першій державній реєстрації в Україні в територіальних органах з надання сервісних послуг МВС.

Відтепер збір сплачуватимуть залежно від вартості легкового автомобіля, визначеної відповідно до договору купівлі-продажу, договору міни, довідки митних органів, акта експертної оцінки вартості автомобіля, інших документів, що підтверджують цю вартість, але не нижче митної вартості, зазначеної у митній декларації.

Водночас із переліку документів, які підтверджують вартість автомобіля, виключено довідку-рахунок торговельних організацій.

За інформацією Пенсійного фонду України


Вигравайте передплату на друге півріччя!

Дізнавайтесь найактуальніші соціальні новини першими!

Беріть участь у конкурсі та вигравайте передплату улюбленого тижневика «Пенсійний кур’єр»!

Взяти участь просто:

Придумайте слоган для нашої газети – у прозовій або віршованій формі.

Надсилайте його на електронну адресу info@social.com.ua з поміткою КОНКУРС у темі листа.

Автори найкреативніших варіантів отримають у подарунок передплату газети «Пенсійний кур’єр» на друге півріччя.

Чекаємо ваші ідеї до 12 червня включно!

#пенсійнийкурєр #пенсійнийкурєрпередплата #конкурс

За матеріалами газети «Пенсійний кур’єр»


08.06.2022

Алгоритм отримання е-лікарняного під час перебування за кордоном

1 Якщо захворіли звернутися за медичною допомогою до лікаря в країні, де перебуваєте. Як документальне підтвердження отримання медичної допомоги та самого факту тимчасової втрати непрацездатності отримати медичний документ. Бажано, щоб у документі діагноз було вказано з використанням міжнародної класифікації МКХ – 10.

2 Зв’язатися з українським лікарем, який перебуває в Україні та має доступ та можливість працювати в ЕСОЗ, за допомогою месенджера чи електронної пошти.

3 Надати підтвердження підстави набуття тимчасової непрацездатності — медичний документ (довідка чи виписка), в якому буде вказаний діагноз пацієнта. За потреби лікар може запросити переклад документа українською мовою.

4 На підставі іноземного медичного документа лікар створює в ЕСОЗ медичні записи про факт лікування за кордоном та формує медичний висновок про тимчасову непрацездатність (МВТН). Якщо ваш український номер телефону (який зазначений в ЕСОЗ) у мережі і підключений роумінг — ви отримаєте про це смс-повідомлення в 16-символьному форматі.

5 Медичний висновок з моменту накладання на нього КЕП лікаря автоматично передається з електронної системи охорони здоров’я до Електронного реєстру листків непрацездатності.

6 На підставі медичного висновку автоматично сформується електронний листок непрацездатності. Пацієнт отримує про це друге смс-повідомлення — від Пенсійного фонду (якщо був вказаний такий канал комунікації).

7 Електронний листок непрацездатності надійде роботодавцю пацієнта в його кабінет страхувальника, а також відобразиться в самого пацієнта в його особистому кабінеті на вебпорталі Пенсійного фонду. Пацієнт має повідомити роботодавця про створення йому е-лікарняного будь-яким зручним способом.

8  Через 7 днів з дати закриття електронний лікарняний переходить у статус «Готово до сплати». Це означає, що роботодавець може приступити до опрацювання е-лікарняного і призначення за ним допомоги.

9  Роботодавець сформує за вашим лікарняним заяву-розрахунок та подасть її до Фонду соціального страхування України на оплату – саме від дати прийняття Фондом такої заяви залежатиме строк виплати вам допомоги.

10 Слідкувати за станом оплати лікарняних і декретних допомог можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: t.me/socialfund. Інформація про стан надходження коштів для виплати допомоги безпосередньо на рахунки роботодавців щоденно оновлюється у каналі за тегом #фінансування_страхувальників (орієнтуйтесь на дату прийняття Фондом заяви за вашим лікарняним, її можна уточнити у роботодавця).

11 Якщо ж зв’язку з роботодавцем немає, стан оплати лікарняних завжди можна уточнити безпосередньо у відділенні Фонду, де він зареєстрований. Актуальні контакти можна знайти за посиланням:

docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4

Зазначений алгоритм діє лише для таких категорій непрацездатності:

 захворювання або травма загального характеру,

 догляд за хворою дитиною,

 вагітність та пологи,

 ортопедичне протезування.

Строк дії медичного висновку про тимчасову непрацездатність визначається іноземним медичним документом, але не може перевищувати:

 30 днів – для категорій «Захворювання або травма загального характеру» та «Ортопедичне протезування» (якщо непрацездатність триває довше, необхідно буде надати актуальний медичний документ);

 14 днів – для категорії «Догляд за хворою дитиною», якщо дитина лікується амбулаторно.


01.06.2022

Новий пенсійний закон: що змінюється для українців

Ще у середині лютого цього року парламент ухвалив Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (№ 2040), який тоді був досить обговорюваним в суспільстві, адже вирішував чимало нагальних пенсійних проблем, як-то індексація пенсій держслужбовців чи достроковий вихід на пенсію людей, що втратили роботу.

Та повномасштабна війна, яка змінила абсолютно усе в нашому житті, тимчасово відсунула на другий план і закінчення вирішення цього законодавчого питання. І лише наприкінці квітня Закон було підписано Президентом. 30.04.2022 року документ набув чинності. Які ж зміни вносить законодавчий акт в життя пересічних українців? Саме з цим питанням, з допомогою експертів та фахівців Пенсійного фонду, і розбирався «Кур’єр».

Індексація — для всіх

Як відомо, пенсії науковців, держслужбовців, військовослужбовців й деяких інших категорій пенсіонерів не індексувалися уже протягом багатьох років. Люди ходили по кабінетах, писали в пошуках правди листи в усі інстанції, виходили на мітинги, але питання не зрушувалося з мертвої точки. Тож, вирішення проблеми не просто назріло, а перезріло.

Водночас і для широкого загалу пенсіонерів дата індексації пенсії була щорічним актом доброї волі від влади, бо ж законом чітко не визначалося, з якої саме дати мають перераховуватися пенсії, тільки вказувалося, що індексація проводиться за рішенням Уряду.

Новий закон №2040 усунув ці законодавчі прогалини. Відтепер законодавчо закріплено, що індексація пенсій відбуватиметься щорічно 1 березня. Та головне — індексація здійснюватиметься тепер на загальних умовах для усіх пенсіонерів, не лише для тих хто пішов на пенсію за загальним законом, але й для «спеціальних» пенсіонерів — військових, держслужбовців, науковців тощо. І якщо військовослужбовцям та чорнобильцям з інвалідністю, завдяки спеціальній урядовій постанові, пенсію цього року все ж індексували, то для решти «спеціальних» пенсіонерів – цей закон справді довгоочікуване «рятівне коло».

Хто може вийти на пенсію достроково?

30 квітня — стало певним рубіконом і для пенсіонерів, яким до виходу на пенсію залишилося зовсім небагато, а роботу вони втратили. Така норма існувала до 1 січня 2015 року, але була скасована.

Проте, аби скористатися таким правом дострокового виходу на пенсію потрібно дотриматися кількох важливих умов.

Перша. На день звільнення з роботи людині має залишатися не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку.

Друга. Обов’язковою умовою призначення такої пенсії є наявність страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі. Для чоловіків це 35 років, у жінок – 30 років.

Третя. Звільнення повинно відбуватися з ініціативи роботодавця на підставі змін умов праці.

Четверта. Новація передбачена лише для осіб, трудовий договір з якими розірвано у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників.

П’ята. Людина має зареєструватися у державній службі зайнятості, при цьому має бути відсутня підходяща для неї робота.

Також право дострокового виходу на пенсію надано особам, звільненим з ініціативи роботодавця через невідповідність працівника займаній посаді за станом здоров’я, але у даному випадку — без необхідності реєстрації у державній службі зайнятості. Якщо пенсіонер працюватиме у період до досягнення пенсійного віку, дострокова пенсія не виплачуватиметься.

Довідково

Як зазначають юристи, варто звернути увагу, що маючи не менш ніж 30 років страхового стажу, жінки зможуть достроково вийти на пенсію за півтора року до досягнення 60 років лише в період з 1 січня по 31 грудня 2023 року, оскільки з 2024 року вони мають право на пенсію у 60 років за наявності не менш ніж 31 року страхового стажу. Поступово кількість необхідного стажу збільшуватиметься і 2028-го досягне 35 років.

Право на дострокову пенсію отримали також мати або батько осіб з інвалідністю з дитинства (діти з інвалідністю до 18 років) та тяжко хворих дітей, яким не встановлено інвалідність, та які виховали їх до досягнення 6-річного віку. Додатковою умовою є досягнення жінкою 50 років та її страховий стаж 15 років, а чоловіком – 50 років і страховий стаж 20 років. Дізнатися, коли дитина, котрій не встановлено інвалідність, вважається тяжко хворою, можна у Законі «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». 

Мінімальні пенсії для військових

Завдяки новому Закону збільшився мінімальний розмір пенсії для військовослужбовців, що отримали інвалідність внаслідок війни. Раніше мінімальний розмір такої пенсії визначався, виходячи з прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, у відсотковому вираженні (для I групи — 120 відсотків, II групи – 110 відсотків, III групи – 105 відсотків прожиткового мінімуму). Нині ж законодавець визначив розмір у фіксованому грошовому виразі. То ж тепер такі пенсії становитимуть:

для I групи інвалідності — 5025 гривень,
для II групи – 4610 гривень,
для III групи – 4396 гривень.

При цьому, як і раніше, передбачено механізм їх індексації.

Про доплату до мінімального страхового внеску

Загальновідомо, що до стажу зараховується лише той період, за який людина сплатила страхові внески. А якщо сума страхових внесків, сплачених за відповідний місяць, є меншою за мінімальний страховий внесок, до страхового стажу зараховується пропорційно зменшений період.

У такій ситуації здійснити доплату до мінімального страхового внеску з 1 січня 2004 року можуть будь-які особи, які колись підлягали пенсійному страхуванню, але мають неповний страховий стаж (наприклад, працювали неповний робочий день, були прийняті на роботу не з першого дня календарного місяця або звільнені не останнім днем тощо).

Саме зміни у порядку здійснення цієї доплати і відбулися відповідно до Закону № 2040. Тепер, починаючи з 30 квітня 2022 року, при здійсненні доплати до мінімального страхового внеску за попередні роки, доплата буде розрахована виходячи з мінімальної заробітної плати на дату здійснення доплати. До набрання чинності цього Закону, така доплата розраховувалась виходячи з мінімальної заробітної плати дійсної у відповідному минулому періоді.

Розберемо цю ситуацію на прикладі

Людині потрібно зробити доплату за січень 2010 року. Мінімальна заробітна плата у січні 2010 року складала 869 грн, особі було нараховано заробітну плату 700 грн, з неї за діючою ставкою страхового внеску на той час було сплачено 246,4 грн (700 х 33,2 % + 700 х 2 % = 246,4 грн). З метою зарахування січня 2010 року до страхового стажу як повного, враховуючи, що мінімальний страховий внесок на момент сплати (травень 2022 року) складає 1 430 грн мінімальна заробітна плата 6 500 грн х 22 %), тож доплатити за цей період потрібно буде 1 183,6 грн (1 430 грн – 246,4 грн = 1 183,6 грн).

При цьому важливий ще й такий факт: людина, яка здійснила доплату, формує і подає до органів Пенсійного фонду відомості про суми доплат сама за себе. В них зазначаються місяць та рік, за який проведено нарахування, суму, з якої сплачено внесок та суму доплати.

 Довідково

Щоб з’ясувати, чи є у вас неповні місяці стажу, за які можна здійснити доплату, можна замовити довідку ОК-5 в особистому кабінеті на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України або зверніться до найближчого сервісного центру Пенсійного фонду України, маючи при собі паспорт та ідентифікаційний код. У разі виявлення у своїй трудовій діяльності таких «прогалин» у сервісному центрі можна подати відповідну заяву


Звільнення від сплати ЄСВ упродовж дії воєнного стану не передбачає зарахування періодів роботи до страхового стажу

Законодавством України передбачено право фізичним особам- підприємцям на спрощеній та загальній системі оподаткування, особам, які здійснюють незалежну професійну діяльність та членам фермерського господарства, тимчасово, з 1 березня 2022 року та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану не нараховувати та не сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за себе.

Але підприємець має врахувати, що відповідні місяці до страхового стажу не враховуватимуться. Адже до страхового стажу зараховуються тільки ті періоди діяльності, за які повністю сплачені страхові внески. Розмір щомісячного внеску не має бути меншим за встановлений законом мінімальний (з 01.01.2022 – 1430 грн).

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області закликає підприємців щомісячно сплачувати єдиний соціальний внесок, що є запорукою наповнення бюджету, а, відтак, і своєчасного здійснення пенсійних та соціальних виплат в умовах воєнного стану.


21.02.2022

Верховна Рада України встановила щорічну індексацію пенсій для військових і держслужбовців

Верховна Рада ухвалила закон про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення пенсійного законодавства, який передбачає індексацію пенсій, зокрема, для військовослужбовців і держслужбовців.

Документом визначено дату щорічної індексації пенсій – 1 березня.

Положення закону про індексацію вже з 1 березня ц.р. буде застосовано до пенсій військовим, науковців, посадових осіб органів місцевого самоврядування, державних службовців.

Водночас із наступного дня після опублікування закону буде:

– відновлення право на достроковий вихід на пенсію за півтора року через реорганізацію підприємств;

– надано право на дострокову пенсію батькам дітей, котрі хворіють на тяжке рідкісне захворювання;

– збільшено мінімальні розміри пенсій по інвалідності для осіб з-поміж військовослужбовців


14.02.2022

Е-лікарняні:відповіді на запитання читачів

З 01 жовтня 2021 року листки непрацездатності в Україні оформлюються тільки в електронному форматі, а не в паперовому, як раніше. Незважаючи на те, що в області, станом 10.02.2022, вже видано 168880 Е-лікарняних, у наших читачів до цього часу виникають запитання щодо порядку роботи Е-лікарняних.

 

– Що треба знати при оформленні Е-лікарняного?

– Е-лікарняний формується після створення лікарем медичного висновку про тимчасову непрацездатність. Після цього на ваш контактний номер телефону мають надійти два СМС-повідомлення: від E-HEALTH (про створення медичного висновку із зазначенням його номеру) та від Пенсійного фонду України (про формування Е-лікарняного, його номер і період дії). Після отримання СМС потрібно повідомити роботодавця про відкриття Е-лікарняного у будь-який зручний спосіб.

– В яких випадках може не прийти СМС-повідомлення?

Якщо ви:

а) надали для СМС-інформування  неактуальний номер контактного телефону,

б) офіційно не працевлаштовані, та в реєстрі відсутні дані про сплату ЄСВ,

в) не є застрахованою особою і ваші дані  відсутні в реєстрі застрахованих осіб (РЗО),

г) роботодавець несвоєчасно подав звітність стосовно застрахованих осіб в РЗО.

– Що робити, якщо електронний лікарняний не був сформований?

– Слід звернутися: до лікаря – з проханням перевірити персональні дані в медичній карті пацієнта та до роботодавця – щодо перевірки коректного та своєчасного подання звітності, або на гарячу лінію Головного управління Пенсійного фонду України в області – за телефонами: (0462) 60 34 70, (0462) 67 89 33.


01.02.2022

– Мій трудовий стаж майже 50 років. А пенсія 2200. Чому так?

– Розмір пенсії залежить від двох показників — заробітку та стажу, і якщо один із цих показників невисокий, то, відповідно, й розмір пенсії виходить невеликий. Хоч у Вас стаж дуже солідний, та, ймовірно, зарплата була невисокою, тому, судячи з усього, й розмір пенсії, обчислений із Ваших індивідуальних показників, не дотягує навіть до 2200 грн, от Вам і дають доплату до цієї суми. Для цього й запроваджена модель — доплата до 2200, щоб люди, які мають багато стажу, але у яких була мала зарплата, отримували хоч трохи більшу пенсійну виплату. Аби у Вас не було стільки років стажу, пенсія взагалі була б 1934 грн, прожитковий мінімум, і все.

За інформацією фахівців Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


11.01.2022

Пенсійні перерахунки з 1 січня: кому і на скільки

Як повідомили в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, з 01 січня 2022 року:

Проведено перерахунки пенсій у зв’язку з втратою годувальника

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2021 №1052 внесено зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 03.08.2020 № 674 щодо проведення з 01 січня 2022 року перерахунків пенсій у зв’язку з втратою годувальника, призначених відповідно до частини четвертої статті 41 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

З  01 січня ц.р мінімальний розмір пенсійної виплати кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловікові) незалежно від наявності інших членів сім’ї загиблого, померлого (такого, що пропав безвісти), який брав безпосередню участь в антитерористичній операції у зоні АТО/ООС, встановлено на рівні 7800 гривень. Розмір пенсії підвищено по 125 пенсійних справах. Середній розмір підвищення склав 1470,59 грн.

Підвищено мінімальні пенсійні виплати ліквідаторам аварії на ЧАЕС, які отримали інвалідність

На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 1307 від 09.12.2021 “Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 і від 26.09.2012 № 886” з 01 січня 2022 року проведено перерахунки пенсій по інвалідності осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, визначених статтею 10 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, стосовно яких установлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, осіб, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт, внаслідок чого стали особами з інвалідністю, а також пенсій у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за осіб з їх числа.

У разі доцільності, пенсії обчислено виходячи із заробітної плати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2021 року, обчисленої за формулою, встановленою пунктом 9-1 постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210.

Розмір пенсії підвищено для 406 осіб. Середній розмір підвищення склав 2677,15 грн.

Після визначення показника середньої заробітної плати за 2021 рік та середньомісячного коефіцієнта заробітної плати станом на 01.01.2022, у разі доцільності, буде проведено відповідний перерахунок пенсій.

Громадянки України, яким 2022-го виповниться 60 років, одержать доплату до пенсійної виплати

Упродовж останніх 10 років відбувалося поступове підвищення пенсійного віку для жінок. 2021-го воно було завершено зі встановленням 60-річного віку виходу на пенсію. У зв’язку із цим держава виплачує жінкам компенсаційні виплати. Іх передбачено в урядовій постанові № 963, у які зазначено, що жінкам, які народилися в період із 1 січня по 31 грудня 1962 року, до пенсії за віком, обчисленої за загальним законом, встановлюється щомісячне підвищення у розмірі 9% за умови, що до цього їм не призначали будь-яку іншу пенсію

Важливо

Січневі перерахунки проведено автоматизованим способом, тому звертатися до органів Пенсійного фонду не потрібно. Розмір підвищення розраховано індивідуально для кожного пенсіонера за документами, які містяться в пенсійній справі. Пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену дату, починаючи з 4 січня.



Шукаємо Е-лікарняний: 4 кроки до початку виплат

З червня 2021 року на базі реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування створено Електронний реєстр листків непрацездатності. Але незважаючи на те, що електронна система лікарняних в Україні  вже довела свою ефективність, у лікарів, роботодавців та застрахованих осіб до цього часу виникають запитання щодо порядку роботи системи електронних листків непрацездатності.

На запитання відповідають фахівці Головного управління  Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

Що робити, якщо електронний листок непрацездатності не сформовано внаслідок відсутності на дату початку періоду непрацездатності у реєстрі застрахованих осіб інформації про трудові відносини?

– Якщо особа, щодо якої створено медичний висновок про тимчасову непрацездатність, офіційно працевлаштована, необхідно виконати наступні кроки:

Крок 1 – в кабінеті застрахованої особи на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України перевірити наявність даних про трудові відносини – нараховану заробітну плату (пункт «Моя заробітна плата» – Заробітна плата/дохід (по страхувальниках)) або звернутися до роботодавця для перевірки в особистому кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Фонду даних про трудові відносини.

Крок 2 – якщо даних про трудові відносини немає або вони недостовірні:

страхувальнику необхідно надати звіт за формою Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, якщо особа тільки прийнята на роботу, необхідно подати повідомлення про прийняття працівника на роботу,

у разі недостовірності даних страхувальнику необхідно подати уточнюючий звіт з достовірними даними.

Крок 3 – За результатами дій відповідно до кроку 2 перевірити в особистому кабінеті застрахованої особи та /або страхувальника на вебпорталі електронних послуг Фонду коректність відображення даних про трудові відносини, поданих страхувальником.

Крок 4 – У разі коректного відображення даних про працевлаштування звернутись до лікаря з проханням повторно відправити медичний висновок про тимчасову непрацездатність до Електронного реєстру листів непрацездатності.


До відома фахівців закладів охорони здоров’я і населення Чернігівської області

З 01 жовтня 2021 року листки непрацездатності в Україні оформлюються тільки в електронному форматі, а не в паперовому, як раніше.

З метою прискорення надання відповідей на запитання громадян щодо порядку роботи системи електронних листків непрацездатності Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області повідомляє, що відповіді на запитання щодо порядку роботи системи електронних листків непрацездатності можна отримати дистанційно, без відвідування територіальних органів Фонду, звернувшись зі зверненням через Портал Електронних Послуг Пенсійного фонду України (portal.pfu.gov.ua) або за телефонами Головного управління Пенсійного фонду України в області:

м. Чернігів (0462) 678-933 (0462) 603-470;

м. Мена (04644) 2-13-02;

смт Куликівка (04643) 2-24-76;

смт Ріпки (04641) 2-16-26;

м. Ніжин (04631) 7-14-89;

м. Носівка (04642) 2-22-15;

смт Козелець (04646) 4-25-18;

м. Бобровиця (04632) 2-50-52;

м. Бахмач (04635) 3-11-78;

смт Талалаївка (04634) 2-18-22;

м. Прилуки (04637) 7-10-38;

смт Срібне (04639) 2-12-65;

смт Варва (04636) 2-13-12;

м. Ічня (04633) 2-48-53;

м. Корюківка (04657) 3-47-33;

м. Сновськ (04654) 2-14-68;

м. Новгород-Сіверський (04658) 2-11-40;

смт Короп (04656) 2-13-57.


20.10.2021

Пенсійні доплати та збільшення мінімальної пенсії

У жовтні на Чернігівщині 23,2 тис особам збільшено загальний розмір пенсії, середній розмір підвищення склав 408,16 грн. Про це повідомили у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області.

З 1 жовтня 2021 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.09.2020 №849 встановлена щомісячна компенсаційна виплата в розмірі до 400 грн. для пенсіонерів, яким виповнилось 75 років до досягнення 80 років та мінімальна пенсійна виплата 2500 грн за наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше.

Зустрічайте Е-лікарняні

З 1 жовтня ц.р. лікарняні в Україні оформлюються тільки в електронному форматі, а не в паперовому, як раніше.

Усі заклади охорони здоров’я формують медичні висновки про тимчасову непрацездатність в Реєстрі електронної системи охорони здоров’я.

Далі висновки надходять до Електронного реєстру листків непрацездатності ПФУ, відповідно до яких і створюються Е–лікарняні.

В Чернігівській області вже сформовано 34,9 тис електронних листків непрацездатності.


10.06.2021

Запроваджується облік трудової діяльності в електронній формі

10 червня 2021 року набирає чинності Закон України від 5 лютого 2021 року № 1217-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”.

Законом запроваджується облік трудової діяльності в електронній формі, що дозволяє не оформляти/не вести паперові трудові книжки.

Пенсійний фонд України протягом п’яти років має включити до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутні дані про трудову діяльність працівників на підставі відомостей, наданих страхувальниками.

За наявності повної інформації в реєстрі застрахованих осіб про всі періоди трудової діяльності особи пенсію за віком буде призначено автоматично  (без звернення особи) з дня, що слідує за днем досягнення пенсійного віку.

За бажанням особа може  одержувати пенсію з більш пізнього віку.

Текст Закону ТУТ


26.01.2021

Кому і як підвищать пенсії в 2021 році

 На 2021 рік заплановано п’ять етапів підвищення пенсій для різних категорій пенсіонерів

Січень.

Нагадаємо, що у січні  проведено перерахунок пенсійних виплат у зв’язку з підвищенням із січня 2021 року показника мінімальної заробітної плати в Україні, визначеної Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» (6000 грн).

Березень.

Індексація пенсій з 1 березня (планується в середньому на 11%).

Квітень.

Автоматичний перерахунок пенсіонерам, які працюють, з урахуванням заробітної плати в період роботи й набутого стажу роботи.

Для працюючих пенсіонерів перерахунок пенсій з використанням нового показника мінімальної заробітної плати здійснюється після звільнення з роботи або припинення ними підприємницької діяльності.

Липень.

Планується підвищення прожиткового мінімуму з 1769 грн до 1854 грн та збільшення надбавок, підвищень до пенсії (надбавки за понаднормовий стаж, надбавок і підвищень учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо), збільшення мінімальної пенсії до 1 854 грн.

Встановлення щомісячної доплати до пенсії до 400 гривень для пенсіонерів віком 75-80 років та мінімальної пенсійної виплати 2500 грн за наявності у них страхового стажу 20/25 років і більше.

Продовжаться виплати щомісячної компенсації в розмірі до 500 грн пенсіонерам старше 80-річного віку. Водночас буде розширене коло одержувачів таких виплат.

Грудень.

Планується підвищення прожиткового мінімуму з 1854 до 1934 гривень та збільшення надбавок, підвищень до пенсії (надбавки за понаднормовий стаж, надбавок і підвищень учасникам та інвалідам війни, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, пенсії за особливі заслуги тощо). Мінімальна пенсія, яку отримуватимуть українці з грудня 2021 року, зросте на 80 грн і становитиме 1934 грн.

У зв’язку з підвищенням мінімальної зарплати до 6500 грн, із 1 грудня 2021-го мінімальна пенсійна виплата для людей, старших за 65 років, зі стажем 30 років для жінок і 35 років для чоловіків становитиме 2600 грн.


26.10.2020

За пенсією – в Інтернет

 Нещодавно Пенсійний фонд України запровадив нові електронні послуги – автоматичне призначення пенсії, пенсійний калькулятор, мобільний додаток та електронні трудові книжки. Зважаючи на сучасні обставини, онлайн-сервіси – це найефективніший варіант доступу до комплексу послуг, які  людина може отримати швидко, не покидаючи домівку.

Все більше жителів області віддають перевагу дистанційному вирішенню пенсійних питань. Відтепер такі послуги доступні мешканцям Чернігівщини.

З початку запровадження сервісу «Автоматичне призначення пенсії», призначено пенсії 111 особам. Найактивнішими користувачами цієї послуги є жителі Чернігова, Ніжина та  Прилук.

Усього на вебпортал ПФУ по області надійшло та опрацьовано більше 4,4  тис. звернень щодо оцифрування трудових книжок. Майже 8 % від загальної кількості отриманих сканкопій, отримано безпосередньо від застрахованих  осіб. Решта – від страхувальників: 536 страхувальників надали 4050 сканкопій трудових книжок (92% від загальної кількості) для оцифрування.

Найбільша кількість надійшла від таких підприємств:

– ДП “Корюківський лісгосп” (306), 

–        ПАТ “Слов’янські шпалери” (221),

– КНП Н.-Сіверська центральна первинна медико-санітарна допомога  70

– Комунальна установа Н.-Сіверський районний центр обслуговування закладів освіти 110

– КНП Н.-Сіверська районна лікарня І.В.Буяльського  150.

 Пресслужба Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області


Увага! Пенсії з 1 грудня підвищуються

На Чернігівщині мінімальні пенсійні виплати та надбавки і підвищення до пенсій для непрацездатних осіб будуть збільшені з 1 грудня 2018 року.  Пенсіонери, які мають право на підвищення пенсії, пенсію в новому розмірі отримають у грудні. У бюджеті Пенсійного фонду України на ці потреби передбачені відповідні фінансові ресурси. Про це повідомив начальник головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрій Юрченко.

Пенсіонерам не потрібно звертатись до органів Пенсійного фонду за перерахунком, оскільки територіальними управліннями Фонду в області він  буде проведений автоматизованим способом.

         З 1 грудня 2018 року у відповідності до норм Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» змінюються прожиткові мінімуми для різних категорій осіб. Так прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 1 грудня збільшиться  і становитиме – 1497 гривень. У зв’язку з цим будуть перераховані мінімальні пенсійні виплати та надбавки і підвищення до пенсій, розмір яких залежить від прожиткового мінімуму. Розмір підвищення до пенсії кожному пенсіонеру буде визначатися в індивідуальному порядку і залежить від страхового стажу, розміру заробітної плати, з якої призначено пенсію, наявності підвищень та надбавок до пенсії тощо.

         Органами Пенсійного фонду області з 1 грудня 2018 року буде здійснено перерахунок:

– мінімальних розмірів пенсій за віком, по інвалідності та  у зв’язку з втратою годувальника;

– мінімальних розмірів пенсій військовослужбовцям та членам їх сімей, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

– доплат за понаднормовий стаж непрацюючим пенсіонерам відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;

– мінімальних розмірів пенсій по інвалідності внаслідок аварії на ЧАЕС та  щомісячної державної адресної допомоги інвалідам з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

– пенсій за особливі заслуги відповідно до Закону України “Про пенсії за особливі заслуги перед Україною”;

– надбавки на утриманців відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”;

– підвищень, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”,  щомісячної державної адресної допомоги інвалідам війни та учасникам бойових дій, державної соціальної допомоги на догляд інвалідам війни;

– підвищень, передбачених Законом України “Про жертви нацистських переслідувань”;

– доплати шахтарям, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».         

Виходячи із розміру прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць з 01.12.2018 – 1853,00 грн. буде проведено перерахунок надбавки, передбаченої Законом України “Про донорство крові та її компонентів ”, розмір надбавки складе — 185,30 грн.


ЕПП або традиційне посвідчення пенсіонера?

 Вибір,  поза сумнівом, за електронною платіжною карткою

Електронне пенсійне посвідчення (ЕПП) – одна з важливих новацій Пенсійного фонду України. Починаючи з 2018 року  всі категорії пенсіонерів можуть безкоштовно  оформити головний документ, який підтверджує статус пенсіонера, у вигляді звичайної пластикової банківської  картки.

 Про всі плюси нових пенсійних посвідчень ми попросили розповісти гостя нашої редакції – начальника головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області Юрія Юрченка.

        – Юрію Дмитровичу, хто може отримати ЕПП?

 –  За бажанням електронне посвідчення може отримати будь-який пенсіонер, який отримує пенсійні виплати через Державний Ощадний банк України. Згідно з новим порядком, пенсійні посвідчення можуть виготовляти або в традиційній формі, або у формі платіжної картки – на вибір пенсіонера.

     – У зв’язку з новаціями  чи потрібно пенсіонерам  обов’язково замінювати  паперові пенсійні посвідчення на електронні?

– Ні. Пенсійні посвідчення, які видавались до цього часу, продовжують діяти. Примусово міняти старі посвідчення на нові не планується. Більше того – сам пенсіонер приймає рішення, за якою формою йому отримати пенсійне посвідчення. Якщо особа бажає повноцінно використовувати всі електронні сервіси Пенсійного фонду чи інших органів влади, мати власний цифровий підпис та мати єдиний документ за допомогою якого можна і отримати пенсію, і підтвердити статус пенсіонера, то вибір,  поза сумнівом, за електронною платіжною карткою. Обов’язковим є отримання електронного пенсійного посвідчення (ЕПП) лише внутрішньо переміщеним особам (переселенцям), які отримують пенсії

    – Які переваги надає пенсіонерам користування електронним пенсійним посвідченням?

Вперше пенсійне посвідчення поєднали з банківською карткою. З одного боку, це головний документ, який підтверджує статус пенсіонера і  дає право на одержання пенсії, містить електронну інформацію про власника та електронний підпис, а з другого – платіжна банківська картка.

У порівнянні зі звичними посвідченнями, користуватися карткою досить зручно – вона невелика, зручно поміщається в гаманець і, на відміну від традиційних посвідчень, не витирається.

ЕПП можна пред’являти для користування пільгами на проїзд в громадському транспорті.

        – Пенсійною карткою можна розраховуватись в магазинах або аптеках?

– Електронне пенсійне посвідчення – це повноцінна платіжна картка «Ощадбанку». Нараховані гроші можна отримати без черг  цілодобово  в будь- якому місті України  в банкоматах будь-якого банку  або у  відділеннях «Ощадбанку». Можливо зняти з рахунку не всю пенсію, а лише необхідну суму. Навіть не маючи в гаманці «живих» грошей, карткою ЕПП через термінали  можна розраховуватись в магазинах, аптеках, автозаправках, інших торгових мережах. Більше того,  в окремих випадках покупець, користуючись карткою може  отримувати знижки при розрахунках в торгових мережах або аптеках.  Крім цього, клієнт може дати банкові розпорядження регулярно здійснювати платежі з пенсійного рахунку за комунальні та інші послуги, а також робити регулярні перекази на будь-який інший рахунок.

      –  Як власнику ЕПП дізнатися про нарахування коштів на картку?

Чекаючи на пенсію, немає потреби щодня навідуватися до відділення «Ощадбанку», пошти чи банкомата, щоб перевірити залишок на рахунку. Досить підключити послугу СМС-інформування, яка надається банком,  й одразу після нарахування коштів на пенсійну картку на особистий мобільний телефон клієнта надійде відповідне повідомлення. Це дозволяє отримувати пенсію вчасно і без зайвих витрат часу.

        Наскільки захищені кошти власника  на  пенсійній  картці?

 З електронного  гаманця власника неможливо вкрасти гроші в магазинах, базарах,  громадському транспорті. Навіть у випадку крадіжки ЕПП пенсіонер має можливість оперативно заблокувати картку, безкоштовно  зателефонувавши  до Контакт-центру Ощадбанку. Власники картки можуть бути впевненими в безпеці своїх грошей навіть в більшої мірі, ніж зберігаючи гроші вдома.

     – Можливості ЕПП значно розширюються при наявності у власника доступу до мережі Інтернет?

Власник картки може  сплачувати рахунки за мобільний та міський телефони, Інтернет, кабельне телебачення, за світло, воду, газ, вивіз сміття та інші комунальні послуги  за допомогою платіжної картки безпосередньо на сайті «Ощад-24», без комісійних зборів. За допомогою системи  «WEB-банкінг» можна контролювати стан своїх рахунків та керувати ними без відвідування фінансової установи.

         – Електронне пенсійне посвідчення  містить електронний цифровий підпис. Що це означає для власника картки?

Цифровий підпис дистанційно офіційно підтверджує і ідентифікує власника картки. Власник посвідчення може подавати заяви до органів Фонду, не відвідуючи їх особисто, а через інтернет-мережу на Веб-порталі електронних послуг  Пенсійного фонду України  https://portal.pfu.gov.ua/. Відтак, користувачі веб-ресурсу без черг і зайвих витрат  часу можуть скористатись наступними електронними послугами Пенсійного фонду: отримувати інформацію, накопичену в базах даних персоніфікованого обліку, здійснювати  контроль за даними, що вносяться до системи персоніфікованого обліку та  впливають на  пенсійні права (для працюючих), отримувати  відомості з власної пенсійної справи (для пенсіонерів) щодо суми призначеної пенсії, з урахуванням усіх встановлених надбавок, виду пенсії, закінчення строку виплати пенсії тощо, а також  подавати заяву – запит на попереднє замовлення паперових документів: виписки з системи персоніфікованого обліку, виписки з пенсійної справи (для пенсіонерів), виписки про стан розрахунків з ПФУ (для страхувальників).

За допомогою ЕПП пенсіонер також може повноцінно користуватися всіма державними електронними сервісами, отримувати документи на веб-порталах органів влади.

  • Як отримати ЕПП?

 Щоб отримати електронне пенсійне посвідчення, потрібно звернутись до відділення Пенсійного фонду за місцем проживання та подати заяву на виготовлення ЕПП. Із собою потрібно мати дві фотографії 30 х 25 мм, оригінал паспорту, довідку про надання ідентифікаційного номера (ідентифікаційний код). 

 Заява формується автоматично із даних, наявних у базі Пенсійного фонду. Пенсіонеру необхідно її лише підписати. Для виготовлення документу пенсіонерам, які бажають отримати нове посвідчення замість попереднього, можуть бути використані фото, наявні в базі даних Пенсійного фонду. Ті, хто виготовляє електронне пенсійне посвідчення вперше, можуть надати фото або сфотографуватись безпосередньо у відділенні Фонду

За неповнолітніх і недієздатних одержувачів пенсій документи подають законні представники, опікуни, піклувальники (їм із собою треба взяти документи, які підтверджують їхній статус, паспорт і ідентифікаційний код).

 Виготовляє електронне пенсійне посвідчення, яке одночасно є платіжною карткою, Державний ощадний банк України. Виготовляється посвідчення протягом 30 днів і видається, разом інструкцію користувача ЕПП, безкоштовно в обраному відділенні банку.

Пенсійні посвідчення, які видавались до замовлення електронного пенсійного посвідчення, продовжують діяти.  Впродовж терміну виготовлення ЕПП пенсіонер зможе одержувати пенсію через каси банку без використання картки.  На даний час можливість отримати ЕПП є тільки у одержувачів пенсійних виплат через установи ПАТ “Державний ощадний банк України». Тому громадяни, які не мають рахунку в Ощадбанку, можуть відкрити такий рахунок або перед зверненням в управління Пенсійного фонду, або ж тоді, коли забиратимуть виготовлення ЕПП. Для відкриття рахунку будуть потрібні паспорт, ідентифікаційний номер і пенсійне посвідчення. Якщо пенсіонер уже має відкритий картковий рахунок у цій банківській установі, на який здійснюється зарахування пенсії, то новий рахунок відкривати не треба. Заява та документи на виготовлене ЕПП подається в управління Пенсійного фонду, а забирати виготовлене ЕПП необхідно у відділенні Ощадбанку, яке зазначене в заяві на виготовлення.

 ЦИТАТА

««Ми рекомендуємо всім пенсіонерам осучаснити свої посвідчення та відкрити для себе можливість користуватися усіма зручними і безкоштовними послугами Пенсійного фонду»